Növényvédelmi előrejelzés

Megjelentek az amerikai fehér szövőlepke első egyedei

Agrofórum Online

A májust eddig jellemző csapadékos periódustól szépen „kipendült” a határ. Most minden szép zöld, mintha sosem szenvedtek volna a növények a májusig tartó tavaszi aszálytól. A melegedésnek indult talajból már több tápanyagot képesek felvenni a növények, főként a kukorica, így már múlóban a sárga levélszín, viszont elég gyakran látni liluló növényfoltokat a táblák mélyebb fekvésű részein, ami a preemergens gyomirtó szerek gyökérzónába történő bemosódására utal.

Most javában tart a gyomosodó táblák állománykezelése, mert a kedvező nedvességviszonyok miatt egyöntetű a gyomnövények kelése. A gyomirtáson túlmenően bőségesen akad más növényvédelmi tennivaló is.

A tavaszi árpa területeken mind látványosabbá válnak a vetésfehérítő bogár lárvák okozta kifehéredő foltok. A kártétel nemcsak látványos, hanem veszélyes is a növények számára, mert elsősorban a felső leveleket és a zászlós levelet veszíti el, aminek következtében csökken a kalász tápanyag ellátottsága. 20 %-os levélfelület veszteség már komoly terméskieséssel jár. A vetésfehérítő lárva jelenlét a tavaszi árpa mellett az őszi búzára is jellemző, de most a virágzó növények látványa eltakarja a károsítás valós méreteit. A vetésfehérítő jelenlét mellett egyre aktívabbá válnak a gabonaszipolyok, azok közül is az osztrák szipolyra hívták fel a figyelmet a növényorvos kollégák. Már sok a kalászokon szívogató mór- és csőrös szipolypoloska is, amit jól jeleznek a szaporodó „borzas” kalászok, amik a szívogatás következményei.

SK – Brzotín (rybníky),
060 – Slovenský kras, DU68

A fénycsapdákban a déli országrészben megjelentek az első kukoricamoly hímlepkék, melyeket hamarosan követnek a nőstény egyedek is. A kukorica viszonylag fejletlen állapota ellenére már most érdemes kihelyezni mindenütt a feromon csapdákat is a rajzásdinamika figyelemmel kísérése érdekében.

Aránylag sok pattanóbogár jelenik meg a csapdákban és a virágzásnak indult növényeken, ami a kedvező talajnedvességi viszonyok miatt bőséges peterakásra és későbbi drótféreg kártétel kialakulására utal.

A hosszasan hideg idő után ismét aktivizálódtak a zöld- és ázsiai márványos poloskák. Jelenlétük mellett megkezdődik tojásrakásuk is kedvenc tápnövényeikre, melyből bőségesen áll rendelkezésre szántóföldön és kertészeti kultúrákban egyaránt.

Több bagolylepke faj is folyamatosan megjelenik a fény- és feromon csapdákban. Egyedszámuk most még nem mondható tömegesnek, de figyelmeztet a kártételi veszélyre lomb- és talajszinten egyaránt, a károsító bagolylepke fajtól függően.

Megjelentek az amerikai fehér szövőlepke első egyedei, tehát figyelni kell a tápnövényként szolgáló fákon a hernyófészkek kialakulását.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Őszi kalászos növények vetése előtt mérjük fel a talajlakó kártevőket!

2018. szeptember 25. 08:50

Az őszi kalászos növények tekintetében nagy területen kerül vetőmag a földekbe önmaga után. A kalászos gabonákat általában jó talajlakó kártevő „nevelő” növényeknek tekinthetjük.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (11. rész)

2020. január 15. 12:51

A cseresznyére és a meggyre már évek óta oly veszélyes, virágfertőző meggy monília szempontjából járvány közeli helyzet alakult ki a májusi csapadékos időben.

Növekszik a bolharágás kártétele az őszi káposztarepcén

2019. október 1. 08:17

A repce állományokon folyamatosan kelnek a fiatal repcedarázs álhernyók, hiszen a darazsak már a növények kelése óta repkednek a táblák fölött, várva az első növényekre.

Katasztrofális mértékű idén a nyugati dió buroklégy kártétele

2019. október 2. 10:29

A legfrissebb információk szerint rendszeres, a kártevő rajzási dinamikájához igazított, többszöri védekezéssel jelentősen csökkenthető az idén katasztrofális mértékű nyugati dió buroklégy kártétel.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420