Növényvédelmi előrejelzés

Itt az utolsó pillanat a metszés befejezésére

Agrofórum Online

Az elmúlt héten folytatódott a tavasziasan enyhe idő, de a szárazság aggasztóan súlyos továbbra is. A kisebb csapadékok nem enyhítettek a talajok nedvességhiányán, az eddig eltelt két és fél hónapban 100-150 mm az elmaradt csapadék.

A gyümölcsöskertekben még nem látható a szárazság jele, de a korai vetésű szabadföldi zöldségfélék biztonságos kelését minden valószínűség szerint hátráltatja. Kelesztő öntözés nélkül nem várható sikeres termesztés.

Itt az utolsó pillanat a metszés befejezésére, illetve a télvégi lemosó permetezések lebonyolítására, de a kajszi esetében már a piros bimbós állapot miatt vigyázni kell a permetlé töménységének beállításával. A lemosó permetezést nemcsak a gyümölcsfák, hanem a fás szárú díszkerti növények, rózsák, valamint az örökzöldek is meghálálják.

Már figyelni kell a puszpáng bokrokat, mert a hernyó alakban áttelelt selyemfényű puszpángmoly ismét megkezdi károsítását. Akkor járunk el helyesen, ha a bokrok belsejét vizsgáljuk át alaposan, mert a hernyók itt táplálkoznak, és csak a levelek elfogyasztása után rágnak a bokrok felületén.

Már itt az ideje beszerezni a különféle kártevők rajzásmegfigyelésére szolgáló feromoncsapdákat és ragacsos fogólapokat. Ezekkel az eszközökkel jól követhető a kártevők megjelenése, rajzásdinamikája, ezért hatékonyan használható a permetezések pontos időzítésére. Ezzel a módszerrel kiküszöbölhető a programszerű permetezéssel járó felesleges növényvédelem, helyette csak akkor védekezünk, amikor a legjobb eredményt érhetjük el, ráadásul még kevesebbe is kerül.

Kevesebb növényvédelemmel egészségesebb termést állíthatunk elő a szexferomon csapdák és színes ragacsos fogólapok használatával. Hazánkban legelterjedtebben a „Csalomon” csapdacsalád eszközeit használják, de más típusú csapdák is kerülnek kereskedelmi forgalomba.

Örökzöldjeink alaposan megszenvedték a tél viszontagságait. A növények alja terítve van az elszáradt és lehullott levélmaradványokkal. Ezek egy része természetes levélváltás következménye, de más részük a kártevők és kórokozók tevékenységének a nyoma. Feltétlenül kedvező hatással lesz növényeink állapotára, ha a még rajtuk található elszáradt, beteg ágrészeket eltávolítjuk, azokat elégetjük.

Az örökzöldek egészségi állapotán sokat javíthatunk, ha alaposan lemossuk réztartalmú gombaölő szerrel. A rezes lemosás ugyan csak a gombás eredetű betegségek ellen hatékony, de egyúttal javít a növények kondícióbeli állapotán is. Ha a növények vizsgálata során szúrágás vagy más rovar kártétel nyomaira bukkanunk, kérjük a növényorvosok szaktanácsát a védekezés mikéntje felől.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Sok a mocskospajor, a diófák alja terítve van beteg terméssel

2019. szeptember 24. 14:57

Az elmúlt hét időjárását a csendes, időjárási frontoktól mentes időszak jellemezte. Csapadék csak szórványosan esett, sokat sütött a nap. A derült éjszakák miatt általában 10 °C alá csökkent a hőmérséklet, nappal pedig 20 °C körüli meleget mutatott a hőmérő.

Megjelentek a lisztharmat első tünetei az almafákon

2020. április 15. 15:39

A lisztharmat most még elsősorban a tavaly befertőződött, úgynevezett „gyertyás” vesszőkön jelentkezik, de a kórokozó párás-meleg időszakban a környező fiatal hajtásokra is veszélyt jelent.

A csapadékos időjárás kedvez a kórokozóknak és a gyomnövényeknek

2019. május 13. 08:37

Növénykórtani szempontból eddig csak a gabonalisztharmat jelentett gondot, most viszont a csapadékos idő és a folyamatos nedvesség borítás más kórokozók számára is kedvezőbb feltételeket teremtett.

Védekezzünk a levéltetvek ellen a gyümölcsösökben!

2020. március 31. 11:32

Az alig kifeslett levelű almafákon és ribiszkén máris jelentkeznek az első levéltetű szívogatás tünetei.