Mitől feketednek a tűztövis bogyói?

Agrofórum Online

S. László kérdése: Tűztövis sövényemen megjelent egy furcsa betegség, a termései elfeketedtek, héjuk megkeményedet. Mi okozza ezt, tudok-e ellene védekezni?

Aki válaszol:

Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves érdeklődő!

A tűztövis (Pyracatha coccinea) viszonylag igénytelen, szárazságot is tűrő bokor, sövénynek is számos helyen ültetik. A termését és egyéb részeit a tűztövis varasodás nevű betegsége (Spilocea pyracathae) gyakran szokta fertőzni. Ön növényein is annak tünetei láthatók. A kórokozó gomba már tavasztól fertőzheti a bokrokat, a leveleken foltok jelennek meg, majd azokon – az alma varasodásához hasonló – sötét színű bársonyos bevonat fejlődik ki. Végül a fertőzött levelek idő előtt lehullanak. Hajtásokat, elsősorban a hajtásvéget is megfertőzi, foltosodást, bőrszövet parásodását okozza. Legfeltűnőbb tüneteket a terméseken váltja ki: a gyümölcsök részlegesen vagy teljes felületükön megbarnulnak, megfeketednek, bőrszövetük megszárad, a bogyók összetöppednek. Ilyen állapotukban hosszú ideig a bokron maradnak. Erős fertőzéskor a színes bogyók tömege helyett csak elfeketedett száraz bogyófürtök láthatók, a bokrok díszítő értéküket elvesztik.

A gomba fertőzéséhez nedves levélfelület szükséges, párás, meleg időjárás kedvez járványos felszaporodásának. A bokrok közeli és alatti szellős, gyommentes környezet segíti a légmozgást, a pára gyors eltávozását. A fertőzött és lehullott levelekről a gomba vízcseppek segítségével visszafertőzi a lombot. Ennek megelőzésére a tömegesen lehullott leveleket ajánlott folyamatosan összegyűjteni és a területről eltávolítani.

A kórokozó gomba elsősorban az élő, fertőzött zöld levelekkel telel át. A védekezésnél ezt az áttelelő alakot kell megsemmisíteni. Olyan növényeknél, ahol a betegség rendszeresen fellép, az áttelelő alak ellen, tél végén javasolt kémiai kezelés lombpermetezés formáájában. Ezt követően a hajtásnövekedés idején, és későbbiekben nedves, esős időszakok előfordulásakor ismételt permetezés javasolt. Védekezésre valamennyi levélfolt-betegség elleni és az alma ventúriás varasodása ellen is alkalmazott szer alkalmas. A dísznövényeknél engedélyezett kontakt hatású mankoceb, propineb, rézoxiklorid, valamint a szisztémikus hatású azoxistrobin, tebukonazol, penkonazol hatóanyagú szerek bármelyike hat ellene. Minden permetezésnél tapadást segítő adalékanyag is szükséges.

Mitől foltosodik a tűztövis?

2019. május 27. 10:21

J. Réka kérdése: Tavaly ültetett tűztövis bokraimon vöröses színű lapos, de kiemelkedő foltok jelentek meg. Mik ezek?

Mindent a hortenziáról

2020. július 28. 09:22

A mocsári hibiszkuszhoz hasonlóan ezt a dísznövényt is akkor ismertem meg jobban, amikor a munkám során nap mint nap találkoztam vele. Az előítéleteimmel ellentétben nem egy „csodabogár” növényről van szó, aminek ne lehetne kiszolgálni egy egyszerű kertben az igényeit. Ismerkedjünk meg közelebbről a hortenziával!

Továbbra is mély gödörben a holland kertészeti ágazat

2020. július 26. 08:43

A holland kertészeti kivitel 2020 áprilisában 11 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban. A legnagyobb csökkenést – mintegy 35 százalékot – a vágott virág kivitelében regisztrálták.

Mindent a mocsári hibiszkuszról

2020. július 23. 12:00

A mocsári hibiszkusszal legelőször a munkám során találkoztam a kertészetben. Szinte irreálisnak tűnt a növény egy szem hajtásán a koronaként trónoló tányérnyi virág. Azóta számtalan helyen, előkertekben, parkokban, virágkiállításokon, de még az ország egyik legnagyobb állatkertjének sétányain is találkoztam vele. Ismerkedjünk meg ezzel a nem mindennapi növénnyel, és járjunk a végére: mit kell tennünk, hogy a kertünkben is jól érezze magát?