Növényvédelem
Fizetett tartalom

Klórtalonil – Kontakt hatóanyag a maximális kórokozók elleni védelem érdekében

Syngenta Kft.

A növényvédő szereket hatásmódjuk szerint feloszthatjuk kontakt (érintőlegesen ható), mélyhatású (lokál-, vagy kvázi-szisztemikus, vagy transzlamináris), felszívódó (szisztémikus), mezoszisztemikus (gáz formájában újra eloszló, hosszabb hatástartamú) csoportokra.

A gombaölő szereken belül a kontakt hatóanyagcsoport egyik tagja a klórtalonil, kémiai besorolásban a klórnitril csoport egyik képviselője. Érdekesség, hogy nem újkeletű hatóanyagról van szó, Amerikában 1966-ban regisztrálták először. Kijuttatás után a levélfelületen beszárad, erősen megtapad, a későbbi esőzések sem mossák le, ezáltal tartós preventív védelmet biztosít az egyes kalászos gabonákon rendszerint megjelenő foltbetegségek ellen, mint pl.: Zymoseptoria spp. (szeptóriás levélfoltosság), Ramularia spp. (árpa ramuláriás levélfoltossága), Pyrenophora spp. (búza-árpa hálózatos levélfoltossága). Használatával az említett kórokozók elleni védelmen túl pozitív hatást gyakorol a kezelt növények életfolyamataira is. Kiváló megoldás árpán megjelenő PLS (Physiological Leaf Spots= fiziológiai levélfoltosság), valamint a káros UV sugárzás okozta élettani foltosodások ellen. Mindezeken túl rezisztenciatörő tulajdonságát fontos még kiemelnünk, az 1990-es évektől napjainkig látható, hogy a szeptóriás levélfoltosság kórokozójának (Zymoseptoria tritici) érzékenysége nem, vagy alig változott az eltelt évek során a hatóanyagra (1. ábra).

1. ábra: Zymoseptoria tritici érzékenységének változása klórtalonil hatóanyaggal szemben 113 db minta esetében (forrás: Syngenta fejlesztői kísérletek)

A Syngenta Kft. kalászos fungicid portfóliójában két olyan termék is van, amely ezt a többféle szempontból pozitív hatóanyagot tartalmazza. Az egyik az Amistar Opti, a másik pedig a Cherokee.

Azoxistrobin és klórtalonil gyári kombinációját tartalmazza. Az azoxistrobin kiváló zöldítő és rozsdabetegségek elleni hatással rendelkezik, a strobilurin csoport legjelesebb képviselője, nevezetesen rendkívüli a felszívódó képessége, mérsékli a hő- és aszály stressz okozta káros hatásokat. A klórtalonil a foltbetegségek és az UV fény elleni védelmet biztosítja. Dózisa: 1,5-2,5 l/ha. Engedéllyel rendelkezik búzában, árpában, zabban, rozsban és tritikáléban. Javasolt kijuttatási mód: bokrosodás végétől-szárbaindulás kezdetétől a zászlóslevél megjelenéséig rugalmasan felhasználható.

Három hatóanyag gyári kombinációja, alkalmas mind levélbetegségek, mind kalászfuzárium elleni hatékony védelemre (2. ábra). A benne lévő hatóanyagok (ciprokonazol, propikonazol) szinergista módon fejtik ki hatásukat, a jól ismert klórtalonil kontakt és rezisztenciatörő tulajdonságával a kórokozók elleni védelmet új szintre emeli. Engedélyezett dózisa: 1,0-2,0 l/ha.

2. ábra: az egyes hatóanyagok kórokozókra gyakorolt hatása (forrás: Syngenta fejlesztői kísérletek)

Felhasználható őszi búzában, őszi- és tavaszi árpában, rozsban, zabban és tritikáléban. Javasolt kijuttatási mód: egykezeléses technológiában az első levéltünetek megjelenésekor, vagy virágzás elején, kétkezeléses technológiában Amistar Opti után kijuttatva, 2,0 l/ha dózisban célzottan kalászhányás után, jó permetléfedést biztosító fúvókák segítségével. A termék jelentős mikotoxintartalom-csökkentő hatással is rendelkezik.

Összefoglalásként elmondhatjuk, hogy a Syngenta Kft. az ismertetett, több szempontból is előnyös klórtalonil hatóanyagot tartalmazó Amistar Opti és Cherokee gombaölő szereivel megbízható segítséget nyújt a magyarországi kalászos gabonatermelők részére, ezen gombaölőszerek használata garancia az egészséges és kiváló minőségű terményre.

Ennek a hatóanyagnak a rendszeres használatával a Nyugat-Európában egyre nagyobb problémákat okozó rezisztencia kialakulása ellen, vagy annak késleltetésére tehetünk hatékony lépéseket.

Boros Szilárd
fejlesztőmérnök, fungicidek
Syngenta Kft.

 

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Medallon Premium - a tarlókezelés hatékony eszköze

2019. június 13. 11:28

A tarlókezelés kihagyhatatlan művelési elem. Ezzel az egyszerű, jól tervezhető gyomirtási beavatkozással tudunk a legtöbbet tenni azért, hogy a területeinken ne szaporodjon a gyommagkészlet, visszaszorítsuk az állományból nehezen irtható, gyakran már rezisztenciát mutató évelőket. Utána szebb, könnyebb és olcsóbb a következő évi gyomirtás.

Elatus Era – új fejezet a kalászosok védelmében

2019. október 8. 13:47

A Syngenta idén bevezetett új fungicid terméke az Elatus Era idén is bizonyította a kórokozók elleni hatékonyságát, magas fokú biztonságot, teljes körű védelmet biztosított.

559 nevezés a XVIII. Országos Syngenta Borversenyen

2019. március 7. 07:58

Minden eddiginél több, összesen 559 nevezés érkezett a XVIII. Országos Syngenta Borversenyre. A siófoki díjátadón a legjobbaknak járó SynVino-díjakat ebben az évben a Bárdos és Fia Pincészet, a Béres Szőlőbirtok, a Koch Csaba Vin Art Pincészet és a badacsonyi NAIK Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet kapta.

Válasszon a Syngenta jól bevált repce hibridjei közül

2018. június 13. 09:35

Az őszi káposztarepce a harmadik legfontosabb növényi olajforrás a világon a pálmaolaj és a szójabab után. Európában az olajrepce általában őszi vetemény és elsődleges felhasználási területe a bioüzemanyag gyártás.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420