Növényvédelmi előrejelzés

Növényvédelmi feladatok lombhullás után

Agrofórum Online

Naptárat megtréfáló későnyári időjárással köszöntött be a november. Nappal 20 °C-ot meghaladó, éjjel pedig 10-15 °C körüli hőmérséklet messze az ilyenkor megszokott átlag felett van. Az utóbbi napokban szeszélyes eloszlásban lehullott csapadék nem sokat enyhített a krónikus szárazságon. Az őszi érésű növények szürete gyakorlatilag befejeződött, már csak néhány késői zöldségféle vár betakarításra.

Az esősebb és szelesebb időjárás elősegítette a lombhullást, ezért jól megfigyelhető, a máskor rejtetten károsító betegségek és kártevők jelenléte.

Nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a gyümölcs- és díszfákon ilyenkor előtűnő beteg részek, kár- és kórképek eltávolítása. Ezt a feladatot feltétlenül az őszi lemosó permetezés elvégzése előtt hajtsuk végre, mert csak így lesz eredményes a záró permetezés.

Az összegyűjtött moníliás gyümölcsmúmiákat ne komposztáljuk, hanem égessük el, de a lehullott és összegereblyézett falevél értékes komposzt alapanyag, mely gyorsan lebomlik, és értékes tápanyagokkal szolgál a növények számára. Emellett a komposztban képződő biológiailag aktív szerves anyagok (aminosavak, huminsavak, stb.) serkentik a növényeket növekedésükben, ellenálló képességük kialakulásában.

A levelüktől megszabadult fákon könnyebben elvégezhető a pajzstetvekkel, vértetvekkel, kéregmollyal fertőzött törzsek, ágak, vesszők tisztogatása ágkaparóval, drótkefével.

zöld almalevéltetű áttelelő tojások almán

Az almafa vértetű fertőzés kialakulását kifejezetten elősegítik a fák tövénél rendszeresen kinövő gyökérsarjak, ezért fontos ezek rendszeres eltávolítása. Ugyanígy kell eljárni a nyári baktériumos tűzelhalástól elhalt ágakkal, amennyiben eddig még nem vágtuk le őket. Hasonlóképpen távolítsuk el a moníliával megfertőződött csonthéjas ágakat, valamint a gutaütéstől elpusztult ágrészeket, esetleg szedjük ki az egész fát teljes egészében.

alma vértetűvel fertőzve

Szőlő ültetvényeinkben a lombvesztés következtében jól láthatóak a 2-3 éves fás részeken a pajzstetvek. Néhány tőke esetében érdemes kefével, ágvakaróval megszabadulni a fertőzéstől, nagyobb területen hagyatkozzunk az olajos lemosásra. Most szedjük ki tövestől az ESCA– val fertőzött tőkéket, valamint a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmától megbetegedett töveket.

Szőlő ESCA

 

Szőlő flavescence doree

A körtelevél bolha imágók már téli nyugalomba vonultak. Az idén különösen sok volt a kártevőből. Jövő tavasszal az áttelelt imágók rakják az első tojásokat, ezért fontos ellenük is az olajos lemosás.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Támad a monília, a tafrina - veszélyben a gyümölcsösök

2019. május 28. 08:30

A korábbi hetek csapadékos időjárása kedvezően hatott a kertészeti növénykultúrák állapotára, bár a fejlődésben szerzett korábbi lépéselőny a hűvösebb idő miatt elveszett. A mostani fenológiai állapot a sokéves átlagot idézi. Növényegészségügyi szempontból fokozott figyelmet érdemelnek a kártevők és a betegségek egyaránt.

A csapadékos időjárás kedvez a kórokozóknak és a gyomnövényeknek

2019. május 13. 08:37

Növénykórtani szempontból eddig csak a gabonalisztharmat jelentett gondot, most viszont a csapadékos idő és a folyamatos nedvesség borítás más kórokozók számára is kedvezőbb feltételeket teremtett.

Szinte minden gyümölcsöt veszélyeztet a keleti gyümölcsmoly

2019. augusztus 20. 14:33

Az almamoly továbbra is folyamatosan rajzik, nem különíthető el, hogy valójában a mostani hányadik nemzedék lehet. Más gyümölcsökön szintén repked a barackmoly és a keleti gyümölcsmoly.

Ahol csapadék volt, ott fokozódott a kalászfuzáriózis veszélye

2020. június 9. 08:42

A viharokból és csapadékból kimaradt tájegységekben továbbra is az aszály az úr. Ami a júniusi átlaghőmérsékletet illeti, még nem érkezett meg a nyár, éjszakánként lehűl a levegő, de erős harmatképződés csak ott van, ahol az utóbbi napokban csapadék is volt.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420