Növényvédelmi előrejelzés

Őszi tennivalók a kertben: gyepek, pázsitok gondozása, gyümölcsfák lemosó permetezése

Agrofórum Online

Az elmúlt héten ismét nem esett eső az országban, így a szárazság hatásai tovább erősödtek. Már nappal sem emelkedett a hőmérséklet 15-16 °C fölé, az éjszakák pedig kifejezetten hűvösek, bár talaj menti fagy eddig nem volt. A lombhullató fák egyre erőteljesebben színeződnek és veszítik el lombruhájukat. A kertekben folyamatos gondozást ebben az időszakban már csupán a gyepek, pázsitok igényelnek.

Lelassult ugyan a fűfélék növekedése, így az eddigi heti rendszerességgel végzett fűnyírást akár 10-14 napira is ritkíthatjuk. A tarlómagasságot emeljük feljebb 1-2 centiméterrel a jobb télállóság érdekében. Ha az év során sok növényi maradvány halmozódott fel a gyepben, most is aktuális a gyepszellőztetés, mert a gyökerek több levegőhöz és fényhez jutnak, valamint a téli csapadék akadálytalanul leszivárog a mélyebb talajrétegekbe. Az átszellőztetett gyepszőnyeg nehezebben mohásodik, nem tud kiritkulni.

A lehullott faleveleket rendszeresen gyűjtsük össze, mert alatta a fű már néhány nap alatt is kifakul, bepállik, különösen, ha közben eső is hullik, ugyanis a vizes levél összetapad és elzárja a levegőt a gyeptől. Ha továbbra is marad a szárazság, nem árt időnként egy-egy alapos öntözés, mert a potenciális párolgás még ilyenkor is eléri a napi 4-5 mm-t.

helmitospóriumos levélbarnulás gyepen

A kiritkult gyepfoltokat ilyenkor már nem érdemes felülvetni, mert kikel ugyan a fűmag, de nem biztos, hogy a tél beálltáig meg is erősödik. A fűvetést halasszuk inkább tavaszra, hiszen nem veszítünk semmit sem az elodázással. Foszfor, kálium és magnézium túlsúlyos levél- vagy szilárd trágya kijuttatásával felkészíthetjük a pázsitot a jobb telelésre.

Árnyékos részeken ebben az időszakban felütheti fejét a pázsitfűfélék lisztharmata, a különböző levélfoltosság betegségek és a rozsdagomba, ezért az első tünetek észlelésekor védekezzünk a kórokozók ellen, mert könnyen okozhatnak levélszáradást, legyengítve a növényeket.

sárgarozsda gyep-pázsiton

A vakond még most is igen aktívan kutat táplálék után, ezért a pázsitokat is gyakran elcsúfítja túrásával. A vakondtúrást gereblyézzük el haladéktalanul, mert ellenkező esetben ezeken a foltokon kipusztul a gyep.

vakondtúrás gyepen

Sok gyümölcsféle és a szőlő már ledobta lombozata jó részét, így mind aktuálisabbá válik az őszi lemosó permetezés elvégzése. A permetezés végrehajtása előtt nézzük át fáinkat, mely kártevőkkel és kórokozókkal fertőzöttek. Most szedjük le az ágakra rászáradt gyümölcsmúmiákat, hogy ne fertőzzenek tovább.

őszibarack múmia

Alapesetben elegendő a rezes-kénes lemosó permetezés, de ha pajzstetűre, vértetűre, erős atkafertőzésre utaló tüneteket látunk, feltétlenül használjunk parafinolajos kombinációt, mert az olajos bevonat elzárja a levegőt a kártevők elől, így azok megfulladnak alatta. Bármelyik lemosó készítményt is használjuk, a permetezés során ne sajnáljuk a permetlevet, jusson be minden repedésbe.

kaliforniai pajzstetű fertőzés

A lehullott lombot permetezzük le karbamid vagy ammóniumnitrát műtrágya oldatával, folyékony nitrogén trágyával, így is elősegítve a levelek gyors humifikálódását.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

A zöld vándorpoloskák élvezik a késői meleg időt, minden növényen megtalálhatók

2020. szeptember 16. 08:28

Az erős harmatképződés és a nagy hőmérséklet-különbség kedvezően alakítja az alma színeződését, melynek betakarítása folyamatosan tart, akárcsak a körtéé és a késői érésű szilvafajtáké. Tart a korai diófajták szürete is.

Tömegesen jelenik meg a zöld vándorpoloska

2020. július 15. 09:45

Az elmúlt időszakban folytatódott a kellemes nyári időjárás. A zavartalan napsütést csak időnként és helyenként zavarta meg egy-egy zápor, zivatar. A hónap közepén a nyári meleg kissé alábbhagyott, nappal sem haladta meg a hőmérséklet a 25-26 Celsius fokot, az éjszakák pedig kifejezetten hűvösek.

Minden növény veszélyben: rajzik a cserebogár!

2019. április 15. 07:19

A naspolya kivételével már minden gyümölcstermő növény kivirágzott, a szilva már elhullajtotta szirmait, a kajszin körömnyi méretű terméskezdemények vannak, már ahol a fagy nem tizedelte meg virágzás idején.

Fokozott a veszélye a repce szárormányos imágó tojásrakásának!

2020. február 18. 11:16

A nappali melegebb idő már a hónap elején előcsalogatta a repce szárormányos imágókat téli álmukból, és a repce is készen áll a szárba szökkenéshez, fokozott a veszélye a kártevő tojásrakásának.