Növényvédelem
Fizetett tartalom

Amistar Sun – a sikeres és nyereséges repcetermesztés kulcsa

Syngenta Kft.

Az intenzív módon őszi káposztarepcét termesztő gazdálkodók körében köztudott tény, hogy a magas és nyereségesen értékesíthető terméshozam elérése a tenyészidőszak során szigorú technológiai fegyelem betartását követeli meg.

Ez a kultúrnövényünk „igényes” a talajelőkészítésre, vetésre, tápanyag-gazdálkodásra és nem utolsósorban az okszerű és helyesen kivitelezett növényvédelemre. Jelen cikk írásakor a magyarországi repcetermelők általánosan az ormányosbogár-félék (Curculionidae) családjába tartozó kártevők ellen védekeznek, valamint a tavaszi regulátor készítmények kijuttatását végzik.

A gondos gazda azonban ezen munkák végeztével sem dől hátra, tudja, hogy a magas és minőségi terméshozamhoz vezető út itt még nem ért véget. A repcében a tenyészidőszak vége felé közeledve is különböző betegségek léphetnek fel, amelyek súlyosabb esetben jelentős terméskiesést okozhatnak és az addig befektetett fáradságos munkát kvázi a nullával tehetik egyenlővé.

A repce-becőrontó (Alternaria brassicae, Alternaria brassicicola) jellemzően virágzás idején fertőzi az állományt, a kórokozónak kedvező becőéréskor a meleg és párás időjárás, valamint zárt fekvésű tábla. Emellett a  fómás levélfoltosság és szárrák (Leptosphaeria maculans) kórokozója az egész tenyészidőszak során veszélyt jelent az állományra.

A Syngenta Kft. Amistar Sun gombaölő szere biztos és megbízható megoldást nyújt a repcetermelőknek az említett kórokozókkal szemben. A termék két eltérő hatásmechanizmusú hatóanyag gyári kombinációja. Az azoxistrobin a strobilurin csoport hatóanyagai között a legjobb vízoldékonysággal rendelkezik, ezáltal könnyen eljut azokba a növényi részekbe is, amelyek kontakt módon nem érintkeztek a permetlével így egy esetleges permetezési hiba, pl.: kedvezőtlenebb szóráskép, csökkent permetléborítás sem csökkenti a kezelés hatékonyságát.

Juvenilizáló hatása révén mobilizálja a kezelt növények tápanyagfelvételét, megnöveli a levelek klorofill-tartalmát ennek következtében intenzívebb és hatékonyabb lesz a fotoszintézis és a szervesanyagbeépülés, ami növeli a várható terméshozamot. Az abiotikus stresszhatásokkal szemben is ellenállóbb lesz a kezelt állomány. Az 1. ábrán láthatjuk, hogy hatásspektrumába tartozik a repce betegségei közül a levél- és becőfoltosságot okozó repce-becőrontó (Alternaria brassicae, Alternaria brassicicola) és a fómás levélfoltosság és szárrák (Leptosphaeria maculans).

A difenokonazol a triazol hatóanyagcsoport képviselői közül a legnagyobb zsíroldékonysággal rendelkezik, ezáltal kiválóan oldja a levelek viaszrétegét, így könnyen bejut a növényekbe és azonnal gátolja a kórokozók életfolyamatait. A triazol hatóanyagcsoporton belül a legerősebb védelmet biztosítja a repce említett betegségeivel szemben.

1. ábra: Az egyes hatóanyagok repce betegségeivel szembeni hatékonysága (forrás: Syngenta fejlesztői kísérletek)

Javasolt növényvédelmi technológia:

Az Amistar Sun-t 1,0 l/ha dózisban preventív módon juttassuk ki virágzás kezdetekor. Ekkor még a növények szárán és alsóbb levelein is optimális permetléborítottságot tudunk elérni, hiszen a nyílófélben lévő virágok miatt még nem zárt össze teljesen a növényállomány, így a difenokonazol akropetális (csúcsirányú) és transzlamináris mozgását teljes mértékben ki tudjuk használni, tökéletes védelmet biztosítva a repce-becőrontó, valamint fómás levélfoltosság és szárrák kórokozóival szemben (2. ábra).

A készítményben lévő azoxistrobin szisztémikus mozgásának köszönhetően a kezelt növények minden részébe eljut, élettani, juvenilizáló és termésnövelő hatása a virágzást követő becőképződési fenológiai fázisban maximálisan érvényesül.

2. ábra: Az Amistar Sun virágzás kezdetén kijuttatva védelmet nyújt a repce alternáriás és fómás betegségével szemben

Összefoglalásként elmondható, hogy az Amistar Sun a Syngenta Kft. repce fungicid portfóliójában egyedülálló termék. Hatóanyagai nem csak a repce említett kórokozói ellen veszik fel eredményesen a harcot, hanem pozitív élettani tulajdonsága révén jelentősen hozzájárul a tenyészidőszak során befektetett munka eredményességéhez a nagy mennyiségű és kiváló minőségű terméshozam elérése által.

Boros Szilárd
fejlesztőmérnök, fungicidek
Syngenta Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Mit tehetünk az őszibarackfát fertőző sztigminás betegség ellen?

2019. szeptember 20. 05:37

H. László kérdése: Az idén nagy problémát okozott a levéllyukasztó betegség az őszibarackfáimon. Mit tegyek, hogy jövőre megakadályozzam ezt?

A természetközeli termesztés szellemisége

2019. május 27. 14:08

Egy hazai gazdaságot mutatunk be Olvasóinknak, ahol a természetközeli termesztési mód alkalmazásával törekednek arra, hogy a kemikáliák felhasználását csökkentsék, illetve elkerüljék. Ezen alapelvek közel állnak az integrált növényvédelem alapelveihez.

Baku László: a repülő puskaműves

2020. február 26. 04:37

Egy érdekes életpálya Baku Lászlóé, aki mezőgazdasági pilótából lett fegyverjavító. Mindkét szakma csínjáról-bínjáról mesélt a vele készített interjú alkalmával.

Itt az AMAZONE új dobása: önjáró Pantera 4503

2019. április 26. 06:39

A Pantera 4503 központi része egy Deutz 6-hengeres motor 218 lőerős motorteljesítménnyel. A kipufogógáz-utókezelés terén az AMAZONE a dízel-oxidációs katalizátorral és dízelrészecske-szűrővel felszerelt, környezetkímélő kipufogógáz-visszavezetésre helyezi a hangsúlyt.