Piros gyümölcsfa takácsatka a szőlőben

Agrofórum Online

S. Mihály kérdése: Nagyon korán ledobta a levelét idén a szőlő a kiskertemben, korán is kezdtek el színesedni a levelek. Mi lehet az oka?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Június elejétől szeptemberig a nagyobb levelek elszíneződnek, számos szíváshely látható a levélerek között. A lombozat piszkossárga, rozsdabarna vagy bronzszínű lesz, végül korai lombhullás következik be. A szőlőfajták különböző mértékben fertőződnek. A meleg fekvésű területek (meleg időjárás) különösen kedvez piros gyümölcsfa takácsatka megjelenésének felszaporodásának. A fertőzés mértéke befolyásolja a fürtök és vesszők beérést.

Télen a piros gyümölcsfa takácsatka kis kárminpiros hagyma formájú tojásait a szőlő rügyei körül figyelhetjük meg. A lárva narancssárga színű, de a kifejlett atka piros. Egy atka 20-80 tojást produkál. Évente öt nemzedéke lehetséges.

Piros gyümölcsfa takácsatkák elleni védekezésben nagy szerepe lehet a természetes ellenségének, a ragadozóatkáknak. Amennyiben betelepítjük a ragadozó atkákat, kémiai védekezés nem szükséges, ezért az ültetvénybe már a telepítés évében célszerű betelepíteni azokat. A ragadozó atkák úgynevezett donor fákon (nyugati ostorfa, mézesfa, virágoskőris, japánakác, törökmogyoró stb.) egész évben nagy mennyiségben felszaporodnak, ha ültevényünk közelében ilyen fák vannak, akkor számíthatunk rá, hogy előbb-utóbb ezekről a fákról betelepednek a szőlőbe is. Ha nincsenek ilyen fák az ültetvényünk közelében, akkor az említett fák hajtásait a szőlőtőkén elhelyezve a fonnyadó donorfa leveleiről a ragadozóatkák átmennek a szőlőlevelekre, és kifejtik áldásos tevékenységüket. Szőlőlevelenként egy ragadozóatka elegendő a takácsatka elpusztítására. A ragadozóatkákat kímélni kell, nem szabad elpusztítani rovarölő szerekkel. Hasonlóképen a többi segítőtársunkat (ragadozópoloskákat, katicabogarakat, fátyolkalárvákat stb.) is óvnunk kell. Ha nincsenek kártevő atkák a szőlőtőkén akkor a ragadozóatkák, virágporral és gyöngyszőrrel táplálkoznak.

Amennyiben nincs lehetőségünk biológiailag védekezni, kémiai védekezést rügyfakadáskor lemosó permetezéssel kell kezdeni. A következő védekezést célirányosan a fertőzés erőssége szerint végezzük csak el atkaölő szerrel.

Újra támogatják az amerikai szőlőkabóca elleni védekezést

2019. június 19. 08:47

A tárgyévben csak egy kifizetési kérelem nyújtható be, amiben a növényegészségügyi megelőzés és a növényegészségügyi felszámolás támogatása együttesen is igényelhető.

Egy XIX. századi ellenség, a szőlő-gyökértetű (filoxera) – (Viteus vitifolii)

2019. június 27. 11:53

N. Károly kérdése: Kivágtam a szőlőt, a maradványokból kihajtott az alany. Szemölcsszerű képződményeket figyeltem meg rajta. Mi lehet ez?

Mitől kanalasodnak a szőlő levelei?

2020. május 26. 12:45

Királyleányka szőlőm levelei kanalasodnak, sárgulnak. A képen látható tőke idén, a szomszéd tőke tavaly is ilyen volt, az most még rosszabb állapotú. Én atka kártételére gondoltam, idén két ízben is védekkeztem ellene, de semmi javulás. Ha tudnak kérem segítsenek! Segítségüket előre is köszönöm.

A kacs, a szőlő indája (2/1.)

2019. február 13. 04:47

A szőlő a különleges kúszó és futó növényi csoporthoz tartozik, amely tagjai sajátos szerveikkel a fény felé kapaszkodnak, támaszkodnak és rögzítik hajtásaikat. E fontos funkciót végző szerv a kacs (cirrhi), népiesen inda, formája ágkacs, ami kapaszkodásra módosult hajtásrész, szárképlet. A kacs képződésére, morfológiájára, a termesztésben való szerepére vonatkozó ismereteket tartalmaz az írás, amely a végül a kacs művészetekben való megjelenésével zárul.