Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Újdonság a Syngenta kínálatában – nemcsak véd, többletet is ad a kalászosnak

Syngenta

Hét városban több mint ezerötszáz gazdálkodóval találkozott az elmúlt hetekben a Syngenta. A vállalat szakértői a legfontosabb szántóföldi kultúrákban olyan különleges megoldásokat mutattak be a résztvevőknek, amelyek megalapozzák, hogy még jövedelmezőbben, magasabb terméseredményeket elérve tudjanak gazdálkodni.

Több éves kutató- és fejlesztőmunka eredményeként a kalászos gabona területén 2019-től elérhető a gazdálkodók számára az Elatus Era. Az egyedülálló hatásmechanizmussal bíró készítmény az új generációs SDHI hatóanyagot tartalmazza, a SOLATENOL™-t 75g/l mennyiségben és a legerősebb triazolt, a protiokonazolt 150g/l mennyiségben.

Az Elatus Era a rozsda, a szeptória, a foltbetegségek és a fuzárium ellen is sikerrel vethető be, emellett markáns zöldítő-termésnövelő hatással is rendelkezik. A kórokozók elleni védelmen túl fokozza a növényállomány aszálytűrését, növeli a zöld levélfelületet és javítja a termés beltartalmi mutatóit is.

– Az új fungicidünk hatása messze felülmúlja a várakozásokat, emiatt új éra kezdetének tekintjük az idei szezont – hangsúlyozta Asbóth András kalászos kampánymenedzser.

– A készítmény azon túl, hogy a főbb kórokozókat és a termésvesztő növénybetegségeket is kiválóan kontrollálja, egészségesen tartja az növény levélzetét, és akár 20%-kal növeli a zászlóslevél méretét, amely a termésképzés egyik legmeghatározóbb eleme. A külföldi és magyarországi kísérletek igazolták, hogy a korszakalkotó termék ezen a többlettermésen kívül pozitívan befolyásolja a beltartalmi paramétereket is, legyen szó sikér-, fehérjetartalomról, HL-ről vagy ezermagtömegről.

Ugyancsak újdonság a Vibrance Duo csávázószer, amely a legszélesebb körű védelmet biztosítja a mag, illetve a csírát károsító betegségek ellen, emellett gyökérstimuláló hatással is bír. Megnöveli a gyökérhosszt és a gyökércsúcsok számát, valamint már a kezdeti időszaktól segíti a növény jobb víz- és tápanyagfelvételét.

A Syngenta új tavaszi gyomirtószere a Peak Turbo, amellyel a tavaszi magról kelő gyomok ellen védhetjük kalászosainkat.

A vetőmagoknál érkeznek a vállalat legújabb nemesítésű őszi búza fajtái, a Pibrac, a Gabrio, valamint a Dallara, amelyek az ország különböző pontjain üzemi körülmények között is bizonyították rátermettségüket, kimagasló termésüket és stabilitásukat.

A kiszámíthatatlanabb időjárás egyre érzékenyebben érinti a hazai, nagyrészt öntözés nélküli kukoricatermesztést, mondta előadásában Schipp Márton kukorica kampánymenedzser. Annak érdekében, hogy termésátlagaink ne mutassanak radikális ingadozásokat az egyes évjáratok között, szemléletváltásra és a termesztés intenzifikálására van szükség. Ennek jegyében dolgozta ki a Syngenta az Artesian ajánlatát. Ez a komplex kockázatminimalizáló ajánlat jelentősen hozzájárulhat ahhoz, hogy a kukoricatermesztés évjárattól függetlenül is jövedelmezőbb legyen.

– Ajánlatunk legfontosabb eleme az Artesian hibridcsalád, ehhez kapcsolódik a javasolt technológia és a kukorica specialista csapatunk által nyújtott szerviz és szaktanácsadás. Az Artesian család, amely az SY Chorintos-szal és az SY Orpheus-szal mutatkozott be, 2019-től két új hibriddel bővül: a prémium kategóriás SY Premeo a 300-as éréscsoport végére érkezik, az SY Carioca pedig a 400-as éréscsoport végén teremt új kategóriát portfóliónkban.

A Syngenta ettől az évtől egy egyedülálló inputanyag garancia programmal, az AgriClime ajánlattal jelentkezik. Az AgriClime célja, hogy segítse a termelőket a szárazság és hőség okozta veszélyek ellensúlyozásában, osztozva ezzel a termelésbe fektetett kockázatokban is. Ha a lehullott csapadék mennyisége nem éri el a meghatározott szintet, vagy a forró napok száma meghalad egy előre meghatározott küszöbértéket a Syngenta visszafizeti a programban résztvevő termékek árának akár 30%-át.

2019-ben a Syngenta kukorica posztemergens gyomirtó szer kínálata is megújul. A prémium kategóriás Elumis Bang gyomirtó szer csomag mezotriont, nikoszulfuront és dikambát tartalmaz. Mindhárom hatóanyag az engedélyezett maximális dózisban szerepel a csomagban, így komplett védelmet biztosít mind a magról kelő, mind az évelő egy- és kétszikű gyomnövényekkel szemben. Mivel a készítmény tartamhatást is biztosít az újrakelő magról kelő kétszikű gyomnövények ellen is, így az Elumis Bang egy elhúzódó gyomkelés esetén is megfelelő védelmet biztosít.

A vállalat másik újdonsága a Milagro Plus, amely kedvező ár-értékaránya mellett, egyöntetű gyomkelés esetén komplett védelmet biztosít a kukorica legjelentősebb gyomnövényei ellen.

– A repce vetésterülete az elmúlt években folyamatosan növekedett, és a növény egyre népszerűbbé vált a gazdák között, hiszen a nemesítésnek köszönhetően a hibridek genetikai terméspotenciálja egyre nagyobb hangsúlyozta Nagy Viktor fejlesztőmérnök.

Ettől az évtől a jól bevált, kiválóan teljesítő repce hibridek mellett a Syngenta portfóliója az SY Iowa-val bővül. Az új ogura típusú hibridet nagy terméspotenciál, kiváló termésstabilitás és betegségekkel szembeni ellenállóság (fóma, szklerotínia) jellemzi.

Az idei év másik újdonsága a Magnello, amellyel teljessé válik a Syngenta repce fungicid technológiája. A Magnello difenokonazol tartalma tökéletesen kiegészíti a tebukonazolt, így a kiváló regulátor hatás mellett tökéletes védelmet nyújt a repce összes fontos gombabetegségével szemben 0,8 l/ha dózisban. A Syngenta teljes fungicid technológiájának alkalmazása (ősszel Toprex, tavasszal Magnello és virágzáskor Amistar Sun) jelentősen hozzájárul a repcetermesztés sikerességéhez és magas szintű kórokozók elleni védelmet biztosít a tenyészidőszak kezdetétől egészen a becőképződésig-érésig.

– Magyarország újra bebizonyította, hogy a napraforgó-termesztés fellegvára, hiszen tavaly ismét rekordtermés született a 3,02 t/ha országos termésátlaggal. A tavalyi évben beállítottunk egy több ismétléses kísérletet, melyben azt vizsgáltuk, hogy a Syngenta technológia egyes elemei mekkora terméstöbblettel járulhatnak hozzá a sikeres napraforgó-termesztéshez”, mondta Ácsné Szekeres Dóra napraforgó kampánymenedzser.

– A gazdáknak mindenképp érdemes teljes technológiát alkalmazniuk, azaz elengedhetetlen az alapkezelés (Gardoprim Plus Gold, Dual Gold 960 EC), mely szükség esetén kiegészíthető egy posztemergens gyomirtással (Clearfied® hibridek esetében: Listego, Clearfield® Plus hibridek esetében: Listego Plus), és az Amistar Sun kezelést sem érdemes elhanyagolni, hiszen az azoxistrobin kiemelkedő élettani hatása, valamint a difenokonazol kiváló gombaölő hatása által további terméstöbblet érhető el. Kísérleteink alapján, amennyiben a gazdák a teljes Syngenta technológiát alkalmazzák, a kezeletlenhez képest akár 80%-os terméstöbbletet is elérhetnek.

A napraforgó növényvédő szer portfóliójában újdonság a Serval gyomirtó csomag, mely a quizala-fop-P-etil hatóanyag tartalmú szelektív egyszikűírtóból (Leopard 5 EC*) és a Fix-Pro nedvesítőszerből áll. Tekintettel arra, hogy az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyszikű gyomnövények folyamatosan jönnek fel, és egyre nagyobb gondot okoznak a gazdáknak, ezért a Syngenta arra törekszik, hogy egy olyan megoldást nyújtson a gazdáknak, ami kíméletlen az egyszikű gyomnövényekkel szemben, de kíméletes a napraforgóval. A Serval ilyen, a napraforgót megkímélve tökéletes megoldást nyújt például az egyre nagyobb gondot jelentő fenyércirokkal, tarackbúzával vagy csillagpázsittal szemben.

– Az idei évben tovább teszteljük a Syngenta új genetikájú napraforgó hibridjeit, növényvédő szerek tekintetében pedig a fejlesztők folyamatosan dolgoznak azon, hogy az EU egyre szigorodó regisztrációs követelményei miatt kieső növényvédő szerek helyettesítésére készítményeket fejlesszenek, melyek hozzásegítik a gazdákat a sikeres növénytermesztéshez”, tette hozzá Ácsné Szekeres Dóra.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Gyomirtás: hatékonyan és kíméletesen a vonalakban is

2019. április 26. 06:16

Baranyában a bólyi gazdaság vetőmagtermesztés és -termeszttetés ágazatában viszonylag kis területen termesztett vetőmagok hatalmas értéket képviseltek, a bennük okozott esetleges kár nagyon nagy értékű lehetett. Az anya és apa vonalak fokozott, az árukukoricákat jelentősen meghaladó mértékű érzékenysége vizsgálatokat indokolt.

Környezetkímélő növényvédőszerekről tartottak konferenciát

2018. október 18. 07:49

Az élelmiszerbiztonság terén egyre nagyobb a felelősségünk, szeretnénk, ha mindenki biztonságos élelmiszereket fogyaszthatna.

Peronoszpóra fajok jelentősége szántóföldi kultúrákban

2019. január 23. 04:36

A szerző célja, hogy a peronoszpóra eredetű betegségeken belül felhívja a figyelmet és ismertesse a szóján (Glycine max) károsító Peronospora manshurica, valamint az őszi káposztarepcét (Brassica napus L. convar. napus) és az olajretket (Raphanus sativus var. oleiferus) fertőző Peronospora parasitica kórokozó gombafajok jelentőségére, bemutatva tüneti megjelenésüket és a védekezési lehetőségeket.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei

2019. november 13. 13:47

A drótféreg és cserebogár pajor fertőzöttséggel a jelenlegi helyzetben hosszabb távon, így 2020- évben is fokozottan számolni kell, ezért minden eszközt fel kell használni az imágó- és lárvakártételek csökkentése érdekében.