Mindkét agrártermék iránti keresletet a várható kínai kereslet növeli.
Bár a szójabab ára 0,9 százalékkal korrigált, de a tonnánkénti 346 dollárnak megfelelő szinten olyan magasra került a kurzus, hogy azzal másfél éves csúcs dőlt meg. A búza árjegyzése sem járt 2018 nyara óta a tonnánkénti 206 dollárnak megfelelő szinten.
A szakértők mindkét emelkedés hátterében a Kína és az Egyesült Államok közötti első szakaszában aláírt kereskedelmi megállapodást és az amiatt várható keresletnövekedést látják. A kukorica is drágult, nyolc hetes csúcsra ért a termék a chicagói árutőzsdén.
A kereskedelmi vita, több mint egy év kemény csatározás után hozott enyhülést a piacokon. A nézeteltérés, a szójabab, a cirok, a sertéshús és sok más agrártermék amerikai kivételét csökkentette jelentősen.
Peking, a világ legnagyobb szójabab-importőrje elkötelezte magát, hogy a kereskedelmi megállapodás részeként növeli az amerikai mezőgazdasági termékek vásárlását. A pontos részleteket igaz még nem tették közzé a felek, a piacon egyre többen bizakodnak. Kína eddig mintegy 1 millió tonna Európai Unió búzát vásárolt ebben a szezonban, és most az egyezség hatására átállhat az amerikai búza vásárlására.
„Folyamatosan olyan pletykák kezdenek el keringeni, hogy Kína nem csak szójababot, hanem búzát és kukoricát is jelentős mennyiségben vásárol majd az Egyesült Államoktól” – nyilatkozta a Thomson Reuters hírügynökségnek Jim Gerlach, az Indiana államban működő A/C Trading brókercég elnöke.
„A piac egyre magabiztosabb abban a tekintetben, hogy Kína élén vásárlásokba kezd 2020 elején” – fűzte hozzá Ole Houe, az ausztrál IKON Commodities vezetője.
Az Egyesült Államok mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) adatai szerint az ország 714,9 ezer tonna búzát exportált múlt héten, ami az előzetes elemzői várakozás 200-tól 900 ezer tonnáig terjedő sávjának felső széléhez van közelebb.
A kereskedők szerint a globális búzatermelés csökkenésével kapcsolatos hírek, amelyek kedvezőtlen időjárási körülmények miatt merültek fel segítették a drágulást.