Növényvédelem

Könyvajánló – Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

Agrofórum Online

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

A 264 oldalt felölelő mű – mint ahogy a címből is következik – a szántóföldi kultúrnövényeket érintő hatások elemzésére vállalkozik. A kiadvány a Szerző tollából korábban megjelent cikkek egy vezérfonal mentén összeállított gyűjteménye. Témája az ezredfordulót követő évek során az agrár-élettársulásokban károsító állati szervezetek klimatikus és termesztéstechnológiai eredetű változásainak elemzése.

A felvezetésben a Szerző a kukorica példáján keresztül szemlélteti a kultúrnövényeket érintő időjárási szélsőségek következményeit. Itt kiragadott évek termesztési következményein, növényfejlődési sajátságain keresztül elevenítheti fel az Olvasó a szélsőségesen aszályos, vagy a rendkívül csapadékos évek jellemzőit. Továbbiakban a szántóföldi kártevők jelentőségének változását kiváltó hatásokat, biológiai háttéreseményeket tárja fel a mű. Itt tárgyalja a Szerző a felmelegedés, a hőmérséklet, illetve a víz, a csapadék kártevők biológiájára, kártételére gyakorolt hatásait.

Emellett bővebb terjedelemben foglalkozik a kártevők jelentőségét befolyásoló termelési adottságok, agrotechnika, klíma és urbanizációs eredetű befolyásoló tényezőkkel. E gondolatokat zárván pár veszélyes kártevő példáján keresztül érzékelteti e fajok sikerének hátterében meghúzódó speciális biológiai sajátságokat.

Dr. Keszthelyi Sándor külön fejezetet szentel a rovarkártételek kórtani következményeinek, mely – mint ismert – jelentős állat- és humán-egészségügyi aggály kiváltója. Végül a könyvet záró fejezetekben ritka vagy különösen jelentős káreseményekről, kártevő-felszaporodásokról olvashatók tudósítások. Többek között a csapadékos periódusokban fellépő ritka fritlégy okozta problémákról, a 2014-es tömeges mezei pocok gradációról, a gyepi hangya meglepő repce kártételéről, vagy például a vetésfehérítők 2018. évi tömegszaporodásáról olvashatók beszámolók.

A könyv mintegy 80 fotóval, és számos (25 db), a könnyebb megértést elősegítő diagrammal illusztrált. Stílusa olvasmányos, mely bár szakmai alapossággal készült, de szakít a tudományos kéziratok struktúrájával, felépítésével. A könyv nem titkolt célja a múlt példáinak felelevenítésén keresztül a növénytermesztésben és növényvédelemben dolgozó szakemberek munkájának elősegítése. Emellett a tématerület iránt érdeklődő egyetemi hallgatók, illetve a szakigazgatásban szereplő kollégák számára is hasznos olvasmány lehet.

A könyv az Agrofórum online felületéről rendelhető!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Információszerzés és döntéstámogatás az agráriumban

2020. augusztus 25. 12:48

Meghívó országos felmérésre értékes ajándékokkal és érdekes információkkal.

Burgonyakrémleves és kolbászchips

2018. január 5. 13:07

Télen sokszor az is elég, ha van egy kis forró leves otthon, és már kész is a vacsora.

Megjelent a májusi Agrofórum

2019. május 15. 11:27

Májusi lapszámunkban két kiemelt témát ajánlunk olvasóink figyelmébe. Elsőként a szennyvíziszapok és a hígtrágya szántóföldi felhasználásának lehetőségeit a talajerő-gazdálkodásban betöltött szerepét, a környezetvédelmi vonatkozásokat járjuk körbe.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.