Jellemzően 6-12 százalékkal emelkedett a különböző műtrágyák ára, pedig a felvásárolt volumen a tavalyi évhez képest 25 százalékkal visszaesett - derült ki az Agrárgazdasági Kutató Intézet legfrissebb agrárpiaci jelentéséből. A szakemberek szerint két terméket leszámítva a növényvédő szerek is drágábbak lettek.
Műtrágya: alacsony kereslet, magas ár
Az egyszerű műtrágyafélék értékesített mennyisége 2018 szeptemberében növekedett az előző hónaphoz képest a szuperfoszfát kivételével, míg az összetett műtrágyáké nem változott. A megfigyelt kereskedők összességében hasonló forgalmat bonyolítottak a tárgyhónapban, mint 2018 augusztusában. Az egy évvel korábbi azonos időszakhoz viszonyítva mintegy 25 százalékkal visszaesett a felvásárolt volumen. A legnagyobb igény a mészammon-salétrom (MAS) iránt volt ebben a hónapban is, ezzel szemben az ammónium-nitrát (AN) forgalma a MAS értékesített mennyiségének a 10 százalékát sem érte.
Az értékesítési árak a műtrágyafélék iránti mérsékelt kereslet ellenére is emelkedtek az előző hónaphoz képest, az árnövekedés 1-12 százalék közötti volt. Az előző év azonos időszakához képest is nőttek az árak 6-12 százalékkal, az összetett műtrágyáké (MAS és NPK 15-15-15) a legnagyobb mértékben.
Növényvédő szer: sokan vásároltak fungicideket
A növényvédő szerek közül a fungicidek iránt volt a legnagyobb a kereslet, elsősorban az őszi vetésűek csírázásakor előforduló gombás fertőzések megelőzése céljából. A növényvédő szerek forgalma az évszaknak megfelelő volt, de az enyhe időjárás miatt a totális gyomirtó szerek kevésbé fogytak. A mérsékelt igények hatására a növényvédő szerek értékesítési árai 2018 szeptemberben jellemzően stagnáltak, a Vitavax 2000 és a Reglone Air esetében enyhe áremelkedés volt tapasztalható.
Az előző év azonos időszakához képest az értékesítési árak inkább növekedtek a tárgyhónapban, azonban a Force 1,5G és a Reglone Air ára 13, illetve 20 százalékkal csökkent.