Talajélet
Fizetett tartalom

Az első lépés lehet az aszály és az erózió ellen – Új, innovatív megoldás az AGRO.bio–tól: AlgaTer

AGRO.bio Hungary Kft.

A termelők számára a legnagyobb kihívás a klímaváltozás okozta aszály. Ugyan jelennek meg új aszálytűrő fajták és hibridek, de létezik egy határ, amikor már a talaj vízkészlete válik korlátozó tényezővé. Ez ellen sem növényvédő szerekkel, sem műtrágyákkal, vagy más mesterséges módon védekezni nem lehet. Az aszály hatásának tompítását egyértelműen a talajban kell keresni, melynek adottságai min. 60%-ban határozzák meg a termelés sikerét, így például a termésátlagokat is.

Mi az AlgaTer?

Klebsormidium bilatum törzset tartalmazó talajalga, amelyet hosszú, nem elágazó zöldfonalas felépítés jellemez. A talaj felszínén szaporodni és fotoszintetizálni képes, és a talaj felső 20 cm-es rétegét átszövi. Szélsőséges és gyorsan változó fizikai, kémiai és biológiai hatásokat jól tolerálja és a stresszhelyzetekre anyagcseréjével, vagy bioaktív anyagok termelésével reagál.

Talajalga „virágzás”

A talajalgákról általánosságban:• képesek a légköri nitrogén megkötésére,
• szén-dioxidot kötnek meg a levegőből,
• növelik a talajok szervesanyag-tartalmát,
• javítják a talajok szerkezetét,
• antagonistái a talajból fertőző növényi kórokozóknak,
• szinergistái más hasznos mikroszervezeteknek,
• mobilizálják és serkentik a talajban lévő foszfor felvételét,
• oxigéntermelésükkel javítják a talajok levegőgazdálkodását,
• növényi növekedést szabályozó anyagokat termelnek
(antibiotikumok, biocidok, biosztatikus vegyületek, szideroforok),
• jól tolerálják az UV-sugárzást,
• biofilm kéreg kialakításával védik a talajfelszínt a kiszáradástól és az eróziótól.

Kezeletlen

AlgaTer

 

Az AlgaTer 10 l/ha–os dózisa homoktalajon. Szemmel is jó látható filmet képez, amely csökkenti a párolgást, segít a vízkészlet megőrzésében. 

(Kaposvár 2018.)

 

 

 

 

Az AlgaTer® hatása a talajra

Degradálódott és kiszáradt talajok életének újraindítása

Az AlgaTer® által termelt nagy molekulatömegű anyag (EPS), óvja a talajt a kiszáradástól és táplálja a talajban élő mikroorganizmusokat, egyúttal védi a növényvédő szerek és a műtrágyák káros hatásaitól. A nagy mennyiségű algafonal és az említett EPS termelés együttesen eredményezi a talajok vízháztartásának, kiemelkedően a vízmegtartó képességének javulását.

Az eróziós és deflációs veszteségek és károk csökkentése

Az AlgaTer® a talajfelszínen elszaporodva jelentős mennyiségű (analitikai adatok szerint 50–100 kg/ha) különleges aminosav, zsírsav és vitamin tartalmú biomasszát képez, mérsékelve ezzel a szél romboló hatását. A termelt exopolimerek (EPS) a különálló talajszemcsék közötti kötőanyag szerepét is ellátják. A talajaggregátumok kötődése erősebb lesz, ezért az eróziós és a deflációs hatások csökkennek.

Az AlgaTer® hatása a növényre

Növényi hormonok termelése:

– segítik a sejtek megnyúlását és osztódását (auxinszerű hatás),
– brasszinoszteroidok termelése,
– stimulálják a növények etilén termelését,
– növelik a növények ellenálló képességét a környezeti hatásokkal szemben (pl. hősokk),
– elősegítik a tápanyagfelvételt (xilém, gyökérnövekedés),
– csökkentik a nehézfémek felhalmozódását,
– stimulálják a növényi immunrendszert.

A talajalga pozitív hatásai elsősorban a baktériumos talajoltó anyagokkal kombinációban érvényesülnek, mivel nagyon jól támogatja és kiegészíti azok működését. A demo farmjainkon végzett mérések is bizonyították, hogy a vegetáció első felében elért biomassza tömegnövekedés a terméshozam +7%-os emelkedésében is megmutatkozott.

A részletekkel és további technológiai információkkal kapcsolatban keresse területi szaktanácsadóinkat, vagy látogasson el honlapunkra!

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tudomány a mezőgazdaság szolgálatában: ezért ilyen hatékonyak a szárbontó készítmények

2020. szeptember 21. 09:25

Cikkünkben részletesen bemutatjuk a Natur Agro Hungária Kft. szárbontó készítményeinek alkotóelemeit, melyek segítségével jelentős hozamnövekedés érhető el.

Eljött a szemléletváltás ideje...

2020. szeptember 16. 05:30

Vajon ki számol utána, de a hazánkban több mint egymillió hektáron termesztett kukorica betakarítását követően akár 12-14 tonna növényi maradvány is visszamarad a területen?

ELÉG VOLT AZ ASZÁLYBÓL? VAGY MÉG MINDIG NEM???

2020. június 22. 08:55

Sajnos ez a tavasz is a csapadékhiánytól visszhangzott, amit még mindig hallani, amikor az aratásra, a búza és repce várható terméseredményeire gondolunk, pedig most már bőven esik Medárd óta, ami a kalásznak már nem kellene, ellenben a kukorica és napraforgó a szójával karöltve hálásan fejlődik.

A humuszképződés folyamata és jelentősége

A humusz a talaj egy sajátos és igen fontos alkotórésze. A humuszvegyületek talajspecifikusak, miszerint 85-90%-ban csak a talajban fordulnak elő. Tulajdonképpen a talajba jutott szerves anyagok azon része, ami már átesett a humifikáció folyamatán. Ehhez a folyamathoz viszont elengedhetetlen a talajlakó mikroorganizmusok tevékenysége.

Glencore Agriculture: új kereskedelmi vezető erősítheti a vállalat hazai pozícióját

2019. december 6. 05:37

Az új vezető célja, hogy tovább erősítse a Glencore Agriculture pozícióját Kelet-Közép-Európában, a mezőgazdasági termelőkkel való közvetlenebb kapcsolattartás révén növeljék a vállalat szerepét az ellátási láncban.

Bayer – AGRYA összefogás született az innovatív magyar mezőgazdaságért

2018. február 26. 07:57

Stratégiai partnerségi megállapodást írt alá a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége - AGRYA és a Bayer Hungária Kft. Együttműködésük arra a felismerésre épül, hogy a fiatal gazdálkodók által irányított versenyképes, hosszabb távon fejlődni tudó gazdaságok működése igényli az új, innovatív technológiai megoldásokat.

Díjaznák a legjobban működő vidéki innovációs együttműködéseket

2019. január 31. 10:33

Az innováció vidéken nemcsak az új termékek és szolgáltatások átvételéről, hanem a közös gondolkodásról is szól.

A digitalizáció útján a Szent István Egyetem

2019. január 25. 07:58

A digitalizáció az agrárágazatban is versenyképességi tényezővé vált. A hazai élelmiszeripar és mezőgazdaság informatikai fejlesztése, a technológiai fejlődés integrációja és a megfelelő szakemberek képzése az ágazat, az informatikai piac és a kormányzat közös célja, amely a Digitális Agrárstratégia fő irányvonala is.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420