Állattenyésztés

Kéknyelv betegségre figyelmeztetik a briteket

Syngenta Blog

A brit állattenyésztési ágazat figyelmeztette a gazdálkodókat, hogy óvatosan járjanak el, ha olyan országokból importálnak, ahol kimutatták a kéknyelv betegség vírusát.

A felhívást azt követően adták ki, hogy a behozatal utáni vizsgálatokon 12 hónapon belül harmadszor találtak fertőzött állatokat. A fertőzött állatokat levágták, de kártérítést nem kaptak.

A brit farmerszövetség (NFU), valamint az állatorvosok és a birkatenyésztők szervezete (British Veterinary Association, National Sheep Association) szerint a szúnyogok által terjesztett betegséget eddig Franciaországban, Svájcban, Cipruson, Portugáliában, Spanyolországban, Görögországban és Olaszországban mutatták ki.

A hivatalos szervek ezért arra szólítják fel az importőröket, hogy a kéknyelv betegség által érintett területekről történő behozatal előtt végeztessék el az érintett állomány vizsgálatát, a kockázatok minimalizálása érdekében.

A kéknyelv betegség főként a juhok szúnyogok által terjesztett vírusos betegsége. A betegség Afrikában őshonos. Európa északibb régióiba, így hazánkba is, fertőzött kérődzőkkel vagy fertőzött szúnyogokkal kerülhet.

Súlyos tünetekben megnyilvánuló, esetenként halállal végződő megbetegedést csak juhokban okoz. A szarvasmarhák esetében enyhébbek a tünetek, a kecskék pedig tünetmentesen lehetnek a betegség hordozói.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Nemzetközi bírói csapattal a hódmezővásárhelyi kiállítás függetlenségéért

2019. május 8. 04:21

Idén hat külföldi show-bíró bírál négy szarvasmarha fajtában a XXVI. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokon.

Hogy függ össze a körömápolási napló és a kézműves sajt?

2019. május 23. 03:48

A magas minőségű tejnek ma már komoly felvevő piaca van. Nem túlzás azt állitani, hogy a Hétforrás Birtokról származó tejért, és csekély mennyiségű sajtért, túróért sorban kell állniuk a vevőknek, „akik” jelenleg éttermek, kávézók, reggelizőhelyek.

Sikeresek a hazai agrárcégek az orosz piacon

2019. április 24. 10:16

Nemrég orosz sajtóhírek szerint felmerült az orosz embargó esetleges szigorításának lehetősége is, ami igen érzékenyen érintené Magyarország és az uniós országok eddig még nem korlátozott tenyésztési célú szarvasmarha kivitelét is.

NAK TechLab verseny: szarvasmarha-tenyésztést támogató ötlet győzött

2020. augusztus 16. 10:34

Az ötletversenyre olyan egyetemi hallgatói csapatok jelentkezését várták, akik innovatív ötletükkel, hatékony megoldásaikkal segíthetik a hazai mezőgazdaság digitalizációját.