Megjelentek a bundásbogarak a kertekben

Agrofórum Online

J. Attiláné kérdése: Kertemben megjelentek a bundásbogarak. Kell-e ellenük védekezni, és hogyan?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

Egyik legkorábbi bogárfaj a bundásbogár (Epicometis hirta). Megjelenése a pitypang (gyermekláncfű) virágzásának kezdetétől várható, és jelenléte, rajzása gyakran júniusig is elhúzódik. Tipikus polifág, sok tápnövényű kártevő, a legtöbb gyümölcsféle mellett díszbokrok virágait, de a korán nyíló nárcisz és tulipán virágait is gyakran látogatják, károsítják. A virágok generatív részeit (porzókat, bibét) rágják meg, érési táplálkozásuk miatt a virágból nem képződik gyümölcs. A sziromleveleken okozott rágásai ugyan feltűnőek, elsősorban csak esztétikai kárnak tekinthetők.

A bundásbogarak mérete 10 mm körüli, fekete szárnyfedői fehéres foltokkal tarkítottak, testüket dús, halványszürke szőrzet borítja, innen nyerték nevüket. Bogarak napsütésben tartózkodnak a növényeken, akkor aktívak, repülnek is, míg felhős, hűvös időben lehúzódnak a talajszintre. Lárvái a talajban fejlődnek, növények gyökereivel és korhadó részekkel táplálkoznak, ott is bábozódnak, és bogár alakban telelnek a talajban.

A bundásbogarak elleni kémiai védekezést nehezíti, hogy a bogarak ellen ható rovarölő szerek többsége a beporzást végző hasznos rovarokat is károsítja. Ezen mellékhatás kiküszöbölésére alkalmazzák a méhkímélő technológiát. Csökkenti a kémiai kezelés hatékonyságát, hogy a gyümölcsfák virágzásakor kevés az a felület, amire a peszticid rá tud tapadni, amit a bogár majd elfogyaszt. A bogarak csak a frissen kinyílt virágokat károsítják, a kontakt hatású szereknél 2-3 naponta lenne szükséges az ismételt kezelés a megfelelő hatás elérésére. Fentiek miatt a gyakorlatban peszticides védekezési nem terjedt el.

Védekezés (gyérítés) csapdázással

Régóta ismert, hogy a bogarak bizonyos színhez vonzódnak, arra a színre repülnek. A Biokontroll korábbi vizsgálata, melyet szintetikus virágillattal (öblítő szerrel) kevert vizes edényekkel végeztek, megállapította, hogy a földre helyezett sárga színű tálkákba helyezett és naponta cserélt illatos víz nagy mennyiségben vonzza a bundásbogarakat.

A MTA ATK Növényvédelmi Intézetben számos kártevőre fejlesztettek ki rovarcsapdákat, a bundásbogár ellen tömegcsapdázásra a kék színű módosított varsás csapdát (VARb3k) ajánlják. Hatékonyságukat segíti, ha már a bogarak megjelenésének kezdetétől alkalmazzák. Gyümölcsösben a sorok közé a fáktól távol helyezik el a talajra, az illatuk oda csalogatja a bogarakat, így azok nem jutnak el a fák virágaihoz. Működésük feltétele a csalétek rendszeres cseréje. Bővebb információ a http://www.csalomoncsapdak.hu/ honlapon olvasható.

Himlősek a szilvafák

2020. augusztus 14. 10:35

Kajszi- és szilvafáimon himlő vírusra utaló jeleket találtam, lehet valahogy gyógyítani, esetleg a többi tünetet nem mutató fáimat megvédeni?

Mondja el véleményét és formálja a mezőgazdaságot!

2020. március 23. 15:32

A Kleffmann Group alapítása óta elkötelezett híve volt az elsőrangú mezőgazdasági piackutatásnak és szaktanácsadásnak. Az elmúlt több mint 25 év során teljes körű piackutatási szolgáltatást nyújtottunk, amely során kulcsfontosságú információkat biztosítottunk ügyfeleinknek a mezőgazdasági ágazatokkal kapcsolatosan.

Milyen kártevő okoz háromszög alakú elváltozást az ostorfa levelein?

2019. október 22. 05:38

B. Katalin kérdése: Ostorfám levelein furcsa, háromszög alakú elváltozásokat figyeltem meg. Mi károsíthatta az ostorfát?