Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Jallon hibridárpa: a többlettermés idén sem maradt ígéret

Syngenta Kft.

A Jallon hibridárpa kedvezőtlen adottságú talajokon is kiváló terméseredményekre képes. A Veszprém megyei Agro-Vanyola Kft. négy éve kezdett bele a Syngenta Hyvido-programjába. Terméseredményei azóta minden évben jelentősen magasabbak a korábban használt fajtaárpákkal szemben.

Az Agro-Vanyola Kft. Veszprém megyében, Pápától északra összesen mintegy 630 hektáros területen gazdálkodik. A vanyolai székhelyű agrárvállalkozás profiljába főként klasszikus szántóföldi növények – durumbúza, őszi árpa, árpa, rozs, kukorica, napraforgó, repce – termesztése tartozik. Ezen kívül állattenyésztéssel is foglalkoznak: húsmarhákat tartanak.

Mint ahogy a cég vezetője, Veiland Attila fogalmazott: a területeik talajadottságai meglehetősen vegyesek, a 9-től egészen a 35 aranykoronáig megtalálható itt minden a homokos talajtól a kötött vályogtalajon át a jobb adottságú területekig.

  • – Cégünk már régóta foglalkozott – a jelenleginél jóval kevésbé intenzív technológiával – fajtaárpák termesztésével, mígnem négy évvel ezelőtt a Syngenta révén megismerkedtünk a Hyvido-programmal, amely a Jallon hibridárpája mellé termesztéstechnológiát is kínál. Úgy döntöttünk, kipróbáljuk az új hibridet. Az első évben direkt a fajtaárpa mellé vetettük és az első aratáskor 8 tonna hektáronkénti terményt tudtunk betakarítani. Ez jóval felülmúlta a fajtaárpa teljesítményét.

A következő évben már nagyobb, talaj szempontjából gyengébb adottságú területeken vetették el a Jallon hibridárpát. Az aszályos 2017-es termesztési szezon mérlege 7 tonna volt hektáronként, míg a fajtaárpa 4 tonnát hozott. Egy évvel később pedig a 10 aranykoronás, összesen 20 hektáros földterületről 5,8 tonnát takaríthattak be. „Ha valamelyik év kedvezőtlenül alakult a kalászosok számára, akkor a 2018-as évet mindenképpen ezek közé sorolnám, így ezt feltétlenül jó eredménynek tartom”, hangsúlyozta Veiland Attila.

  • – Tavaly ősszel aztán már 40 hektáros, nagyrészt homokos talajon vetettük el a Jallont. Szeptember 25-én vetettünk, szerencsénk volt az időjárással. A terület megázott, szépen kikeltek a növények, dús állománnyal fordultunk a télbe. Technológiát tekintve a Syngenta által ajánlott intenzív termesztéstechnológiát alkalmaztuk. Tápanyagok tekintetében pedig nitrogént és bokrosító lombtrágyát juttattunk ki. Növényvédelmi kezelések közül szárszilárdítást, gombaölőt és őszi gyomirtást alkalmaztunk. A téli fagy megcsípte a leveleket, de ahogy jobbra fordult az időjárás, máris hajtottak az új levelek. Az áprilisi melegek okoztak némi fennakadást, de a növények összességében igen szépen fejlődtek. A betakarítás végén pedig az átlagunk 7,57 tonna lett, amit nagyon jónak értékelek. A beltartalmi értékek tekintetésben 12-es víztartalom mellett 13,5 fehérjét, és 62-es hektolitertömeget értünk el. Az eredmény nem lepett meg, hiszen tudtam, hogy a Jallon képes ilyen teljesítményre. Inkább azt emelném ki, hogy ilyen viszontagságok közepette is milyen szép hozamra volt képes.

Ezek tükrében az idei évet is nagyon pozitívan értékelem és biztos vagyok benne, hogy a későbbiekben is szeretnénk foglalkozni ezzel a hibriddel, amely stressztűrése, fejlődőképessége és terményeredményei révén is bizonyította kivételes tulajdonságait, tette hozzá Veiland Attila.

  • – A Jallonnal szinte minden évben megdupláztuk árpahozamunkat. Régebben évente 35-40 mázsákat arattunk, átlagos időjárás esetén ezzel 7-8 tonnákat is meg lehet célozni a mi területi adottságainkkal is. Egy „gazdagabb” földön pedig még stabilabb eredményekkel lehet termelni. Ki szeretném emelni, hogy nekünk nagyon sokat jelentett a Syngenta szaktanácsadási rendszere. Évek óta részt veszünk a Contivo™ programban. A vállalat szakértője, Bársony Csaba nagyon sokat segített nekünk. A közös gondolkodásunk előnyünkre vált, a gazdálkodásunk kiegyensúlyozottabb, intenzívebb, jövedelmezőbb lett és termésszintjeink örvendetesen pozitív irányba változtak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

FIGYELEM, FIGYELEM!

2020. szeptember 21. 11:31

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

Az időjárás miatt idén nagyobb területen vetnek tavaszi árpát Európában

2018. március 25. 10:16

A heves esőzések és a késő-téli fagyok miatt az idén várhatóan emelkedik a tavaszi árpa vetésterülete az Európai Unióban.

Elatus Era – maximális védelem levél- és kalászbetegségekkel szemben, garancia a magas terméshozamhoz

2020. április 3. 15:40

Az intenzív kalászos gabonatermesztés során a korábbi termesztési gyakorlatokkal ellentétben újfajta megközelítésre, innovatív szemléletre van szükség. Arra kell törekednünk, hogy a lehető legmagasabb betakarított terméshozam mellé megfelelő minőségi beltartalmi paraméterek társuljanak.

Új digitális szolgáltatást tesztel a Syngenta

2020. június 17. 10:33

A Syngenta a brazil gazdálkodókat mintegy 4,5 millió hektár megfigyelésében segíti, ezeken a területeken főként gabonaféléket és olajos magvakat termesztenek.

Elatus Era – új fejezet a kalászosok védelmében

2019. október 8. 13:47

A Syngenta idén bevezetett új fungicid terméke az Elatus Era idén is bizonyította a kórokozók elleni hatékonyságát, magas fokú biztonságot, teljes körű védelmet biztosított.