Növényvédelmi előrejelzés

Nagy tömegben rajzanak a pattanóbogarak – magas az ázsiai márványos poloska egyedszáma is

Agrofórum Online

A júniusi csapadékos időjárási periódus elmúltával a kánikulai meleg és száraz idő elsősorban a kártevők felszaporodásának és a melegkedvelő betegségeknek kedvezett.

Az almástermésű gyümölcsféléken ismét előtérbe került a lisztharmat betegségek terjedése. Az igen intenzív hajtásnövekedésben egyre-másra fertőződnek meg a friss hajtások a betegséggel, ezért feltétlenül szükséges a kórokozó további terjedésének a blokkolása.

Alma lisztharmat

A sűrű lombozat miatt az almafa vértetű elleni védekezés mindinkább nehézkessé válik, ezért olyan készítménnyel próbálkozzunk, mely felszívódik a leveleken keresztül, így jutva el a fertőzött növényi részekhez. A kijuttatandó növényvédő szer hatóanyag mennyiséget mindig a fa méretéhez kell igazítani, mert ellenkező esetben nem hat kellőképpen. Figyelembe kell azt is venni, hogy a kijuttatott készítmények hatástartama a hőség miatt lerövidül, ezért gyakoribb beavatkozás válhat szükségessé.

Vértetűvel fertőzött alma

Csonthéjas kultúrákban a már leérett cseresznye után a meggyet és a korai érésű kajszit és őszibarackot támadja a gyümölcsfertőző monília. Különösen ott veszélyes a helyzet, ahol a sok eső miatt felrepedt a gyümölcs, esetleg jégeső sújtotta a gyümölcsöst vagy pedig a szokásosnál erősebb a gyümölcsmolyok okozta fertőzés. Az egyes fajták érése miatt már csak néhány napos élelmezés egészségügyi várakozási idejű készítményeket használhatunk. Ahol intenzíven rajzik a zöld cserebogár, ott az is belekóstol az érőfélben levő gyümölcsbe, ezért előfordul, hogy ellene is védekezni kell. A cseresznyelégy most a meggyet veszélyezteti, mert még most is erős a rajzása. A szigorú minőségi követelmények miatt erre is oda kell figyelni. Az érő gyümölcsféléket tömegesen látogatja a pettyesszárnyú muslica, mely az egészséges gyümölcsöt is képes megfertőzni. A kártevő rajzását vörösboros ecetes csapdák kihelyezésével tudjuk figyelemmel kísérni, a védekezés időzítéséhez.

Pettyesszárnyú muslica Drosophila suzukii csapda

A leszüretelt gyümölcsfákon nem szabad elfeledkezni a további lombvédelemről, mert a sztigminás levéllikasztó betegség, valamint a blumeriellás levélfoltosság ebben az időszakban szokott elszaporodni. Erős fertőzés kialakulása esetén a következmény a korai lombhullás, mely súlyos hatással van a jövő évi termés mennyiségére valamint a fák kondíciójára.

Cseresznye blumeriellás levélfoltosság

Egyes körzetekben az ázsiai márványos poloska egyedszáma nagyságrendekkel meghaladja más poloska fajok, így a zöld vándorpoloska létszámát is. Amennyiben hasonló jelenséggel találkoznak, feltétlenül védekezzenek, mert a károk felbecsülhetetlenek lehetnek szinte minden növénykultúrában.

Ázsiai márványos poloska lárvák

A napokban kikeltek az első selyemfényű puszpángmoly hernyók is. A kártétel nem szembetűnő, mert a kártevő a növények belsejében károsít, de szétnyitva a buxus bokrokat, könnyedén felismerhető a szövedékes rágás, valamint a fiatal hernyó. A védekezés hatásosságát úgy növelhetjük, ha a permetlé bejut a bokor rejtett zugaiba is.

Selyemfényű puszpángmoly hernyója

Továbbra is nagy tömegben rajzanak a pattanóbogarak. A kártevőnek a lárvái az igazán veszélyesek, mert a drótférgek sok tápnövényűek lévén a növények minden föld alatti részét károsítják. Mivel több évig tart kifejlődésük, a kártétel is 3-5 évig tart, és minden évben súlyosbodik. A növények vetése, ültetése előtt győződjünk meg talajaink drótféreg fertőzöttségéről, ha szükséges, akkor fertőtlenítsük a talajt.

Egérszínű pattanóbogár

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Felébredtek téli álmukból a zöld vándorpoloskák és az ázsiai márványos poloskák

2020. február 18. 13:08

A poloskák közül először a lakásban telelő egyedek aktivizálták magukat, röpködve hívják fel magukra a figyelmet, de a kinti meleg és napsütés a többi kint telelő poloskát is mozgásra serkentette.

Járvány lehet a szőlőkben, az almát a varasodás veszélyezteti

2018. május 16. 13:49

A szőlő, a szeder, a mogyoró, az alma, a körte, a cseresznye, a meggy és a barack növényvédelméről.

Vadgesztenye: a fák sorsa meg van pecsételve

2020. szeptember 2. 07:56

Augusztus utolsó hetére az afrikai eredetű forró légáramlat hatása volt a jellemző. A nappali maximumok rendszeresen meghaladták a 30 Celsius fokot, sőt egy napon az idei hőségrekord is megdőlt. A hónap utolsó napján egy hidegfront kisöpörte a nyári meleget, a hőmérséklet nappalra is csupán 15-17 fok körül alakult, éjszakára pedig még ennél is hidegebb lett. A lehűlés bőséges csapadékot hozott, ami kedvez a növények fejlődésének, ugyanakkor elősegíti a kórokozók terjedését.

Hatástalan gyomirtások napraforgóban, kukoricában

2020. május 11. 15:12

Az elmúlt időszakban folytatódott a késő tavaszias, kellemesen meleg időjárás, melyet időnként egy-egy betörő hidegfront szakított meg. A nappalok az évszaknak megfelelően alakultak, míg éjszakánként több alkalommal is 5 Celsius fok körülire csökkent a hőmérséklet. Jelentősebb mennyiségű csapadék továbbra sem esett, így maradt az országos szárazság. A tartós csapadékhiány jelei mind több növényen mutatkoznak, az alsó levelek sárgulása, egyenetlen és vontatott kelés, növényfejlődés formájában.