A dízelmotor örököse a hibrid- és a metánhajtás lehet. A teljes elektromos hajtással szintén kísérleteznek, de bevezetésére még várni kell. A dízel napjai a mezőgazdaságban meg vannak számlálva, lássuk mi jöhet utána.
A dízel végnapjai közelednek. Az elektromos hajtás a közeljövőben várhatóan már nemcsak a kitrágyázó- és takarmányozó robotok területén lesz népszerű a mezőgazdaságban. Ezek a könnyűsúlyú gépek azért válhattak elektromossá, mert viszonylag kis teljesítményt igényelnek és nem távolodnak el a fő energiaforrástól.
Kísérleti elektromos modellek
A technológia már létezik a nagytömegű, nagy teljesítményű eszközökre is. A közelmúltban több kísérleti elektromos modell került bemutatásra. Ilyen volt például a Siloking magajáró E-truck takarmánykeverő gépe. Az egyik ok, amiért éppen egy takarmánykeverő berendezést elektronizáltak az a napi rövid periódusú alkalmazás. A modern dízelmotoros járműveknél ugyanis meg kell várni, hogy elérjék az üzemi hőmérsékletet, amikor kialakul a megfelelő dízel-Ad-Blue arány, amely biztosítja az emissziós előírások teljesítését. A földmunkagépek közül a daruknál és rakodóknál jelentek meg az első elektromos meghajtású modellek.
Hibridtől a hidrogénhajtásig
Abban mindenki egyetért, hogy a hagyományos fosszilis hajtóanyag, mint energiaforrás napjai meg vannak számlálva, de a szakértőknek sincs elképzelése arról, hogy milyen változások lesznek a traktorokkal és mikor. Ezért még hosszú távon marad a hagyományos hajtóanyag. A szántás, a talaj egyengetés és a nagy tömegek szállításának energiaigénye egyelőre a jelenlegi alternatív technológiákkal nem kielégíthető.
Végezetül megállapítható, hogy a következő négy alternatív energiaforrással számolhatunk: hibrid, metán, elektromos és hidrogén.
Az alternatívák túlságosan drágák, a dízel még mindig a leghatékonyabb.
A hibrid a startvonalon
Willem Van der Zwaan (John Deere) szerint a hibrid megoldás – elektromos motorral támogatott dízel – a legkönnyebben megvalósítható technológia. Véleménye szerint az alternatívák túl drágák, a dízel még mindig a leghatékonyabb. A hibrid technológia, amikor egy elektromos motor vagy generátor segíti a dízel motort a fordulatszám tartásában jó megoldásnak ígérkezik.
A John Deere cég ajánlatában szerepelnek az E Premium modellek, amelyeknél bizonyos egységek hajtását, mint például a hűtőventillátor egy generátor biztosítja. Ezekből a modellekből kétszáz darabot adtak el, viszont érdeklődés hiányában az új 6210 RE változatot már nem kezdték gyártani. A külső hajtást igénylő megoldások esetén a „tyúk-tojás” szituáció állt elő. Miért invesztáljunk olyan traktorba, amely képes elektromos hajtást igénylő munkagép működtetésre, ha nincs is ilyen munkagép és fordítva.
A John Deere a tiszta elektromos hajtásra fókuszál
A John Deere szándékát a SIMA kiállításon bemutatott SESAM elektromos traktor bizonyítja. A tiszta elektromos hajtást egy hatalmas akkumulátor csomag valósítja meg, amely képessé teszi a traktor egy órás teljes terhelésű üzemeletetését. Az elektromos hajtás fő akadálya az akkumulátor csomag mérete és hosszú újratöltési ideje valamint költségessége.
A John Deere cég nemrég bemutatott egy alternatívát, ahol a traktor egy hosszú kábelt húz maga után, amelyet fel- vagy leteker a konnektor távolságától függően. Mr. Van der Zwaan szerint Németországban nagy figyelemmel kísérik az elektromos hajtás lehetőségét, amelyet a BMW I3 ill. a John Deere kábeles traktora is bizonyít.
Az elektromos hajtás a mezőgazdaságban egyelőre még nem nagy üzlet
A tiszta elektromos hajtás egyelőre még csak az út elején van, főleg ha a nagy teljesítményű járművekre gondolunk. A Tesla viszont már elkészítette tiszta elektromos hajtású személyautóját, amely gyorsan újra tölthető, és harminc perces töltés után képes 650 km megtételére.
Az elektromos motor és az elektronika napról napra olcsóbb lesz. Az elektromos hajtás karbantartása sokkal olcsóbb, mint a dízel, mivel kevesebb a mozgó alkatrész. Az elektromos motor fajlagos tömegre vetítve több energiát tud előállítani, és a hajtásrendszer előállítási költsége is csökkenő tendenciát mutat.
Nézzük mi a helyzet a mezőgazdaságban: egy traktor, amely egész nap teljes terheléssel dolgozik, túl nagy akkumulátor csomagot igényel és ezért nagyon költséges. Az akkucsomag ára 2030-ra kb. 100Euró/kWh lesz, és ha 100kW teljesítményt akarunk használni négy órán keresztül akkor a költségünk 40.000 Euró lesz. A traktorok és az önjáró gépek a szezon után hosszú ideig nem használatosak, ezért ez így egy költséges megoldás lenne. Vagyis az elektromos hajtás a mezőgazdaságban egyelőre nem tűnik jó üzletnek.
A kutatók szerint az akkumulátorok mérete a következő 10-15 évben várhatóan felére fog csökkenni. Mr Hoekstra (Eindhoven University of Technology) szerint a lithium-levegő akkumulátorok, amelyek extrém könnyűek és kisméretűek, a következő 10-15 évben túllépnek a kísérleti fázison. Szerinte a töltési idő a következő tíz évben felére fog csökkenni.
A metánhajtás népszerűsége a következő öt évben gyorsan fog nőni.
A gázhajtás közeleg
Tjörven Van de Velde (Case IH) szerint a gázhajtásé a jövő. Az eljövendő öt évben a metán népszerűsége rohamosan fog nőni. Az FPT például már rendelkezik egy gázmotorral és egy egész flottát készítenek elő bevezetésre. Az elképzelés figyelemre méltó, hiszen a traktoron nem kell változtatni, csupán a metán tartályt kell rá felhelyezni.
A hidrogén technológiát viszont sokan még nem tekintik érettnek. A hidrogén előnye, hogy viszonylag nagy mennyiségű energia tárolható megfelelő módon, de a gáz konvertálása még nem hatékony. További problémát jelent a ma még nem megfelelő biztonság.
A New Holland NH2 kísérleti projektje
A New Holland cég elhíresült a NH2 kísérleti projektjéről, amelyben a traktor hidrogénnel üzemelt, napjainkban azonban a figyelem a két új metánhajtású kísérleti modellre összpontosul. Korábban már több gyártó végzett kísérletet metánhajtású traktorral, most viszont a Steyr, a Valtra és a New Holland is bemutatta új eredményét.
A Massey Ferguson cég nemrég publikálta metánhajtású traktorának tervét. Van de Velde elárulta, hogy miért nem foglalkoztak korábban a metánhajtással. Viszonylag könnyen tudták teljesíteni dízel motorjaikkal a Stage II és III emissziós követelményeket. Sőt, mivel a Stage VI fejlesztések komoly támogatást kaptak, ezért nem voltak érdekeltek az alternatív megoldások, mint például a metánhajtás fejlesztésében. Napjainkban a támogatások iránya megváltozott, az új cél a megújuló energiaforrások kutatása.
Gázmotorok nyomaték problémája
A gázmotorok hátránya, hogy alacsony fordulatnál kicsi a nyomatékuk. A dízel motorok, amelyek átállíthatók gázüzemre, szintén problémásak a hengerben lerakodó üledék miatt, amely lerontja a hatékonyságot. Ez a helyzet CNG (sűrített földgáz) és LNG (folyékony földgáz) üzemeltetésű motoroknál is előfordul. Az LPG (személykocsiknál használatos propán-bután gáz), amely tulajdonképpen egy folyékony gázkeverék, traktorokban nem használható. A CNG tartály nyomása 200bar, amely sokkal nagyobb, mint az LPG 7,5 bar nyomása ezért egy LPG jármű nem működtethető CNG-vel.
Tiszta motor technológia
A RosierGreidanus társaság együttműködve a Holland Diesel Maassluis céggel kifejlesztett egy megoldást a gázmotorok üledék problémájának megszüntetésére. Az általuk létrehozott Clean Engine Technology (CET) a dízel motorok hidegindító berendezését helyettesíti és használatával a traktorok, rakodók sokkal hatékonyabban és tisztábban tudnak dolgozni. Biogáz használatával a CO2 emisszió 85%-kal csökkenthető.
Gyártói adatok szerint a gázmotorok NOx és részecske kibocsátása 65%-kal kisebb, mint a Stage V dízel motoroké. Siebren Greidanus (RosierGreidanus társaság) szerint a CET alkalmazása esetén megnő a nyomaték és csökken a fogyasztás, akár 14%-kal. Külön előnye a mezőgazdaságnak, hogy melléktermékből elő tudja állítani a metánhajtóanyagot. Mindezek alapján a metánhajtású motorok előnyösebbek a többieknél. Azt még nem tudni, hogy az új technológia mikor kerül bevezetésre, de év végére már több részlet válik ismeretesé.
Forrás: Frits Huiden, Future Farming