Mitől lett foltos a borostyán levele?

Agrofórum Online

Á. Edit kérdése: A temetőben a sírokra futtatott borostyán levelein foltosodás jelentkezett. Mi károsíthatja a borostyánt?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A borostyán a temetők kedvenc növénye, nagyon sok helyen túlzottan elszaporodott, rendben tartásukra nem sok energiát fordítanak a sírok és a temetők tulajdonosai. A temetőkben azonban nemcsak a borostyán szaporodott el, hanem károsítói is. A borostyánnak több károsítója van, vírus (Enatio), baktérium, gombabetegségek, és az állati kártevők (takácsatka, pajzstetű, fonálféreg stb.) is szívesen látogatják. A borostyán levelén leggyakrabban vízhiány okoz barnulást. Célszerű öntözni, de csak akkor, ha borongós idő van, mert különben megperzselődhet. A borostyán a félárnyékos helyet kedveli.

Borostyán levélfoltosság gomba kártétele

Az ön szeretteinek sírján lévő borostyánlevélen borostyán levélfoltosság nevű gomba tevékenysége látható. A borostyán levélfoltosság a leggyakoribb gombabetegség. A gomba által előidézett levélfoltok kerekdedek, legfeljebb 1 cm átmérőjűek, barna színűek, kissé sötétebb szegéllyel keretezettek. Gyakran a folt közepe kiesik, a levelek kilyukacsosodnak, erős fertőzés esetén az egész levél elhal. A beteg levélfoltok közepén a gomba fekete termőtesteket hoz létre, az ezekből kiszóródó szaporítóképletek víz segítségével továbbítva újabb fertőzést indítanak meg. A gomba a fertőzött növényeken telel át.

Himlős pajzstetű kártétele borostyánon

Megelőzés és integrált védekezés. A fertőzött növényeket erősen vissza kell metszeni. A beteg lehullott leveleket el kell távolítani, nem szabad felülről öntözni. Következő évben, a betegség tüneteinek megjelenésekor, majd két hét múlva réztartalmú, vagy rézpótló szerekkel ajánlott permetezni. Mivel a borostyán levele sima, ezért nehezen tapad meg rajta a permetezőszer, ezért ajánlatos a permetlébe tapadásfokozó szert keverni.

Himlős pajzstetű borostyánon

Ezenkívül felhívom a figyelmét a himlős pajzstetűre, ami az utóbbi időben hazánkban is megtelepedett, valószínű a globális felmelegedés miatt. A borostyán levelét, hajtásait torzítja, terjeszti az enatió vírust. A talajba juttatott felszívódó rovarölő szerrel eredményesen lehet ellene védekezni.

A nyári hőstressz ellen is védelmet nyújt a jégvédő háló

2018. február 14. 08:06

A távérzékelésre alapozott technológia lehetővé tette, hogy a gyümölcsösök vízháztartását olyan eszközökkel is mérjék, melyekhez nem szükséges laboratóriumi felszerelés.

Gyakori gond az öntözés során a szórófejek eltömődése

2019. július 2. 07:37

Az öntözési technika fejlődése, a precíziós öntözés, egyre szigorúbb követelményeket támaszt a vízminőséggel szemben. Pontos víz- és tápoldat-adagolásnál használatos szórófejek és csepegtető testek rendkívül érzékenyek a vízminőségre, gyorsan eldugulnak, használhatatlanná válnak.

Kerti kalendárium – áprilisi teendők a házikertben

2020. április 24. 12:44

A medvehagyma-szezon hónapjában is kimerészkedhetünk kicsit a kertbe, hiszen akad tennivaló bőven a gyümölcsfák, a veteményes, a kert dísznövényei és a gyep körül is. A négy fal között töltött hosszú órákban is akadnak szép számmal teendők a szobanövényeink körül is, így róluk se feledkezzünk meg!

Megnyílt az idei AGROmashEXPO: gépmustra és minisztériumi programhirdetés

2019. január 24. 06:21

A kiállításon közel 350 hazai és külföldi cég vonultatta fel termékeit, gépeit, szolgáltatásait. Az ország legjelentősebb fedett területű, mezőgazdasági gépeket és eszközöket bemutató rendezvényén megismerhető a teljes gépkínálat. A megnyitón Nagy István ismertette az Agrárminisztérium 2019-es szakmai programját.