Növényvédelmi előrejelzés

Őszi kalászos növények vetése előtt mérjük fel a talajlakó kártevőket!

Agrofórum Online

Szeptember utolsó dekádjában az addig igen kellemes nyárvégi, csendes időjárást egy sarkvidéki hűvös, kissé csapadékos hidegfront szakította meg.

Azóta a nappalok nem melegednek 20 0C-fölé, az éjszakák pedig rendre 10 0C-alatt maradnak. Szélvédett, mély fekvésű helyeken talaj menti fagyok várhatók derült éjszakákon. A kevés csapadék nem hátráltatta az őszi betakarítási munkákat, jól halad a kukorica és a kertészeti növények begyűjtése. A repce vetése után most kezdődik az őszi kalászos növényeké, mely a repcéhez képest sokkal nagyobb volument képez.

Az őszi kalászos növények tekintetében nagy területen kerül vetőmag a földekbe önmaga után. A kalászos gabonákat általában jó talajlakó kártevő „nevelő” növényeknek tekinthetjük, hiszen ritkán fertőtlenítik talaját, valamint kiváló tojásrakó területe a pattanó bogaraknak és erdők közelében a cserebogaraknak.

cserebogár pajor

Aratás után az árvakeléseken a gabonafutrinka szintén kiváló tojásrakó helynek tekinti a tarlót. Az augusztusi, csapadékos hónap kedvező körülményeket teremtett a pattanó bogarak és a gabonafutrinka számára a bőséges tojásrakásra és a lárvák kikelésére. A bi- vagy monokultúrában gabonával elvetett területeken ezért feltétlenül fontos a vetőágy előkészítés során felmérni a táblák talajlakó kártevő, illetve csócsároló fertőzöttségét.

búza csócsárló kártétele

A csócsároló fertőzöttség akkor haladja meg a veszélyességi küszöbértéket, ha négyzetméterenként 2-3- nál többet találunk a talajban, míg drótféregből és pajorokból ez a szám 1-2 feletti.

búza drótféreg

Őszi káposztarepcében továbbra is a repcedarázs kártétele játssza a főszerepet. A darazsak felszaporodására igen kedvező volt a hosszan tartó meleg idő, ezért most hatalmas tömegben párosodnak a repce vetések környezetében.

repcedarázs imágó

A kopuláló- és tojásrakó nőstények mellett már szép számmal láthatóak az L1-L2 fejlettségű álhernyók, melyek jó étvággyal fogyasztják a 4-6 leveles repcéket. A kártétel mértéke a lárvák fejlődésével exponenciálisan fokozódik, ezért ennél fiatalabb repcén már négyzetméterenként 2-4, fejlettebb repcében pedig 6-8 álhernyó feletti létszámnál indokolt védekezni a kártevő ellen. Az ország csapadékkal jobban ellátott térségeiben az első leveleken foltokban megjelentek a peronoszpóra első tünetei is. A kártétel most még nem veszélyes mértékű, de érdemes figyelemmel kísérni a fertőzés folyamatát, és az őszi regulátoros permetezésnél szükség esetén beavatkozni. A nyári nyugalmi állapot után most kel tömegesen a búza-és árpa árvakelés a repce vetésekben. Még a bokrosodás kezdete előtt kezeljük az állományt egyszikű irtó készítménnyel. Vegyük figyelembe, hogy hideg időben lassabban hatnak ezek a készítmények, tehát nem érdemes az utolsó pillanatig várni a kezeléssel.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Az exportadatok hatására drágultak az agrártermékek

2020. február 5. 09:02

A vírus kitörése a kereskedelmi háborúra is kihathat, Kína már szinte biztosan nem fogja tudni tartani az első fázisban tett ígéretei egy részét, hiszen most kellene megérkeznie az első cseppfolyós földgáz állománynak.

A korábbinál jobb búzatermést várnak Oroszországban

2020. szeptember 5. 11:17

Chicagóban a búza kurzusa 0,3 százalékkal csökkent, miközben a kukorica 0,9 százalékkal, a szójabab pedig 0,3 százalékkal lett drágább.

Egy elfogott üzenet – „Öntsünk tiszta vizet a pohárba” ???

2019. június 5. 15:09

Az elmúlt napokban, hetekben megjelent egyik repcevetőmag nemesítőház piaci kommunikációja a fenti szalagcímmel borzolja a kedélyeket.

Tarlórépa sárgaságvírusa (TuYV)

2019. június 6. 13:01

Az elmúlt években Európa számos országában a termelők számára komoly fejtörést okozott a repceállományokban megjelenő levéltetű kártétele. A levéltetvek mint vektorok az ősz folyamán más keresztesvirágú növényfajról is hozhatják a tarlórépa sárgaságvírusát, illetve segíthetik a vírus továbbterjedését az állományon belül.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420