Növénytermesztés

Klíma-ellenállóság és kiváló tápanyagtartalom a nemesítési programok középpontjában

Agrofórum Online, fordította: Polgárné Balogh Eszter

A világ vezető vetőmag vállalatai a termékfejlesztések során a fő célkitűzések közé a klímaváltozáshoz alkalmazkodó és megfelelő tápanyagtartalmú fajták nemesítését helyezik. A kiváló minőségű vetőmagok azonban a feltörekvő piacok nagy részén csak korlátozott mennyiségben szerezhetők be, e vállalatok a mezőgazdasági kistermelőknek csupán egytizedét érik el.

A vetőmag hozzáférést kifejező indexet (Access to Seeds Index 2019), röviden a vetőmag indexet az amszterdami központú Vetőmag Alapítvány (Access to Seeds Foundation) adta közre az Egyesült Nemzetek Szervezete New York-i Közgyűlésén (2018) alakított Világ Benchmark Szövetség (World Benchmarking Alliance, WBA) által publikált első fenntarthatósági vizsgálat eredményei alapján.

Az ENSZ 2015-ben 17 fenntarthatósági fejlődési célt határozott meg. Ezek megvalósulását ösztönzi és segíti elő a WBA a benchmarking (teljesítményértékelés) eszközével, amely arra irányul, hogy méri és összehasonlítja a különböző vállalatok és testületek teljesítményét a fenntarthatóság szempontjából.

A vetőmag index a Bill & Melinda Gates Alapítvány és a holland kormány támogatásával jött létre.

A vetőmag indexet alakító tényezők

A vetőmag index kialakításakor 13 globális vetőmag cég tevékenységét vették alapul. Létrehozásának célja, hogy nyilvánvalóvá váljon, mely területeken van szükség fejlesztésre annak érdekében, hogy nőjön a kisgazdaságok termelékenysége, javuljon az élelmezés és mérséklődjenek az éghajlatváltozás okozta kedvezőtlen hatások.

Az index alapját jelentő globális vetőmagpiaci felmérés eredményei azt mutatják, hogy a 13 vetőmag vállalat a világon található 500 millió mezőgazdasági kistermelőből csak 47 milliót ért el 2017-ben. A legnagyobb befektetések az országok egy szűk csoportjára korlátozódtak, amelyek többségében Dél-Délkelet-Ázsiában találhatók. Ezzel ellentétesen Nyugat- és Közép-Afrika területén a beruházás alacsony színvonalú volt.

Klíma-ellenálló és kiemelkedő tápanyag-tartalmú növényfajták termesztésével csökkenthető az alultápláltság, az éhezés. Éppen ezért nagyon fontos lenne e vetőmagok hozzáférését növelni a kistermelők körében, akik összességében a világ élelmiszer-mennyiségének mintegy 80%-át termelik meg – hangsúlyozta Ido Verhagen, az Access to Seeds Index ügyvezetője.

A kistermelők igényeihez igazított üzleti modell sikerét bizonyítja a thaiföldi EastWest Seed vállalat, amely a legjobb vetőmag indexet érte el. A svájci székhelyű Syngenta és a német Bayer holtversenyben a második és a harmadik helyen szerepel.

Miközben az éhező emberek száma a 2014-ben regisztrált 784 millióról 2017-re 821 millióra növekedett, a 13 vetőmag vállalat közül csak 6 esetében szerepel a nemesítési program fő célkitűzéseként a fajták táplálkozási értékének javítása. Azonban meg kell jegyezni, hogy e téren lassú javulás figyelhető meg, hiszen az előző felméréshez képest számuk kettővel emelkedett.

A vetőmag indexben a klímaváltozásra adott válasz hangsúlyosan szerepel. A 13 vizsgált vállalatból 12 úgy nyilatkozott, hogy a nemesítési programok sarkalatos pontja a hozam növelése, valamint a klíma-ellenálló és az időjárási szélsőségeket jobban toleráló fajták előállítása.

Emellett az elérhető szolgáltatások bővítésével próbálnak a világcégek nagyobb támogatást nyújtani a kistermelőknek a változó klímához való alkalmazkodásban. Ezek közé tartoznak például a különféle továbbképzések és a növénytermesztési biztosítások. Az új módszerek és megközelítések erősítése érdekében 8 vetőmagvállalat integrált fenntarthatósági stratégiát dolgozott ki, amely jelentős növekedés (háromról) az előző felméréshez képest.

Az élelmezésbiztonság a termesztett növények sokszínűségének javításával fokozható. A vetőmagipar a kínált fajták és hibridek körének szélesítésével, a hüvelyes növények és a helyi fajták propagálásával járulhat hozzá e célok eléréséhez – tette hozzá az EAT–Lancet Bizottság.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

A tarlórépa sárgaságvírusa (TuYV)

2020. május 22. 04:37

Az elmúlt évek elhúzódó meleg őszi időjárása kifejezetten kedvezett a levéltetvek, különösen a zöld őszibarack-levéltetű (Myzus persicae) elszaporodásának. A zöld őszibarack-levéltetű a tarlórépa sárgaságvírusának legfőbb vektora.

RAPOOL-REPCÉK. DARIOT – a sebezhetetlen

2019. július 7. 09:03

A magas terméshozam-eredmények mellett a PNN-hibridekre szintén jellemző, hogy kipergés-ellenálló tulajdonsággal rendelkeznek.

A repcebetakarítás optimalizálása megfelelő hibridválasztással

2020. június 3. 18:02

A kipergéssel a termés 8-12 százalékát is elveszíthetjük, nagyobb viharok vagy jégeső esetén ennél jóval, akár 70 százaléknál is többet. Természetesen a kipergés-ellenállóság sem nyújt teljes körű védelmet, de nagyobb biztonságot ad a szélsőséges időjárással és a fizikai behatásokkal szemben.

Csúcshibridek a megújult kukoricaportfólióban

2020. január 14. 07:36

Az elmúlt évek során egyre szélsőségesebbé váló időjárással kapcsolatos tapasztalatok is arra sarkallnak minket, hogy a termelést nehezítő legtöbb körülménynek ellenálló, kiegyenlített termőképességű, partnereink számára magas jövedelmezőséget biztosító új kukoricahibridekkel tudjunk versenyképes alternatívát felmutatni.