Növénytermesztés
Fizetett tartalom

„Nem a legerősebb éli túl …, hanem az, aki jól tud alkalmazkodni.” – Charles Darwin

2018-ban résen kellett lennie a földet művelőnek, hogy a nem várt eseményeket kiküszöbölhesse és a várva várt csapadékkal minél jobban gazdálkodjon. Azok mondhatják el „sose legyen rosszabb évünk”, akik az alkalmanként összetorlódó munkák közepette alapos figyelmet fordítottak a hibridek igényeihez igazított és a kukorica fejlődését segítő technológiai elemekre.

Ahol a belvíz nem zavarta a kukorica magágy-előkészítését ott a gyors kezdeti növekedésű hibridek előrehozott vetése jelentősen hozzájárult az eredményességhez. A száraz és nyáriasan meleg tavaszban a pre/poszt kezelések időpontját és annak hatékonyságát is nehéz volt előre megjósolni, mivel a magról kelő gyomok megjelenése is heterogén volt. A hibrideknek bizonyítaniuk kellett gyom-, szárazság- és vihartűrésüket.

A korai éréscsoportú, április első harmadában vetett kukoricák idén is bizonyítottak. Különösen korán, szeptember elejére, biztonsággal beértek, az utolsó cseppig hasznosítva a tavaszi csapadékot. Kitűnő állóképességüknek köszönhető, hogy a klasszikus őszi betakarításig „talpon maradtak”, gyakorta a középérésű hibrideket is túlszárnyaló csőállománnyal. A FAO 330 csoportba tartozó KAMPONI CS is kiváló, az idei NÉBIH vizsgálatok átlagában 11,99 t/ha termést adott.

A középérésűek termésére már nagyobb hatással volt a vetésidő. Az április végén földbe kerülő magoknak a helyi csapadékhiánnyal, de a lokális esők után burjánzó gyomokkal is meg kellett vívni a harcot a tápanyagokért. A fenyércirok rizómás, majd magról kelő alakjai és egyéb egyszikű gyomokkal szemben a cikloxidim-rezisztenciára alapozott poszt kezelések a PORTILE Duo hibridünk estében a gyomok visszaszorítását és a terméseredményt tekintve is hatékonyak voltak. Ezzel együtt a nehezen irtható gyomok utánkövetése a következő kultúrákban is javasolt. A FAO 350-400 csoport virágzása egyre többször esik egybe a magas hőmérsékletű időszakokkal. Azoktól a hibridektől várhattunk nagy termést, melyek a kritikus körülmények között is bő pollentermeléssel, hosszan virágoztak.

A HI CORN CS koncepcióval a Caussade két olyan, közel megegyező érésidejű hibridet állított egymás mellé párba, melyek a különböző környezeti hatásokra eltérően, de a termésképzés szempontjából összességében a legkedvezőbb módon reagálnak. Külön-külön is jelentős genetikai potenciállal bírnak. A javasolt vetésmóddal a kísérleti években mért hozamok alapján a HI CORN CS hibridek együttesen betakarított termése évjárattól függetlenül a csoportátlag feletti hozamot ért el.

Az eredményesség fontos mutatója a betakarításkori víztartalom is. Nagy mintaszámú, saját és versenytárs hibrid szemnedvességének vizsgálata 2017-ben 16% feletti, idén a minták közel egyharmadánál 14% körüli értéket adott. A korai és középérésűek nedvességtartalma közötti különbség mindkét évben hasonlóan, a koraiak javára alakult. Azon túl, hogy szárítási költség takarékos 2 év volt, az értékek azt is mutatják, hogy a korábban bevezetett hibridek, így pl.  a  FAO 380 csoportba tartozó BASMATI CS és a REALLI CS vagy a GASTI CS a nagy terméspotenciál mellett stabil vízleadási dinamikával is rendelkeznek.

A fenti néhány példa mutatja, hogy a termésmennyiség maximalizálása mellett ma a legnagyobb kihívás, a legrugalmasabban alkalmazkodó hibridek ajánlása azoké, amelyek minden körülmény között kiszámítható termést és jövedelmet biztosítanak. A Caussade a 2019. évi kukorica kínálatát ennek a gondolatnak a mentén állította össze.

Molnárné Fehér Gyöngyi fejlesztési felelős

CAUSSADE SEMENCES HUNGARY Kft.

2144 Kerepes, Szabadság út 252/b.

www.caussade-semences.hu

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

FIGYELEM, FIGYELEM!

2020. szeptember 21. 11:31

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

A stratégiai készletek feltöltésére készülhet Kína

2020. április 24. 07:48

Kína 30 millió tonnányi agrártermék vásárlására készül, hogy megvédje magát a koronavírus világjárvány miatt a globális ellátási láncokban esetlegesen fellépő zavaroktól.

Három éves mélyponton a kukorica ára

2020. április 8. 07:47

Európában, a párizsi árutőzsdén vegyes képet mutatott a kereskedést, a malmi búza és a repce drágult, azonban a takarmánybúza és a kukorica olcsóbb lett a nap végére.

A koronavírus miatt van nyomás alatt a gabonapiac

2020. február 1. 04:36

Az Egyesült Államokban tervezett kínai szójababvásárlások kerültek komoly veszélybe a kereskedők szerint a koronavírus terjedésével.

Másfél éves csúcson járt a búza és a szójabab

2019. december 28. 10:02

A szakértők mindkét emelkedés hátterében a Kína és az Egyesült Államok közötti első szakaszában aláírt kereskedelmi megállapodást és az amiatt várható keresletnövekedést látják.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420