Ház, táj

Küzdelem a meztelen csigákkal III. rész

Agrofórum Online

Mit vethetünk be kertünkben a meztelen csigák, kiemelten a spanyol csupaszcsiga jelentős kártétele ellen? Milyen csapdázási és riasztási módszereket alkalmazhatunk?

A cikk első részében a megelőző, mechanikai és fizikai védekezési eszköztárba mélyedtünk el, a cikk második részében a természetes ellenségek és szövetséges háziállatok garmadáját tekintettük át.

Hátravan még két témakör a meztelencsigák elleni védekezés színes palettáján: a két ellenpólus, a csalogatás-csapdázás és a riasztás. Mindkét esetben lehetséges a növényvédőszer-mentes védekezés, ami különösen háziállatot tartó vagy kisgyermekes családok helyzetén segíthet. Lássuk először a házikerti csapdázási módszereket!

Csigacsapdázás

A csapdázásnak ugyanaz a lényege, mint a csigapallónak: egy helyre csalogatjuk őket, megteremtve bármilyen, csigáknak kedvező életfeltételt (pl.: búvóhely, táplálék), így könnyebb megszabadulni egy nagyobb társaságtól, mint egyesével „levadászni” őket. Ki-ki kitapasztalja a számára legkézenfekvőbb megoldást.

A legegyszerűbb nyári csalétkek közé tartozik a dinnye héja és a főtt kukorica csutkája. Ezeket a kert jól megközelíthető szegletében kihelyezhetjük egy esős napon, csapadékhullás közben vagy után, és miután a meztelencsigák „bekapták a csalit”, könnyedén ártalmatlanná tehetjük őket. Arra figyeljünk, hogy sokáig ne hagyjuk kint ezeket a konyhai maradékokat a kertben! Már azzal is eredményt értünk el, hogy egy nagyobb meztelencsiga-hadegységet a megfelelő időben kihelyezett csalétekkel lebuktattunk. Ne legyünk telhetetlenek, és több napig kint tároljuk a csalit, minél több meztelencsigát lépre csalva, mert magunk alatt vágjuk a fát, hogy még több egyedet odavonzunk a kertünkbe.

Ennél komolyabb (hosszabb távú) csapdázáshoz készíthetünk mi magunk is időtállóbb csapdát, vagy készen megvásárolhatjuk a boltban, és csak a rendeltetésszerű használathoz szükséges csalit helyezzük bele (ez általában növényvédőszer-mentes vagy metaldehid hatóanyagú granulátum, amit vízzel el kell kevernünk).

A legelterjedtebb módszer a sörcsapda-készítés, ugyanis a csigák nem tudnak ellenállni az illatának (pontosabban az élesztőének, ezért működik a trükk vízbe kevert kis mennyiségű élesztővel is). Első változat, hogy a sört (vagy élesztős vizet) egy műanyag edénybe öntjük, amelyet a talajba süllyesztünk lehetőleg úgy, hogy egy kicsit kint legyen a földből (ez a következő gondolatnál lesz fontos). Palackból is készíthetünk csapdát, mégpedig úgy, hogy az ásványvizes vagy üdítős PET-palackba öntjük a sört vagy élesztős vizet, beleássuk a földbe úgy, hogy a palack nyaka kint legyen.

Erre vághatunk vagy égethetünk akkora lyukakat, hogy egy meztelencsiga beférjen rajta, és kész vagyunk (ennek van egy nagy előnye az edényes módszerrel szemben). Erős fertőzés esetén 1 csapda / 1 m2 sűrűn ajánlják kihelyezni kertünkbe a sörcsapdát. A kihelyezés időpontja lehet késő délután, de inkább este, hogy éjszaka, a fő aktivitási időszakukban a meztelen csigák megtalálják. Reggel eltakaríthatjuk a tetemeket a cikk első részében felvázolásra került lehetőségek valamelyikével: vagy elszállítjuk, vagy elpusztítjuk a meztelencsigákat (pl.: forró vizes nyakonöntés).

A sörcsapdának – annak ellenére, hogy tényleg hatékony – van két elképesztően nagy hátránya: egyik, hogy a csigának rendkívül jó szaglása messzebbről idecsalja a kártevőket, és sokkal több csigát kapunk a nyakunkba, mint amennyi valaha volt. Másik, hogy ez a csapdázási módszer nem szelektív. Vagyis nemcsak a célszervezetet (jelen esetben a meztelen csigát) pusztíthatjuk el vele, hanem hasznos szervezeteket (pl.: vegyes táplálkozású házas csigákat, békát, futóbogarat) is. Ezért kell legalább az edény peremét a földből kicsit magasabban hagyni, mert legalább a hasznos rovarok nem futnak egyenesen bele. Kilyuggatott palack esetében pedig a békát, házas csigát mentjük meg a nem neki kikészített csapdától.

Amit ne próbáljunk ki: hallottam olyan kétségbeesett csalogató-csapdázó próbálkozásokról, hogy napokra kitették a rothadt zöldséget, gyümölcsöt (saláta- vagy káposztalevél, eper stb), vagy állateledelt csalinak, vagy a sörcsapdaként használt edénybe levest öntöttek. Sőt hallottam olyan esetről, amikor ezeket a csalikat megmérgezve tették ki (ennek aztán az lett az eredménye, hogy jött a kóbor macska – vagy a sajátja… -, megette, elpusztult. A mérgezett és rothadó zöldségmaradékokat a hasznos lebontó szervezetek vagy védett csigafajok is fogyaszthatják, és elpusztulnak, emellett elég átható szaguk is van ezeknek a konyhai maradványoknak. A leveses megoldást megmondom őszintén, nem értem.) A sörcsapda sem a legjobb megoldás, ahogy ezt a fentiekben írtam, de ezeket az ötleteket mindenképpen mellőzzük!

Eszembe jutott a sörcsapdáról még egy gondolat: nem egy ember mondta nekem, akik kipróbálták, hogy a csigákat nem érdekli ám az olcsó sör. Volt olyan, aki a szomszédjával járt utána a dolognak: mindketten kihelyeztek sörcsapdát, az egyikbe olcsóbb, a másikba egy drágább árkategóriájú sör került. Utóbbiba hemzsegtek reggelre a csigák, a másikba 1-2 odatévedt egyed lézengett. Megint csak bebizonyosodott, hogy az állatoknak is van ízlésük…

Csigariasztás

A védekezési módszerek közül a riasztás az abszolút kétesélyes és bizonytalan mérkőzés: vagy sikerül, vagy nem. A legelterjedtebb módszer, amiről tudomásom van, a növényágyások köré kijuttatott növényi trágyalé, mint riasztó anyag alkalmazása. Egyfajta riasztó lé lehet a következő összeállítás: gilisztaűző varádics, levendula, erdei pajzsika, borostyán, bodza, begónia, muskátlifélék, fehér üröm részeinek áztatása (pl. vödörben néhány napig). Ezeket a növényeket a csigák kimondottan nem szeretik, és reményeink szerint messze elkerülik azt a helyet, ahova ez a számukra erős szagú összetétel ki lett öntve. Nagy hátránya a módszernek, hogy nem időtálló, és egy kisebb csapadék is jelentősen csökkenti a hatását.

Van még egy alkalmazható „lé”, aminek a leírására elég nehezen szántam rá magam: volt, aki az elpusztított (gondolom forró vízbe fojtott) meztelencsigákból készített riasztó levet. Nem merem elképzelni, hogy ennek milyen szaga lehetett, és nincs róla információm, hogy egyáltalán bevált-e a módszer, tekintve, hogy a spanyol csupaszcsiga példának okáért erősen kannibalisztikus hajlamú. Meglehet, hogy egyáltalán nem zavarta a kilucskolt „csigalé”. De nézzünk is pár jolly-joker megoldást.

+1 tipp: „különleges” megoldások

Amennyiben növényeink tápanyag-utánpótlásáról vízben oldódó műtrágya formájában kívánunk gondoskodni, van egy jó hírem: a kijuttatott műtrágyának ilyen formájában hasonló lehet a hatása, mint a metaldehid csigaölő hatóanyagnak: erős nyálkaképzésre serkenti a meztelencsigát, ami ezután elpusztul.

Másik érdekes megoldás lehet a meztelencsigák „halálra etetése” is: a zabkorpának ugyanis nem tudnak ellenállni, ha nagyobb mennyiséget találnak az ágyás körül, egyszerre sokat elfogyasztanak, eltelítődnek, majd legyengülve elpusztulnak.

A magam részéről erre az évre kiírtam magamból a meztelencsigákkal kapcsolatos minden közölnivalómat, remélem, segítségére lehettem a Kedves Olvasónak és családjának.

Sikeres, csigamentes kertészkedést és jó pihenést kívánok júliusra!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miből legyen sövény? V. rész – a Leyland-ciprus

2020. szeptember 29. 11:16

Mi az oka a Leyland-ciprus gyors térhódításának Magyarországon? Milyen előnyei vannak ennek az ezüstös örökzöldnek a nyugati tujával szemben? Miről nem szabad megfeledkezni „a leylandi” gondozásánál?

Házipatika – dísznövények gyógyhatásai

2020. szeptember 29. 09:32

Dupla öröm olyan növényeket nevelni a kertünkben, amelyek nemcsak díszítenek, hanem bizonyos növényi részeikből készített gyógyteájukkal enyhíthetik is a panaszainkat egyes egészségügyi problémáinknál.

Mindent a kávéról - világnapja van!

2020. szeptember 29. 08:36

Mi mindent nem tudunk arról a növényről, amelynek feldolgozásából megszületik a minden napunkat segítő élvezeti ital, a kávé. Hol és milyen fajtáit termesztik? Milyen eljárásokkal készül? Milyen alternatívája lehet, és pontosan mi az a gyöngykávé?

Mire figyeljünk sövényünk telepítése során?

2020. szeptember 28. 11:46

Az őszi hónapokat tartják a kertészeti szakemberek a legideálisabb időszaknak a sövénytelepítéshez. Az egészséges, mutatós sövény egyre több szerepet és megbecsülést kap egy igényes kertész birodalmában. Mire figyeljünk a sövénytelepítés tervezésénél és kivitelezésénél, hogy hosszú évtizedekig egészséges növényfal kerítse körbe az udvarunkat?

Mit tehetünk a spanyol csupaszcsiga ellen?

2019. július 3. 05:37

H. Lajos kérdése: Hol tudnék vásárolni spanyol csiga elleni fonálféreg-készítményt?

Veszélyességük fokozott jelentősségű: a spanyol csupaszcsiga

2018. október 14. 03:35

A spanyol csupaszcsiga inváziós károkozó állatfaj, mely az Ibériai-félszigetről származik. Néhány évtized alatt Európa legtöbb országába eljutott, terjedése az utóbbi húsz évben vált intenzívebbé.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (4. rész)

2019. december 4. 15:53

2019-ben is a spanyol csupaszcsiga okozta a legnagyobb károkat a csigafajok közül, de a tavaszi időszakban, kezdetben a különböző házas csigák is megkeserítették a kerttulajdonosok életét.

Rengeteg a telelésre elvermelő csupaszcsiga

2019. október 30. 04:36

Az eddigi kerti munkák szomorú tapasztalata, hogy rengeteg a telelésre elvermelő csupaszcsiga, azok közül is a spanyol csiga.