Növényvédelmi előrejelzés

Tömegesen telepednek be a vetésfehérítők

Agrofórum Online

Rengeteg csapadékkal adós a „természetfelelős”. Az év első három hónapjában országos szinten is mindössze 50-60 milliméter eső esett. A téli hónapokban, hó formájában sem hullott elegendő mennyiség, így napjainkra már fél évnyi a talajok nedvességhiánya.

A munkagépek nyomán úgy porzik a talaj, mint aratás idején. A növényeken még nem látszanak aszálytünetek, de a csekély felvehető víz miatt igen vontatott az őszi kalászos és a repce növekedése. Az árpán ugyan már látszanak a „sásosodás” jelei, de még táblán belül is igen heterogén a fejlődés. A napokban megkezdődött a repce szárba indulása, de a növények mérete meg sem közelíti az ilyenkor megszokottat. A repce főszárán már megjelentek az első virágbimbók is.

A jelenlegi, száraz és átlagosnál melegebb időben a repcefénybogarak kiéhezetten várják a táplálékul szolgáló virágport. A táplálék eléréséhez kirágják a bimbókat, hogy hozzáférhessenek a repce porzóihoz. Közben megsérül a virág bibéje is, ami a bimbó lehullásához vezet, így alakul ki a hiányos virágzat.

Az alacsony éjszakai lehűlés ellenére, napos időben már most is tömegesen látogatják a fénybogarak a zöld bimbókat. Ha most jönne némi csapadék, a növények fejlődése is felgyorsulna, megkezdődhetne a virágzás, kártétel nélkül jutnának virágporhoz a repce fénybogarak. Addig is rendszeresen ellenőrizzük az állományok fénybogár fertőzöttségét, mert napok alatt tetemes kárt képesek okozni a bogarak.

A fénybogarak mennyiségét hálózással, vizuális megfigyeléssel, sárga tálakkal és sárga vagy fehér ragacsos fogólapokkal egyaránt ellenőrizhetjük. Ha a tálcsapda 2-3 naponként 20-30 bogarat fog, vagy pedig hálózással, hálócsapásonként 2 vagy több bogarat fogunk, ideje megkezdeni a védekezést. Ha vontatott a virágzás, nagyobb kártétellel kell számolni. Védekezéskor szigorúan figyelemmel kell lenni a méhkímélő növényvédelmi technológia egyre szigorodó szabályaira! Teljes virágzásban már felesleges a fénybogarak elleni védekezés, mert akkor már nem okoz kárt.

Őszi kalászos gabona állományokban eddig még nem okoztak jelentősebb kárt a gombabetegségek. A száraz és viszonylag meleg idő csupán a gabonalisztharmat kórokozójának kedvez. Más betegségek fellépése esetleges. Alig találni a levélfoltosságot előidéző gombák tüneteiből, valamint egyik gabonarozsda sem fordul elő. Nagyobb mértékű kártételre az időjárás gyökeresen csapadékosabbra fordulásáig nem is lehet számítani.

Figyelni kell viszont a vetésfehérítő bogarakra, mert betelepedésük üteme erősödni látszik. Fűhálózással ellenőrizzük létszámviszonyaikat, ha 10 hálócsapásban 8-10 bogarat találunk, indokolt lehet a táblák szegélykezelése. Fokozottan figyeljük a most kelő tavaszi árpát és zabot, mert a vontatott növekedés miatt, itt nagyobb a kártételi veszély.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Ami késik, nem múlik - Tudósítás az állami növényfajta elismerést tanúsító oklevelek átadásáról

2018. március 2. 17:00

Megkésett, de ma is aktuális beszámoló az állami növényfajta elismerést tanúsító oklevelek átadásáról.

Gazdainfó: tavasz van, ám van még határidős „beadandó” is

2020. február 23. 11:59

Mintha tavasz lenne, pedig naptár szerint még téli hónapban vagyunk. Ám ez a jó idő előrébb hozta a szezont, növényvédelmi szempontból mindenképpen. A repce kártevői és a gabona gombái miatt érdemes a határt gyakrabban szemlézni.

Hamarosan: Új repceszakkönyv

2018. augusztus 8. 08:28

Elsősorban a termelőknek szeretnénk segítséget nyújtani Volker H. Paul Repce című szakkönyvének magyar kiadásával.