Tápanyag-utánpótlás

A kukorica trágyázása

Agrofórum Online

A jó kukoricatermés záloga a helyes agrotechnika követese. A napjainkban termesztett hibridek jelentős terméspotenciállal bírnak. A sikeres termesztéséhez önmagában nem elég a jó hibridválasztás, elengedhetetlen a szakszerű tápanyag-utánpótlás.

Első lépésben érdemes meghatározni a termesztési célt, ami befolyásolni fogja döntéseinket a trágyázás során. Ezen felül a termőhelyi adottságok és a termesztés intenzitása (a trágyázásra fordítható pénzösszegek) egyaránt nagy jelentőséggel bírnak. Mára szinte minden tápanyag-utánpótlási technológia alapja a talajvizsgálatra és növényanalízisre alapozott trágyázási szaktanácsadás. A talaj többek szerint olyan, mint egy „fekete doboz”, melyből, ha kinyerjük a szükséges információkat, könnyebb felismerni és helyesen reagálni akár egy kötöttebb talajon a kálium csekélyebb mobilizációjára, vagy megelőzni a növény cinkhiányos állapotát homoktalajokon 1 ppm alatti cinkellátottság esetén.

Alaptrágyázás

Az első lépés az alaptrágyázás. Mivel a kukorica gyökérzete mélyebbre hatol, mint más gabonaféléké, az ősz folyamán kijuttatott foszfor és kálium az alapműveléssel (ha az nem egy 35 cm-en végzett mélyforgatás) is bedolgozható. A kijuttatandó mennyiségeknek csak a tápanyag-gazdálkodási terv ajánlása (helyes tápelemarányok megtartása végett), vagy a pénztárca szabhat határt. A főtermés és a hozzá tartozó melléktermés fajlagos N-, P-, K-igényét (kg/t) a kukorica termesztési céljai szerinti bontásban az 1. táblázat tartalmazza.

kg/t
Kultúra N P2O5 K2O
Kukorica (szemes) 25 13 22
Silókukorica 3,5 1,5 4
Csemegekukorica (csőtermés) 10 4 11
Forrás: 59/2008 (IV.29.) FVM rendelt
1. táblázat A kukorica fő- és melléktermésének fajlagos N-, P-, K-igénye

A hektáronként kijuttatandó hatóanyag mennyiségek nem ezen számok egyszerű felszorzását jelentik a tervezett terméssel, mivel számíthatunk a talajból felvehető formába kerülő tápelemekre is. A 2. táblázatban láthatóak azok a hatóanyag-mennyiségek, melyeket – figyelembe véve a növényfüggő tápelem-ellátottságot és az elővetemény-hatást – egy nagyobb termésmennyiség eléréséhez érdemes kijuttatni.

kg/ha
Kultúra N P2O5 K2O
Kukorica (szemes) 9-10 t/ha 120-160 50-70* 70-120*
Silókukorica 50-60 t/ha 130-160 50-70* 90-130*
Csemegekukorica (csőtermés) 20-25 t/ha* 140-180** 60-80** 100-130**
*nem öntözött, közepes foszfor és kálium ellátottság mellett
**öntözött
2. táblázat: A kukorica átlagos hatóanyagigénye adott termésmennyiség eléréséhez

Az ősz jellemzően a szerves trágyák (pl.: almos istállótrágya, hígtrágya stb.) kiszórásának és bedolgozásának (pl. zöldtrágyanövények) az időszaka. Feltétlen szükséges számolni az így kijuttatott hatóanyag mennyiségével, valamint azzal is, hogy a szervestrágyázásnak köszönhetően javul a műtrágyák hasznosulása is. Nagy szármaradványt visszahagyó kultúrák (kukorica, napraforgó) után különösen baktériumtrágyázás esetén a káros pentozán-hatás mérséklésére (homok, szikes és sekély termőrétegű erodált termőhelyi kategória esetén) érdemes olyan műtrágya-összetételt választani, amiben már ott van a szárbontáshoz szükséges nitrogén. Ilyenkor a komplex műtrágyák használata előnyös, ha nitrogén hatóanyag tartalmuk legalább 5-8 %. A szárbontáshoz adott nitrogén a fagyok érkeztével már nem tud megfelelően hasznosulni, ezért későn lekerülő elővetemény után gyakran már nem érdemes, sőt „nitrátérzékeny” területen tilos könnyen oldódó nitrogént tartalmazó műtrágyákat szórni. A kijuttatás során „nitrátérzékeny” és AKG támogatott területen tartsuk szem előtt az október 31. határidőt.

Hogyan lehet hatékonyabb az őszi alaptrágyázás?

Mit tehetünk, ha nem áll rendelkezésre szerves trágya, hogyan fokozhatjuk a kijuttatott műtrágya hasznosulását? Biostimulátorok használatával. Ezek olyan bioaktív összetevőket tartalmazó szerves anyagokból nyert kivonatok, melyeket egyre több gyártó mára a komplex NPK-műtrágyáiba épít be. Ilyen biostimulátorok lehetnek a huminsavakat és fulvosavakat tartalmazó készítmények is, melyek általában a talaj szerves összetevőinek (növényi, állati és mikrobiális eredetű maradványok) bomlásából származó anyagokban találhatók. Ezek a készítmények javítják a gyökértáplálás hatékonyságát, például a talaj megnövekedett kationcsere kapacitásának eredményeképpen, így a makro- és mikroelemek fokozottabb felvételét teszik lehetővé. Javítják továbbá a foszfor feltáródását, ami a kalciumfoszfát-kicsapódásra gyakorolt hatásuknak tudható be.

A külön készítményekkel vagy praktikusan NPK-komplex műtrágyákkal kijuttatott huminsavak:

  • javítják a talaj struktúráját (humáttartalom), nedvességmegőrzését, csökkentik az aszályérzékenységet,
  • a növény által könnyen felvehető és hasznosítható sókat képeznek a talajban,
  • javítják a betegségekkel szembeni ellenálló képességet,
  • intenzívebb gyökérfejlődést biztosítanak,
  • kedveznek a hasznos mikroorganizmusok szaporodásának,
  • végső soron javítják a műtrágyakészítmény hatóanyagainak hasznosulását.

Tavaszi alap- és kiegészítő trágyázás

Amennyiben az ősz folyamán elmaradt a foszfor és kálium kijuttatása, akkor azt a tél végén – ahogy a hóolvadás és a fagyok után rá lehet menni a talajra – rögtön érdemes elvégezni. A nitrogén utánpótlását két részletben alap- és kiegészítő trágyázás (starter- és/vagy fejtrágya) formájában érdemes elvégezni, mivel a számított dózis elérheti a 150-170 kg/ha szintet. A gazdálkodók általában a tápkultivátor kapacitásához mérten osztják meg a tavaszi nitrogénadagot, ami lehet 50-50 %, de kisebb tartály esetén 70:30 arány is lehetséges. Fontos az elnyújtott hatástartam, mivel a kukorica virágzásig intenzíven veszi fel és építi be szerveibe a tápelemeket, különösen a nitrogént (1. ábra).

1. ábra: A kukorica által felvett összes tápanyag megoszlása az egyes szervekben (%)
(Készítette: Dr. Varga Csaba, Forrás: How a corn Plant Develops, Special Report 48 Iowa State University)

Az elnyújtott hatás granulált MAS-sal, karbamiddal vagy retard nitrogént tartalmazó készítményekkel érhető el. Esetenként használhatunk olyan termékeket is, melyek gátolják a nitrifikációt végző baktériumok tevékenységét, lassítva a nitrogénnek ammóniumionból a könnyebben felvehető és egyben könnyebben kimosódó nitrát formába történő átalakulását. A nitrogén kijuttatható szilárd és folyékony formában is, utóbbi hasznosulása kisebb mértékben függ az időjárástól (csapadékszegény időszakok). A tápkultivátor használata jellemzően 6-8 leveles állapot után a növények sérülése, később törése nélkül nem lehetséges csak abban az esetben, ha speciális, erre a célra kialakított hidas traktorral végezzük (1. kép). Így akár 12-16 leveles kukoricában is lehetőségünk van UAN oldatot kijuttatni.

1. kép: Hidas traktorra szerelt tápkultivátor

Startertrágyázás

A számos gyors kezdeti fejlődési eréllyel rendelkező hibrid érzékeny a 2-4 leveles állapotban jelentkező foszforhiányra. Jellemző tünete a levelek antociános elszíneződése (2. kép), amit fokozhat a hűvös időjárás okozta lassabb foszforfelvétel.

2. kép: Foszforhiány tünete 4 leveles kukoricán

A kukoricaszemből mobilizálható foszforkészlet az említett 2-4 leveles állapotra gyorsan elfogy, ezért fontos, hogy a vetéssel egy menetben könnyen felvehető foszfort juttassunk ki a magárokba. A gyakorlatban elterjedten használt mikrogranulált starterműtrágyák adagja 15-20 kg/ha de, hideg kötött talajokon indokolt lehet a hektáronkénti 20-25 kg mennyiség kijuttatása is. Ha a startertrágyázást elhagyjuk, az állomány fejlődése vontatottá válik (3. kép)!

3. kép: Startertrágyázott és startertrágya nélküli kukoricavetés

Levéltrágyázás

A termés növelésének olcsó és hatékony módja a levéltrágyázás. A nagy termésekkel „kietettük” talajainkból a mikroelemeket, ezért az intenzív kukoricatermesztő térségekben ma már egyértelműen számítaniuk kell cinkhiányra. A talaj kötöttségétől, kémhatásától és foszforellátottságától függően 1-2,5 ppm alatti mennyiségtől már számíthatunk a hiánytünetek megjelenésére (4. kép), ami a gyakorlatban akár 5-25 %-os terméskiesést is jelenthet.

4. kép: Cinkhiány tünete kukoricán

A hazánkban jellemző gabonatúlsúlyos vetésszerkezet következményeként kukoricában nemcsak a cink- hanem a mangán-, a vas- és a magnéziumhiány is egyre gyakoribb. A probléma kezelésére célszerű olyan levéltrágyákat választani, melyek tartalmazzák a kukorica számára fontos mikroelemeket, különös tekintettel a cinkre. Ha a talajvizsgálati eredményekből, vagy az előveteményen látott hiánytünetekből egyértelműen várható valamely mikroelem hiánya, akkor a technológiába 1-3 levéltrágyázást érdemes beilleszteni. Legkorábbi időpontja 2-4 leveles állapot (ebben az időszakban determinálódik a csőhosszúság), ilyenkor a veszteségek csökkentése érdekében érdemes a sorpermetezést alkalmazni. Ezt követheti a 6-10 leveles időszak. A harmadik kijuttatásra már csak hidas traktorral kerülhet sor még a címerhányás előtt. A felhasznált termékek skálája széles. Gyakoriak a mono- és polifém-kelátok, vagy a mikroelemek különböző sói, melyek hasznosulását segítheti az egyes készítményekben lévő nitrogén (karbamid) is. A levéltrágyák hasznosulása és növekedést serkentő hatása hatékonyan fokozható biostimulátorok hozzáadásával. Számos készítményben találhatunk fehérje-hidrolizátumokat és más N-tartalmú vegyületeket. Ezek jellemzően aminosavak és fehérjék keveréke, melyeket agráripari melléktermékekből, növényi eredetű alapanyagokból (növényi maradékok) és állati hulladékokból (például kollagénből) állítanak elő.

Biostimuláns hatásuk abban áll, hogy:

  • fehérjék, enzimek építőelemei,
  • nélkülözhetetlenek a növényi sejtek működéséhez,
  • javítják a növények stressztoleranciáját (antistressz, antioxidáns hatás),
  • alkalmazásuk kedvezően hat a termésmennyiségre és minőségre (pl. sikértartalom).

A kukoricatermesztés során mindenképpen törekedjük a harmonikus tápanyag-utánpótlásra. Érdemes kihasználni a trágyázási technológiákban rejlő lehetőségeket, hogy kiaknázhassuk a választott hibrid terméspotenciálját, a nagyobb termésmennyiség és a jobb jövedelmezőség elérése érdekében. Ne feledjük, a hatékony tápanyag-utánpótlás alapja a talajvizsgálatra és növényanalízisre alapozott szaktanácsadás.

Fotó: Dr. Varga Csaba felvételei

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Starterek, fungicidek és lombtrágyák a kalászosoknak

2020. július 10. 18:48

A Kwizda Terepszemlén a szakemberek a koronavírus-járvány miatt ezúttal nem személyesen, hanem élő videóban mutatták be a 2020-as tápanyagos és növényvédelmi kísérletek eredményeit.

A jó repcetermés alapja az átgondolt tápanyagellátás

2020. július 1. 06:00

A repce a harmadik legjelentősebb olajnövény (az őszi káposztarepce magja 40-50 % olajat tartalmaz), és a második legfontosabb fehérjenövény a világon (repcedara fehérjetartalma kb. 38-40 %).

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben II.

2020. június 30. 09:36

Egy közepes nagyságú, 5 000 m2 felületű hajtató kertészetnek, amennyiben egyszeri alkalommal 5 mm mennyiségű tápoldatot szeretnénk kijuttatni, 25 m3 térfogatnak megfelelő tartálykapacitással kellene rendelkeznie, ekkora tartályban kellene bekeverni a műtrágyát.

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben I.

2020. június 29. 19:32

Korábbi írásainkban már többször érintettük a tápoldatozást, gyakran emlegettük, mint korszerű trágyakijuttatási technikát egy-egy növény termesztéstechnológiájának ismertetése során. Most a fejtrágyázás időszakában – a gyakori olvasói kérdések és levelekre válaszolva – szükségét látjuk megismételni, a módszert részletesebben ismertetni, az összefüggéseket kicsit mélyebben elmagyarázni.

Kiadvány készült az idei kukorica posztregisztrációs kísérletről

2019. december 27. 13:27

2019-ben összesen 39, a FAO 200, 300, 400 és 500 éréscsoportba tartozó hibridet vizsgáltak a NÉBIH Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóságának szakemberei.

Kedvez az idő az aratóknak - kiváló a kukoricának, napraforgónak

2018. július 3. 11:44

A héten nagyobb részt száraz időre van kilátás, és visszatér a nyári meleg is. Ugyanakkor előre láthatóan pénteken-szombaton érkezik majd egy hidegfront nyugat felől, mely záporokat, zivatarokat, és pár fokos lehűlést is hoz. Ez után azonban gyorsan visszatér majd az aratásra ideális idő.

Országszerte erős az aranka fertőzés

2019. június 12. 08:07

A meleg idő előcsalogatta a gabonaszipolyokat. Jelenlétük idáig nem volt feltűnő, de a kifejlődött kalászokon már jól megfigyelhetők.