Hogyan védjem meg almafáimat a tűzelhalástól?

Agrofórum Online

B. Anna kérdése: Almafáimon többször figyeltem meg, hogy elszáradnak a hajtásvégek. Mi lehet ez? Hogyan tudok védekezni ellene?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A vegetáció során a tűzelhalás (Erwinia amylovora) jelenlétét először a virágokon figyelhetjük meg. A csészeleveleken és a kocsányon vizes foltok jelennek meg, a virágok barnulnak, feketednek. A gyümölcsök fonnyadnak, mumifikálódnak, de az ágon maradnak. Legjellemzőbb tünete a fiatal hajtásvégek pásztorbotszerű meghajlása. A beteg hajtásokon a levelek barnulnak és a gyümölcsökhöz hasonlóan a fán maradnak.

Párás és meleg időjárás esetén baktériumnyálka cseppek a fertőzött növény bármely részén megjelenhetnek. A vegetáció második felére az idősebb fás részeken a fertőzés helyén besüppedt, lilás színű kéregelhalások, sebek keletkeznek. Gyakori a kéreg felrepedése az egészséges és beteg szövetek határán. A baktérium az ágakon kialakult sebzéseken telel át. Tavasszal a virágzás idején szaporodásnak indul. A kórokozó szaporítóanyaggal, gyümölccsel, rovarokkal, madarakkal, széllel, esővel, öntözővízzel juthat a növényre, de terjedése légárammal, metszőollóval és virágporral is lehetséges. A virágzáskor uralkodó meleg időjárás, a magas páratartalom, illetve gyenge szitáló eső is kedvez a virágfertőzésnek. A baktérium elsősorban a sérüléseken keresztül jut be a levelekbe és hajtásokba, de a légzőnyílások keresztül is megfertőződhet. A vízhajtások képzésére hajlamos fajták általában könnyebben fertőződnek.

Védekezés: A fák ellenőrzését sziromhullást követően, majd az intenzív hajtásnövekedések idején célszerű elvégezni. Virágzásban mindenképpen érdemes védekezzünk engedélyezett készítménnyel (rézoxiklorid, réz-hidroxid). A beteg növényi részeket azonnal el kell távolítani, úgy hogy a tünetmentes részről is legalább 40-60 cm-t lemetszünk. A levágott részeket mihamarabb meg kell semmisíteni. A vágószerszámokat minden metszést követően le kell fertőtleníteni. Lehetőleg kerüljük a túlzott nitrogénadagolást. A szakszerű metszés, a vízhajtások eltávolítása, az átpermetezhető koronaforma, az optimális hajtássűrűség és a kiegyensúlyozott tápanyagellátás mind segítenek a fertőzés kialakulásának megakadályozásában.

Kevesebb zöldség és gyümölcs termett

2020. augusztus 24. 08:03

2019-ben az előző évinél negyedével kevesebb, 63 ezer tonna meggy termett, 2012 óta a legkevesebb. A szőlő mennyisége tizedével mérséklődött.

Nem tolonganak a felvásárlók az almáért

2019. január 21. 08:03

Rájár a rúd a hazai almatermesztőkre. Bár az elmúlt évben rekordmennyiség termett a kedvelt gyümölcsből az országban, az alacsony árak és a kereslet hiánya miatt szinte alig lehetett túladni a terményen.

Lisztharmat, tűzelhalás, varasodás - Ezek ellen is védekezni kell a napokban

2018. július 5. 20:01

Szőlőben a fürtök záródása miatt fontos a mostani védekezés, főként a lisztharmat ellen, de a fiatal hajtásokon újabb peronoszpórás olajfoltok jelentek meg.

Hogyan érlelhetjük be a szobában nevelt citromfa termését télen?

2020. január 16. 06:57

T. Andrea kérdése: A szobai citromfám nagyon szép gyümölcsöket hoz télen is, de általában nem érnek be. Mit tehetek azért, hogy saját citromot fogyaszthassak télen is?