Növénytermesztés

Jól halad a betakarítás

NAK/AKI

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által begyűjtött július 16-i adatok alapján az AKI közreadta a nyári mezőgazdasági munkák állásáról szóló tájékoztatást.

A kalászosok teljes termőterületének 73,8 százalékáról, 1 millió hektárról közel 5 millió tonna gabonát takarítottak be. Az őszi búza betakarítása Közép-Magyarországon, Közép-Dunántúlon, Észak-Magyarországon, Észak-Alföldön és Dél-Alföldön 75százalék fölött alakult, néhány megyében azonban csak a munkák felét végezték el a jelentés napjáig. Az őszi búza összes területe 950 ezer hektár, amelyből a betakarított terület 723 ezer hektár, az összterület 76 százaléka volt július 16-ig, és eddig közel 3,7 millió tonna őszi búzát takarítottak be. A tavalyitól 1,7 százalékkal elmaradó termésátlag országosan 5,1 t/ha, a legalacsonyabb Bács-Kiskun megyében (4,2 t/ha), a legmagasabb Baranya megyében volt (6,2 t/ha).

A durumbúza aratása Pest, Komárom-Esztergom, Baranya, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Békés megyében befejeződött, országosan a termőterület 78,8 százalékán történt meg a betakarítás. A termésátlag a július 16-ig betakarított területeken nem változott az egy évvel korábbihoz képest, átlagosan 4,7 tonna volt hektáronként.

Az őszi árpa aratása a végéhez közeledik, a tavaszi árpa aratása a termőterület felén történt meg a jelentés napjáig. Az őszi árpa termésátlaga országos szinten 4,9 t/ha, ami 2,4 százalékkal kevesebb, mint 2016-ban. A tavaszi árpa termésátlaga 4 t/ha volt, 20,6 százalékkal kevesebb, mint az előző évben. A rozs területének 52 százalékát, a tritikálé területének 60 százalékát aratták le. A rozs termésátlaga 3,6 t/ha, 5,6 százalékkal kevesebb, mint egy éve, míg a tritikálé hektáronkénti 3,7 tonna eredménye 11,8 százalékkal kevesebb a 2017. évinél. A zab betakarítása 22 százalékon áll, termésátlaga 2,7 t/ha. Az őszi káposztarepce betakarítása a végéhez közeledik (98,5 százalék). A magborsó betakarítása 85,8 százalékos készültségen állt és 2,1 t/ha volt a termésátlag.

A tarlóhántást a tervezett terület több mint harmadán már elvégezték a gazdák. A másodvetést a tervezett 9,7 ezer hektárnyi terület 56,7 százalékán, 5,5 ezer hektáron fejezték be.

A zöldborsó betakarítása a terület 94 százalékán, 19,1 ezer hektáron fejeződött be, a termésátlag 3,9 t/ha volt, ami közel 30 százalékkal alacsonyabb, mint 2017-ben. A csemegekukorica betakarítása éppen csak elkezdődött, országosan 11 százaléknál tart. A zöldbab esetében 33 százalékos a készültség, a termésátlag 7,8 t/ha körül alakult, 42 százalékkal több, mint 2017-ben. A korai burgonya betakarítása néhány megyében már befejeződött (Komárom-Esztergom, Békés, Csongrád megye), országosan viszont a burgonyatermőterület 51,2 százalékát takarították be, a termésátlag 23,6 t/ha volt.

A gyümölcsfélék közül a meggy szedése a végéhez közeledett július 16-án. Az országos átlag a tavalyihoz képest 25,2 százalékkal magasabb, 8,3 t/ha volt, de a szórás igen nagy a megyék között. A tavaszi fagyok miatt a kajszitermés nagyon gyengének tekinthető, a Nyugat-Dunántúl és a Dél-Alföld régiókban tapasztalható a legnagyobb terméskiesés. A kajszi szedése a termőterület 92 százalékán fejeződött be, és az országos termésátlag 1,7 tonna volt hektáronként, de nagy különbségek tapasztalhatók az egyes megyék eredményei között.

További részleteket ide kattintva talál.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

A Syngenta kalászos gombaölő szer portfóliója 2020-ban is maximális védelmet biztosít a levél és kalászbetegségekkel szemben

2020. március 14. 08:24

A sikeres és nyereséges kalászos gabonatermesztés magas szintű és szakszerűen kivitelezett termesztéstechnológiát igényel, ennek szerves részét képezi a gyomnövények, kártevők és kórokozók ellen kivitelezett okszerű növényvédelem.

Gabonáink egészségére!

2019. március 25. 09:49

Mivel veszi fel a harcot a termelő a kalászosokban a gyomok és kártevők ellen? Vannak-e a gyakorlatban bevált tippjei, praktikái, kedvenc készítményei? Rutinos gazdákat kérdeztünk növényvédelmükről.

Új (gondolat)vetés a csávázásban

2019. augusztus 13. 08:20

Az Európai Unió hatósága az egyes rovarölő hatóanyagok betiltásával pontosan kettészelte az őszi kártevők elleni stratégiánkat. Ezidáig a talajlakó és gyökérzetet támadó és a talajfelszín feletti növényi részeket károsító rovarfajok ellen egyidőben és egy helyen – csávázással – lehetett védekezni. Jelenleg kalászosaink föld feletti részeit károsító levéltetvek, kabócák elleni beavatkozást el kell választani a talajban élő lárvák elleni védekezéstől.

Egyszikű gyomok az őszi kalászosokban és az ellenük való védekezés tavaszi lehetőségei

2019. január 23. 07:38

Az őszi kalászosokban előforduló egyszikű gyomok elleni hatékony védekezés általános elveiről, tényezőiről és az alkalmazható készítményekről ad átfogó képet a szerző.