Növényvédelem
Fizetett tartalom

Hatékony védekezés a repceszár-ormányos ellen

FMC-Agro Hungary Kft.

Az őszi káposztarepce tavaszi rovarvédelme a szárormányosok elleni kezeléssel kezdődik. Amikor 4-5 napon keresztül 9-10 °C fölé emelkedik a nappali hőmérséklet, megindul a szárormányosok betelepülése féltett kultúránkba.

A rovarok lyukat rágnak a repce szárába, levelek nyelébe és főerébe, majd az ebbe elhelyezett petékből kikelő lárvák a rágásukkal, „odvasításukkal” a rágás feletti részek részleges vagy teljes pusztulását okozzák.

Repceszár-ormányos lárvák kártétele repce szárában

Védekezni a betelepülő imágók ellen a legkönnyebb és leghatékonyabb. Az imágók ellen való optimális védekezési idő meghatározásának megkönnyítését a repcetáblákban kihelyezett sárgatálak segítik. Ha nem nő tovább a tálakban összegyűlő rovarok száma egyik napról a másikra, eljött az idő a permetezésre.

Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni a betelepülő imágók elleni könnyebb és hatékonyabb védekezés érdekében?

  • A betelepülés elhúzódó, tartamhatással rendelkező rovarölő szer választása ajánlott.
  • Kora tavasszal a hideg nappalok miatt a gázosodásra hajlamos készítmények „fáznak”, ezért hidegben is működő készítmények használata célszerű.
  • Tavasszal az esős napok valószínűsége nagyobb, a védekezés megkezdésével viszont nem lehet sokat várni, ezért „esőálló” rovarölő szer alkalmazása szükséges.

A piretroidok gyors, taglózó, hidegben is ható tulajdonsága alkalmas a repceszár-ormányos kártételének megakadályozására, ami egy jó alap. Az igazi sikerhez azonban további előnyös tulajdonságokra is van szükség.

A Rapid® CS (60 g/l) gamma-cihalotrin hatóanyagú piretroid típusú rovarölő szer (dózisa 60-80 ml/ha), mely több szempontból is megfelel a fent sorolt szempontoknak:

  • a Rapid® CS a legmodernebb mikrokapszulázott formulációjú rovarölő szer. A kapszulába zárt hatóanyaga a felületi kezelésnek köszönhetően jobban ellenáll az időjárási körülményeknek, mind meleg (kevésbé párolog), mind hideg esetén, biztosítva ezzel a tulajdonságával a tartamhatás dolgát;
  • az eltérő méretű mikrokapszulának köszönhetően a hatóanyag folyamatosan szabadul ki és tart fent rovarölő hatást a repce állományunkban;
  • a gamma-cihalotrin UV fény hatására lassabban bomlik más piertroid hatóanyagokhoz képest, így tartamhatása van;
  • a Rapid® CS kipermetezését követően fél órával lehulló csapadék már nem okoz hatékonyságromlást.

Mindezek összességében a többi hasonló hatóanyagú készítményhez képest hosszabb tartamhatást és megbízható hatékonyságot eredményeznek.

www.fmcagro.hu
FMC-Agro Hungary Kft.

A növényvédő szereket biztonságosan és felelősséggel használja! Kérjük mindig kövesse a készítmény címkéjén leírtakat annak alkalmazásakor! Az ® jellel jelölt termékek az FMC Corporation vagy leányvállalatainak márkanevei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Először igazolták, hogy génszerkesztéssel módosított haszonnövény is azonosítható PCR alapú módszerekkel

2020. szeptember 18. 13:45

A GMO-mentes élelmiszerekért dolgozó civil szervezetek csoportja és egy élelmiszerkereskedelmi vállalat jelentette be a világon az első olyan molekuláris (qPCR) módszer kifejlesztését és közzétételét, amely alkalmas génszerkesztéssel létrehozott haszonnövény kimutatására.

Fordulat a gabonapiacokon

2020. június 30. 08:03

Pluszba fordultak a múlt heti mínuszok a párizsi gabonatőzsdén. Mind a négy fontos agrártermék ára emelkedett, nemcsak a legközelebbi, hanem az azt követő két legfontosabb határidőre is.

Az egyiptomi gigabeszerzés miatt esett a búza ára

2020. április 17. 08:02

Egy tonna búzáért 194,14 dollárt adtak, ami 2,2 százalékos zuhanásnak felel meg, ennél valamivel alacsonyabban is járt a kurzus.

Zamir és Mavrik

2018. december 20. 09:32

Biztos lehet a hatékonyságukban: közös erővel a repce – és a méhek – védelmében.