Mi okozza az elváltozásokat a birs levelén?

Agrofórum Online

G. József kérdése: A birs levelén sárga, dudoros foltok jelentkeztek. Atkának nyoma nincs. Semmi rovar nem látható. Szívási nyomok sem. Nem diplokarpon, mert sárga és nincs közepén fekete pont.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A leírt tünetek alapján nehéz pontosan meghatározni mi is okozhatja a problémát. A gombás betegségek közül a birs levelén ténylegesen a legnagyobb gondot általában a diplokarpon okozza. A kórokozók közül a levélen még a lisztharmat, monília, varasodás és a birsrozsda tünetei fordulhatnak elő. Az elmúlt hetekben jelentkező csapadékos időjárás a gombás fertőzések terjedésének kedvezett. A varasodás kezdeti tünetei 5-10 mm átmérőjű sárgás, olajfoltokat okoz, melyek enyhén a levél színe felé kidomborodhatnak. Amennyivel ezen betegség a tünetek tényleges okozója, úgy a leveleken az idő előrehaladtával a foltok bársonyosra feketés zöld színűre változnak. A birsrozsda jelenlétére akkor kell számítanunk, ha Juniperus, azaz boróka fajok fordulnak elő a birsfák közelében.

A rozsda kezdeti tünete a levelek színén ovális, halványzöld – sárga foltok. A későbbiekben narancssárga színű és sárga udvarú foltok láthatóak a leveleken. A birsen előforduló gombás betegségek ellen, az almatermésűekben engedélyezett készítmények alkalmazhatóak, mint pl. a piraklostobin, boszkalid, és makoceb.

A leveleken sárgás foltokat és hólyagosodást okozhat továbbá a birs gubacsatka is. A himlőhöz hasonlító kezdetben sárga foltok később elfeketednek. Jelenlétére a rügypattanást követően számíthatunk, vagy esetleg később a vegetációs időszakban is találkozhatunk kártételükkel. A levelek torzulása mellett a gyümölcsöket is megtámadhatják, melyek felületén szívogatásuk hatására parásodást okozhatnak.

A gubacsatkák parányi, mindössze kb. 0,1-0,3 mm nagyságúak, tehát szabad szemmel nem láthatóak. Az okozott kárkép feltűnő, viszont jelentős károkat nem okoz, csak ritka esetben szükséges az ellene való kémiai védekezés, amely rejtett életmódja miatt nem is olyan egyszerű. A legtöbb, amit tehetünk – mivel gazdasági jelentőségük csekély – hogy jelenlétükkel megbékélünk. A kémiai védekezéssel leghatékonyabb eredményt fakadás kezdetén, még a gubacsok megjelenése előtt érhetünk el. A permetezés során pl. a fenpiroximát hatóanyagú készítmény eredményesen használható.

Ellepték a kiskertet a burgonyabogarak

2018. június 24. 04:20

P.Gábor kérdése: Hogyan tudok védekezni a burgonyabogár ellen, ellepték a növényeimet?

Milyen kórokozók károsíthatják a szeder levelét?

2019. június 20. 13:01

R. Balázs kérdése: Milyen kórokozók okozhatnak gondot a szeder levelén?

Mitől állt meg a paradicsom növekedése?

2020. július 17. 11:24

Veteményesemben egyes paradicsom tövek növekedése megállt, sárgulni kezdtek. Egy beteg tövet kivettem, a gyökerén apró göböket, csomókat láttam. Mi ez a betegség, másra is rámehet? Tudok ellene védekezni?

A termelők érzik a digitalizáció szükségességét - Interjú Hadászi Lászlóval

2018. november 30. 13:33

Érdemes leszögezni, hogy a precíziós gazdálkodásnak csak egy része az, hogy milyen műszaki tartalommal valósul meg, vagyis milyen gépeket használnak a gazdálkodók. Bár nagyon fontos, de nem attól precíziós a gazdálkodás, hogy olyan a géppark. De kétségtelenül növekszik ez a szegmens, az elmúlt négy-öt évben indult meg érdemben az ilyen típusú eszközök vásárlása Magyarországon.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420