Mi okozza az elváltozásokat a birs levelén?

Agrofórum Online

G. József kérdése: A birs levelén sárga, dudoros foltok jelentkeztek. Atkának nyoma nincs. Semmi rovar nem látható. Szívási nyomok sem. Nem diplokarpon, mert sárga és nincs közepén fekete pont.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A leírt tünetek alapján nehéz pontosan meghatározni mi is okozhatja a problémát. A gombás betegségek közül a birs levelén ténylegesen a legnagyobb gondot általában a diplokarpon okozza. A kórokozók közül a levélen még a lisztharmat, monília, varasodás és a birsrozsda tünetei fordulhatnak elő. Az elmúlt hetekben jelentkező csapadékos időjárás a gombás fertőzések terjedésének kedvezett. A varasodás kezdeti tünetei 5-10 mm átmérőjű sárgás, olajfoltokat okoz, melyek enyhén a levél színe felé kidomborodhatnak. Amennyivel ezen betegség a tünetek tényleges okozója, úgy a leveleken az idő előrehaladtával a foltok bársonyosra feketés zöld színűre változnak. A birsrozsda jelenlétére akkor kell számítanunk, ha Juniperus, azaz boróka fajok fordulnak elő a birsfák közelében.

A rozsda kezdeti tünete a levelek színén ovális, halványzöld – sárga foltok. A későbbiekben narancssárga színű és sárga udvarú foltok láthatóak a leveleken. A birsen előforduló gombás betegségek ellen, az almatermésűekben engedélyezett készítmények alkalmazhatóak, mint pl. a piraklostobin, boszkalid, és makoceb.

A leveleken sárgás foltokat és hólyagosodást okozhat továbbá a birs gubacsatka is. A himlőhöz hasonlító kezdetben sárga foltok később elfeketednek. Jelenlétére a rügypattanást követően számíthatunk, vagy esetleg később a vegetációs időszakban is találkozhatunk kártételükkel. A levelek torzulása mellett a gyümölcsöket is megtámadhatják, melyek felületén szívogatásuk hatására parásodást okozhatnak.

A gubacsatkák parányi, mindössze kb. 0,1-0,3 mm nagyságúak, tehát szabad szemmel nem láthatóak. Az okozott kárkép feltűnő, viszont jelentős károkat nem okoz, csak ritka esetben szükséges az ellene való kémiai védekezés, amely rejtett életmódja miatt nem is olyan egyszerű. A legtöbb, amit tehetünk – mivel gazdasági jelentőségük csekély – hogy jelenlétükkel megbékélünk. A kémiai védekezéssel leghatékonyabb eredményt fakadás kezdetén, még a gubacsok megjelenése előtt érhetünk el. A permetezés során pl. a fenpiroximát hatóanyagú készítmény eredményesen használható.

Mitől fakul ki ilyenkor a birs levele?

2020. május 26. 12:25

Van egy Bereczki birs fiatal, de már termőképes fám, aminek a levelei deformálódnak, a színük fakul. Kártevőt nem láttam a levélen, ellenük acetamiprid hatóanyagú szerrel permeteztem. Én valamilyen tápanyaghiányra, vagy mikroelem hiányra gyanakszom, a levél deformáció és fakulás fennáll a levél növekedés óta. Kérem tanácsukat a fám állapotának javításához.

Miért feketedik be a dió érés előtt?

2020. szeptember 11. 11:46

Miért feketedik be a dió érés előtt, és mivel lehetne megelőzni, mikor kell védekezni ez ellen?

Mik lehetnek a gömb alakú képletek a mogyoró vesszőin?

2019. október 20. 04:37

P. Róbertné kérdése: Mogyoró bokrokon már kevés levél van, érdekes képződményeket vettem észre a vesszőkön: a rügyek helyén gömb formájú képletek láthatók. Mik ezek, és lehet-e ellenük tenni valamit?

Már támad a vértetű is

2019. július 26. 07:36

G. Krisztina kérdése: A csatolt képeket nem nálam fotóztam, de rá két hétre a saját almafámon is megtaláltam, kevésbé súlyos formában. Fehér, nedves pamacsok, szabad szemmel nem látni, mi van bennük?