Növényvédelmi előrejelzés

Növekszik a bolharágás kártétele az őszi káposztarepcén

Agrofórum Online

Szeptember utolsó hetét csendes, nyugodt, kora őszi időjárás jellemezte. Esett ugyan csapadék, de jelentősebb mennyiség csak az ország déli tájegységeiben hullott. Másutt csupán inkább nyomokban vagy néhány milliméter eső volt. Mindez nem zavarta a maradék napraforgó és a kukorica betakarítását, a hónap végén már csak a kukorica aratása tart. Az őszi talajmunkák jó minőségű végzéséhez nagyon hiányzik egy országos kiterjedésű, áztató eső.

Az őszi káposztarepce általában 2-4 valódi leveles, de sok vetésben még csak sziklevelesek a növények, mellettük azonban találhatók 6 leveles állományok is. A korábbi előrejelzésekben adtuk hírül, hogy súlyos kártételeket okoznak a zöldítés céljából vetett keresztesvirágú területeken a repcedarázs álhernyója valamint a repce- és földibolhák tömege. Ez az állapot még most is fennáll, de a kártételek napjainkra kibővültek az elvetett és kikelt repce vetésekkel. Az őszi káposztarepce táblaszegélyekben most mintegy 5 % körüli bolharágás figyelhető meg, de a kártétel folyamatosan terjed a vetések belseje felé, amennyiben elmarad a védekezés. A rovarölő szeres csávázás védőhatása már a múlté, ezért folyamatosan figyelni kell a kártevő terjedését. A repce állományokon folyamatosan kelnek a fiatal repcedarázs álhernyók, hiszen a darazsak már a növények kelése óta repkednek a táblák fölött, várva az első növényekre. A kikelt repcén már a kedvező időjárás hatására megjelentek az első szárnyas levéltetű egyedek is, így hamarosan megkezdődik a kolóniák kialakulása is. A repcével együtt kelnek a melegkedvelő egyéves kétszikű gyomnövények is, főként a libatop, a disznóparéj fajok és a csattanó maszlag. Áttelelő gyomnövények közül nagyobb tömegben a mezei tarsókát figyelték meg a növényorvos kollégák.

Repcebolha szikleveles repcén

Levéltetvek repcén

Fénycsapdákban erőteljesen lecsökkent a fogott fajok köre és létszáma. Jelentősebb mennyiségben csupán a felkiáltójeles- és a gamma bagolylepkét figyelhetünk meg, valamint napi szinten néhány darab gyapottok bagolylepkét és kukoricamolyt. Az idei igen jelentős kukoricamoly fertőzést jelzi, hogy ahol az utóbbi napok csapadéka széllel érkezett, ott komoly mértékű szártörést lehet látni. A tartós esőzés elmaradása miatt eddig a csőfuzáriózis fertőzés mértéke csupán néhány százalékos, jó ütemű betakarítással remélhetőleg elenyésző lesz a nagyobb arányú penészes kukoricacső.

Az őszi vetésű kalászos gabona területeken most nem érdemes a talajlakó kártevő felvételezést elvégezni, mert a kiszáradt talajban a drótférgek, pajorok lehúzódtak a nedvesebb talajrétegekbe, így torz képet kapnánk a fertőzöttség valódi nagyságáról. Az őszi szárazság miatt ugyanez a helyzet a csócsárló fertőzöttséggel is, de ez a kártevő még később, a következő esők után is képes lerakni tojásait. Ezért lesz majd érdemes a kelő kalászos állományokat figyelni, főként a bi- és monokultúrás termesztésben.

Csócsárló kártétele búzán

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Tetemes a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke kártétele

2019. szeptember 24. 09:03

A tartós szárazság felgyorsította a kukorica érési folyamatait, így a korai érésű hibridek aratása is megkezdődhet.

Megkezdődött az őszi káposztarepce vetése - gyülekeznek a kártevők

2019. szeptember 2. 10:26

A repce vetésével párhuzamosan az eddig gondozatlan árvakeléseken, illetve a most virágzó, zöldítési céllal elvetett mustár, olajretek állományokon tömegesen gyülekeznek és táplálkoznak a repce rágókártevői.

Meghatározó a mezei pocok fertőzöttség - védekezzünk ellenük!

2019. szeptember 17. 08:03

A hűvösebb éjszakák több kártevő rajzását megállították vagy pedig lecsökkentették. a szárazabbra fordult időben elsősorban a kártevők támadására kell koncentrálni a növényvédelemben.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (10. rész)

2020. január 15. 11:17

A hosszúra nyúlt őszök miatt különösen nagy jelentősége volt a repce regulátoros kezelésének, ami nagy területen két alkalommal is megtörtént, máskülönben a szárba indulás veszélye is fennállt.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420