Komoly károkat okozhatnak az almásokban az aknázómolyok

Agrofórum Online

I. Katalin kérdése: A képen látható tüneteket találtam almafám levelein, mi okozza ezt és mit tehetek ellene?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Komoly károkat okozhatnak a gyümölcsültetvényekben különösen az almásokban az aknázómolyok. Hernyóik károsításukkal a leveleken különböző, fajra jellemző aknákat hoznak létre. Az egyes fajok az aknák hossza, szélessége, levélen belüli elhelyezkedésük alapján azonosíthatóak.  Károsításuk hatására korai lombhullás következhet be, ezzel jelentős mértékű gondot okozva. Ezáltal nem csak az adott évi termést, hanem a következő év termésmennyiségét is befolyásolja. Leggyakrabban az almalevél aknázómoly, almalevél-sátorosmoly, almalevél-törpemoly és a lombosfa-fehérmoly fordulnak elő gyümölcsfáinkon.

Az almalevél aknázómoly (Phyllonorycter blancardella) hernyója a leveleken erek által határolt, ellipszis alakú aknát készít. Jelenlétüket először a levél fonákán figyelhetjük meg.  Az almalevél sátorosmoly  (Phyllonorycter corylifoliella) lárvája a levél belsejében készíti el foltaknáját. Az akna ovális alakú, ezüstös színű, melynek közepén egy hosszúkás, barna színű folt alakul ki. Az almalevél-törpemoly (Nepticula malella) a levéllemezben kanyargós, vékony aknát készít. A lombosfa fehérmoly (Leucoptera scitella) lárvája pedig kör alakú aknát készít a levél belsejében. Később az aknában csigavonalban figyelhető meg a lárva ürüléke.

Az aknázómolyok rajzása feromon csapdával nyomon követhető. A védekezést a tömeges lárvakelés idején kell elvégezni. Nagyon fontos az első nemzedék tojásrakása előtti vegyszeres védelem, hiszen a lombozat ilyenkor még könnyen átpermetezhető, valamint a levélbe berágó hernyó ilyenkor találkozik a permetszerrel.

Hosszú hatástartamú, érintő hatású, rovarfejlődés szabályozó, kitinszintézist gátló hatóanyagokkal lehet ellenük védekezni. Az aknában fejlődő lárvák ellen már csak felszívódó szerekkel védekezhetünk hatékonyan. A levéltetvek ellen is használatos tiametoxam hatóanyagú készítmények az aknázómolyok ellen is védelmet biztosítanak. A vegyszeres védelem az emamektin benzoát, acetamiprid és klórpirifosz-metil hatóanyagokat tartalmazó szerekkel is megfelelő hatást biztosít.

Gondolatok a növényvédőszer-engedélyezés szerepéről – régen és ma (holnap?)

2019. november 18. 15:25

Általánosan ismert jelenség az élet számos területéről, hogy a túlszabályozás ellehetetleníti a legális gazdasági működést, illetve egyre inkább „szürke” vagy „fekete” színek kezdenek eluralkodni a cél elérésének útját szegélyező díszítésen.

A hajtatott paprika biológiai növényvédelme

2019. január 27. 06:25

A hajtatott paprika biológiai növényvédelmére számtalan hasznos szervezet elérhető hazánkban is. Az írásból kiderül, hogy mely károsítók ellen megoldott a paprikahajtatásban a biológiai védekezés, és mely esetben nem áll rendelkezésre megfelelő biológiai módszer.

A tápanyag-utánpótlás hatása a kártevők életmódjára és kártételére

2019. január 14. 08:45

Napjaink növénytermesztési tevékenysége elképzelhetetlen a kultúrnövények igényeit kielégítő tápanyag-utánpótlás nélkül. A kijuttatott makroelemek alapjaiban határozzák meg a növény vegetatív, generatív fejlődését, szabják meg annak adaptív képességeit.