Növénytermesztés

Betekintő a helyspecifikus gazdálkodásba

Agrofórum Online

A helyspecifikus gazdálkodáson belül az egyik legfontosabb terület a precíziós tápanyag-gazdálkodás. Sorba vesszük azokat a tudnivalókat és gyakorlati lépéseket – műholdképek, hozamtérképek használata, talajmintavétel a művelési zónákban, tápanyag-gazdálkodási terv készítése –, amelyek e környezetkímélő és jövedelmező módszer alkalmazásához elengedhetetlenek.

„A precíziós mezőgazdaság magába foglalja a termőhelyhez alkalmazkodó termesztést, táblán belül változó technológiát, integrált növényvédelmet, a csúcstechnológiát, távérzékelést, térinformatikát, geostatisztikát, a növénytermesztés gépesítésének változását és az információs technológia vívmányainak behatolását a növénytermesztésbe. Jelenti továbbá a talajtérképek mellett a terméstérképek készítését és termésmodellezést, talajtérképek összevetését a terméstérképekkel, kártevők, gyomok, betegségek táblán belüli eloszlásának törvényszerűségeinek figyelembe vételét.”

(Győrffy Béla: A biogazdálkodástól a precíziós mezőgazdaságig)

 

Mielőtt a cikk tárgyára térek, szeretném a bevezetőben alátámasztani a helyspecifikus gazdálkodás létjogosultságát. Ezzel kapcsolatban elmondható, hogy az a gazdálkodó, aki tapasztalta, hogy az általa művelt táblák talajai, illetve terméspotenciálja között szignifikáns különbség van, könnyen beláthatja, hogy ezek a különbségek adott táblán belül is jelentkezhetnek. A homogén zónákat a tápanyag-gazdálkodás tervezésekor és a vetőmag meghatározásakor is célszerű külön művelési egységként kezelni.

Első lépések

Hogyan indulhat el az újításokra, modern technológiákra nyitott gazdálkodó a precíziós növénytermesztés irányába? Véleményem szerint jelenleg sokkal több információ áll rendelkezésünkre egy tábláról, mint azt elsőre gondolnánk. Első körben nem a hozamtérképekre, illetve a nitrogénellátottság szenzoros felvételezésére kell gondolni, hanem a különböző műholdképekre, melyek sok évre visszamenően szolgáltathatnak információt az adott területről. Ezek a képek kétheti rendszerességgel készülnek, így gyakorlatilag a vegetáció bármely időszakáról könnyedén szerezhetünk NIR, illetve NDVI térképet (1. ábra).

1. ábra Műhold által készített NDVI kép

A műholdas felvételek hátrányaként kell megjegyezni, hogy felbontásbeli korlátokkal állnak rendelkezésre, így a legkisebb táblák kiesnek ebből az adathalmazból.

További adatforrás lehet, ha a kombájnt hozamtérkép készítésére alkalmas felszereltséggel rendeljük, amely monitorra rögzíti az adatokat (2. ábra).

2. ábra Betakarításkor készített hozamtérkép

Könnyen belátható, hogy a kombájn beszerzésének töredék költségét teszi ki a hozamtérképező rendszer megvásárolása. Ennek a technológiai elemnek előnye, hogy a külső tényezőktől függetlenül, a betakarítás minden mozzanatában rögzít adatokat. Ha már az aratás közben is szeretnénk valós idejű, objektív adatokat szerezni, akkor elengedhetetlen a rendszer precíz kalibrációja. Ennek elmaradása sem okoz hosszabb távon problémát, ugyanis a mérlegelt eredmények segítségével később újrakalibrálhatóak az adatok.

Még mindig az adatgyűjtésnél maradva, plusz információt nyújthatnak a különböző talajszkennerekkel készített szervesanyag-, illetve vezetőképességi (EC) térképek, de ezek értelemszerűen többletköltséget jelentenek.

Ha sikerült összegyűjtenünk a megfelelő adatokat, kialakíthatunk olyan művelési zónákat (management zones), melyekről úgy gondoljuk, hogy homogén egységet képeznek a táblán belül.

Talajmintavétel a kialakított zónákban

A kijelölt művelési zónákban talajmintavételi útvonalat kell kijelölnünk, majd ez alapján megfelelő számú részmintát kell vennünk egységenként. A talajminta laboratóriumi vizsgálatának természetesen van költsége, de ezt érdemes úgy időzíteni, hogy a nitrátérzékeny területeken 5 évente kötelező talajvizsgálatot is teljesítsük ezzel, így jelentős plusz költséget nem fog jelenteni a gazdaság számára.

Tápanyag-gazdálkodási technológia

Következő lépésként, ha már megvannak a lehatárolt területeink, valamint tudjuk azok talajtani adottságait, elkészíthetjük a kijuttatási térképeinket. Először azt kell eldöntenünk, hogy mely elv mentén szeretnénk differenciálni a kijuttatandó tápanyagot. A gyengébb területekre kevesebbet, míg a jobbakra többet, vagy a homogenizálás elvét követve a gyengébbekre többet, míg a jobb területekre kevesebbet?

Erre a választ Dr. Nagy Bálint A rendszer nem vonal! Nem hajlítható, csak deformálható! (Agrofórum, 2008. 19. évf. 2. szám, 97-98.) cikkében találtam meg, miszerint:

„… Vagyis, a magasabb minőségű talajok rovására növeljük a gyenge foltok műtrágya dózisát!

Ez meg agrárkemizálás-ökonómiai analfabétizmus!”

valamint

„… felhívhatjuk a gazdák figyelmét: ha menedzser tanfolyamon felszedett marketing blöffel operáló személyek, azt akarják vele elhitetni, hogy a jobb minőségű területek számlájára a gyenge minőségű foltokra juttassanak több tápelemet, küldjék oda őket, ahova valók. A műholdra! Amelynek segítségével, méregdrága berendezésekkel azt akarják bizonyítani, hogy az a racionálisabb, ha a jobb fülünket a bal kezünkkel vakarjuk.”

A tápanyag-gazdálkodási terv elkészítését követően a tervezett műtrágyaféleségek és az alkalmazott technológia függvényében meg kell határozni, hogy melyik hatóanyagok melyik szakaszban kerülnek differenciálásra. Konkrét példaként, ha őszi búza esetében szeretnénk a nitrogént, foszfort és a káliumot is helyspecifikusan kijuttatni, az alaptrágyázáskor a kijuttatandó mennyiséget érdemes először a káliumigényhez igazítani, startertrágyaként alkalmazott foszfor-túlsúlyos komplex műtrágya mennyiségét a foszforigényhez igazítani, míg a további fejtrágyázásokkor kijuttatandó mennyiséget a fennmaradó nitrogén-hatóanyag szükséglethez igazítani (1. táblázat).

Minden egyes tápanyag-kijuttatáshoz külön térképet kell feltölteni a monitorba, amely aztán a kijuttató eszközt vezérelve megvalósítja a differenciált kijuttatást (3. ábra).

3. ábra Menedzsment zónák alapján készített kijuttatási térkép

Beszéljenek a számok!

Betakarításkor értékelhetjük az alkalmazott technológiánkat, melyhez megint a hozamtérképre lesz szükségünk. A vegetáció során felmerült költségek ismeretével, a kijuttatási térképek alapján ténylegesen kijuttatott tápanyagértékek és a hozamtérkép segítségével könnyen elkészíthetjük a beszédes költség/jövedelem térképet minden táblára (4. ábra).

4. ábra Napraforgó tábla költség/jövedelem térképe

Az elkészített térképen nemcsak a vizuális megjelenítés a fontos, hanem a program által számolt statisztika is, szám szerint az, hogy mennyi volt a minimum, maximum és átlag jövedelem, illetve, hogy az egyes jövedelem kategóriák a táblán belül mekkora területen keletkeztek.

A cikkben tárgyalt téma további részteleiről egy következő írásban olvashatnak, amelyben különböző kísérletek tapasztalatait fogom megosztani.

Fotó: A szerző felvételei

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

FIGYELEM, FIGYELEM!

2020. szeptember 21. 11:31

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

Racionálisabb kijuttatás, magasabb hozamok - Precíziós gazdálkodás a Búzakalász Kft.-nél

2019. március 6. 18:46

A Fejér megyei Búzakalász Kft. Füle település térségében működik 1400 hektár bérelt területen, ami mellett 700 hektáron teljes integráció is zajlik. Az őszi búza, az őszi árpa, a napraforgó, a repce és a kukorica mellett termesztenek cukorrépát, és zöldborsó vetőmag előállítással is foglalkoznak. Emellett a cég egy sertésteleppel is rendelkezik, ahol korábban tenyésztés, ma azonban csak hizlalás történik.

Gépészet Videó

Hozamtérképezés – a betakarítás küszöbén

2017. július 4. 14:01

A hozamtérképezés folyamata a nyers adatok begyűjtésével nem fejeződik be!

Mit tegyünk, hogy precízek legyünk? Honnan induljunk el?

2017. június 4. 15:03

Legalapvetőbb, hogy milyen alapadatokat használunk és, hogy mi alapján határoljuk le menedzsmentzónát.

Mit tegyünk, hogy precízek legyünk?

2017. április 28. 08:39

Beszélgetés Lajos Mihállyal, az Agrofil SZMI Kft. ügyvezetőjével.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420