Növényvédelmi előrejelzés

A csapadékos idő feladja a leckét a növényvédelmi szakembereknek

Agrofórum Online

Az eddigi, májusi sokéves csapadékátlagot jócskán meghaladó esők miatt a növényvédelemben előtérbe került a kórokozók elleni küzdelem. Így van ez a kertészeti kultúrákban is, de mellette nem hanyagolható el a kártevők előrejelzésre alapozott, kártételi veszélyszint alatti tartása sem.

Almástermésű növényeinknél a baktériumos tűzelhalás fertőzés veszélye egyelőre állandósulni látszik a rendszeresen megérkező kisebb-nagyobb záporok, zivatarok miatt. Mellette az alma és a körte varasodás megbetegedés már nemcsak a leveleket, hanem a diónyi nagyságú terméseket is veszélyezteti. A termésen kialakuló fertőzés akár teljes elhalást vagy gyümölcstorzulást okozhat. Az igen intenzív hajtásnövekedés miatt most a szisztemikus növényvédelmi blokk alkalmazása vezet célra, de a rezisztencia törés megköveteli a kontakt készítmények felhasználását is.

A varasodás védelem mellett továbbra sem szabad elhanyagolni a lisztharmat elleni kezeléseket sem, mert a korábbi, száraz idő kedvezett felszaporodásának. A lassan záródó lombozatban alattomosan terjed az almafa vértetű. A fás részekről gyors a terjedés a zöld hajtásrészek irányába. A fertőzött részekhez már nehéz hozzáférni permetlével, ezért előnyben kell részesíteni a felszívódó rovarölő készítményeket, főként a növényekben mindkét irányba mozgó hatóanyagokat. A felszívódó készítmények egyúttal hatásosak a felszaporodóban levő levéltetvek ellen is. Egyre többen panaszkodnak a körte levélbolhák elleni, reménytelennek látszó küzdelem miatt. Sajnos tudomásul kell venni, hogy alapos télvégi olajos lemosó permetezés nélkül év közben lehetetlen hatásosan védekezni a körte levélbolhák ellen.

Átmenetileg csökkent ugyan a gyümölcsmolyok rajzásának intenzitása, de a gyenge rajzás az idő melegebbre fordulásával ismét erősödni fog. A molyok ismételt aktivizálódását a feromon csapdák használatával megbízhatóan nyomon lehet követni.

A burgonya területeken a gyakori esők miatt jelentősen megnőtt a burgonyavész fertőzés veszélye. A kórokozó nemcsak a burgonyát, hanem a kiültetett paradicsomot is megtámadhatja. Kontakt és felszívódó gombaölőkkel javasolt a permetezés. Az áttelelt burgonyabogarak már megjelentek a növényeken, de nemcsak a burgonyát, hanem a tojásgyümölcsön és a paradicsomon is megtelepedhet. A bogarakat tojásrakás előtt irtsuk ki.

A nedves idő ismételten aktivizálta a meztelen csigákat. Korábban elsősorban az őshonos csupaszcsigát voltak túlsúlyban, most azonban a spanyolcsiga vette át a domináns kártevő szerepét. Mindenütt megtalálhatók, ahol számára élvezetes táplálék található, ezért az összes bevethető csalétkezési módszert fel kell használni ellenük.

Többen panaszkodnak az írisz levéldarázs fokozódó kártétele miatt, mely szinte minden írisz fajt megtámad. A levelek hámozgatása és megrágása komoly esztétikai kárt okoz. Az álhernyók érzékenyek bármely rovarölő készítményre, ezért a növények védelme nem megoldhatatlan feladat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Erőteljesen terjed az almafa vértetű, védekezzünk ellene!

2019. július 31. 08:33

Július utolsó hetének időjárását főként a nagy változékonyság jellemezte. Zivatarfelhők jöttek- mentek az országban, kiszámíthatatlan valószínűséggel okoztak csapadékot, helyenként jeget is hozva. Kisebb körzetekben az eső intenzitása jelentős károkat okozott. A jelenlegi növény-egészségügyi helyzet a betegségeknek és a kártevőknek egyaránt kedvez, elsősorban a magas páratartalom és az erős éjszakai harmatképződés miatt. A talaj átmeneti magas nedvességtartalma kedvező mikroklímát teremt a kórokozók számára, de több kártevő rajzása ismét erősödött.

Indokolt a nitrogén újbóli adagolása, jöhetnek a sárga rovarcsapdák is

2019. február 18. 10:52

A tavaszodás egyre biztosabb jele, hogy megjelentek a mezőgazdasági traktorok a határban. Bár még talajmunkát nem lehet végezni, de a tavaszi fejtrágyázás már megkezdhető.

Megjelentek a lisztharmat első tünetei az almafákon

2020. április 15. 15:39

A lisztharmat most még elsősorban a tavaly befertőződött, úgynevezett „gyertyás” vesszőkön jelentkezik, de a kórokozó párás-meleg időszakban a környező fiatal hajtásokra is veszélyt jelent.

Eső lassítja a napraforgó érését, a kukoricán megjelent a csőfuzáriózis

2020. augusztus 19. 12:30

Egymás után több alkalommal, de kiszámíthatatlan területi eloszlásban több atlanti eredetű időjárási front érte el az országot, mely helyenként felhőszakadást, szélvihart és jégverést idézett elő. A talajok nedvességtartalma általában kedvező az őszi vetésű növények, elsősorban az őszi káposztarepce vetőágyának előkészítéséhez, viszont lelassította a napraforgó érését, és növelte a szár-és tányérbetegségek terjedésének veszélyét.