Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Új év – változatlan feladatok!

Kipihenve az év végi ünnepeket, lassan mindenki kezdi tervezni az évet. Komplex feladatról van szó, növényvédelmi munkák összeállítása, vetőmag beszerzése, adminisztráció, vetésváltás stb. mellett a tápanyag-utánpótlás kérdéseire is megfelelő válaszokat kell keresni.

A munka ezen részéhez a Yara részéről a következő javaslatokat, információkat adjuk közre. A könnyebb áttekinthetőség kedvéért három nagyobb technológiai részre érdemes bontani a javaslatunkat.

Első helyen a fejtrágyázás szerepel, mert ez történik leghamarabb, itt kell a döntéseket leggyorsabban meghozni. A Yara palettáján két nitrogén alapú termék szerepel, amelyek közül a YaraBela Sulfan használatára hívnám fel a figyelmet. A legfontosabb szántóföldi növényeink N/S igényének aránya 4 és 10 között változik. Ez azt jelenti, hogy pl. a kénre legérzékenyebb növény (repce) esetében négy egység nitrogén mellett minimum egy egység kén kell a növény optimális ellátottságához. Nagyon fontos szempont, hogy a két elem kijuttatását lehetőleg egyszerre végezzük, mert ha ez időben eltér egymástól, akkor ezek az arányszámok már messze nem igazak. A YaraBela Sulfan alkalmazásával ezt az arányt tudjuk biztosítani, így a szükséges és elégséges kén rendelkezésre áll, így a nitrogén hatékonysága is javul. Az ajánlott minimum mennyiség 250-300 kg/ha, amit szükség szerint kétszer is érdemes alkalmazni.

A következő technológiai beavatkozás amiről szót kell ejteni, az a lombtrágyázás. Itt most az őszi vetésű növényeket előtérbe helyezve két terméket emelnék ki.

A YaraVita Gramitrel a legnagyobb mennyiségben értékesített termékünk. Nem véletlen, mert a kiemelkedően magas hatóanyag-tartalmat (604 g/l) a kalászosok igényét figyelembe véve állítottuk össze. A réz, cink, mangán, magnézium a kalászosok esszenciális elemei, a termés mennyiségét, minőségét külön-külön is markánsan meghatározzák. A tartamhatás, a keverhetőség, esőállóság tovább javítják a termék versenyképességét. Az általunk ajánlott 3 l/ha mennyiség a technológia részét kell, hogy képezze, az átlagosan elérhető 8-9% terméstöbblet kiemeli a mezőnyből.

A másik kulcstermék a YaraVita Brassitrel, amelyet a repcetermelők figyelmébe ajánlok. A kora tavaszi dózis itt is 3 l/ha, amelyet ideális esetben már egy őszi kezelés is megelőzött. Egyszeri, önálló kezelés esetén 6-7% terméstöbblet várható, komplex alkalmazásakor (őszi+tavaszi+bóros kiegészítés), 10% felett is számolhatunk. A bórpótlás ideális terméke a YaraVita Bortrac, amelyet 1,5-2 l/ha mennyiségben ajánlunk.

A tavaszi vetésűeknél most aktuális az alaptrágyázás kérdése. A szélsőséges csapadékellátottság különösen fontossá teszi a makroelemek oldékonyságát, felvehetőségét, homogén eloszlását. Ezeknek a feltételeknek a YaraMila NPK termékek felelnek meg a legjobban a piacon, különösen, ha a magas hatóanyag-tartalmat és az egységnyi hatóanyag árát is figyelembe vesszük. A kiemelkedő fizikai tulajdonságok tovább növelik a versenyelőnyt. A sokfajta NPK arányt biztosító palettáról kettő terméket emelnék ki: a YaraMila 8-24-24 és a YaraMila 16-27-7 tavaszi alkalmazás során egyaránt alkalmas teljes felületre, valamint vetéssel egy menetben történő kijuttatásra, starterként. Utóbbi esetben 150-200 kg/ha az ajánlott dózis.

Gyuris Kálmán
Yara szaktanácsadó
+36 30 383 9341

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Starterek, fungicidek és lombtrágyák a kalászosoknak

2020. július 10. 18:48

A Kwizda Terepszemlén a szakemberek a koronavírus-járvány miatt ezúttal nem személyesen, hanem élő videóban mutatták be a 2020-as tápanyagos és növényvédelmi kísérletek eredményeit.

A jó repcetermés alapja az átgondolt tápanyagellátás

2020. július 1. 06:00

A repce a harmadik legjelentősebb olajnövény (az őszi káposztarepce magja 40-50 % olajat tartalmaz), és a második legfontosabb fehérjenövény a világon (repcedara fehérjetartalma kb. 38-40 %).

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben II.

2020. június 30. 09:36

Egy közepes nagyságú, 5 000 m2 felületű hajtató kertészetnek, amennyiben egyszeri alkalommal 5 mm mennyiségű tápoldatot szeretnénk kijuttatni, 25 m3 térfogatnak megfelelő tartálykapacitással kellene rendelkeznie, ekkora tartályban kellene bekeverni a műtrágyát.

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben I.

2020. június 29. 19:32

Korábbi írásainkban már többször érintettük a tápoldatozást, gyakran emlegettük, mint korszerű trágyakijuttatási technikát egy-egy növény termesztéstechnológiájának ismertetése során. Most a fejtrágyázás időszakában – a gyakori olvasói kérdések és levelekre válaszolva – szükségét látjuk megismételni, a módszert részletesebben ismertetni, az összefüggéseket kicsit mélyebben elmagyarázni.

A napraforgó helyes tápanyagellátása

2018. május 29. 08:14

A napraforgó hazánkban az olajipari növények közül leginkább elterjedt és termesztett növény. Jó tápanyaghasznosító képessége miatt gyakran kerülhet számára nem túl optimális termőhelyi körülmények közé.

Az ipari paradicsomtermesztés hazai és nemzetközi helyzete

2018. november 24. 12:36

Az írás az ipari paradicsom termesztésének globális helyzetével és a fontosabb termesztéstechnológiai elemek ismertetésével foglalkozik.

A sokoldalú kalcium: érdemes-e kukoricának adni?

2019. október 13. 08:57

Mivel a kalcium mozgása korlátozott a növényben, a kalciumtáplálás kritikus jelentőségű lehet dinamikus fejlődési szakaszokban, de fontos a megfelelő növényegészségi állapot fenntartásában a növény egész élete folyamán. A kalciumion a talaj legmeghatározóbb kationja, számos pozitív hatást gyakorol szerkezetére, minőségére.

Egy virágkötészet napi tevékenységei I. rész

2019. szeptember 13. 08:04

Miután beérkeznek az üzletbe a palánták, cserepes növények vagy vágott virágok, első fontos feladat a számukra megfelelő környezet kialakítása.