Gazdainfó

Gazdainfó: sertéspestis, madárinfluenza és adminisztrációs határidők

Agrofórum Online

Sajnos a tavaly év vége az állattartók számára rossz híreket hozott. Az ASP miatti járványügyi intézkedések fokozódtak, közben Lengyelországban felütötte a fejét a madárinfluenza is, ahol mintegy 40 ezer szárnyast kellett leölni. Ennek nyomán a Nébih is kiadta figyelmeztetését: A baromfitartóknak meg kell akadályozniuk, hogy az állományaik érintkezzenek a vadon élő szárnyasokkal, mivel a madárinfluenzát főképp a vándorló madarak terjeszthetik.

További fontos infók:

  • Az év elejétől hatályos jogszabályok szerint az egynyári öntözést felváltotta az egyszerűsített öntözési vízhasználat, amely nem más, mint a 100 hektár alatti öntözendő terület esetében történő öntözési célú vízhasználat, ahol a vízkivétel és a vízellátás ideiglenes szivattyúállással – telepített vízelosztó-hálózat nélkül – felszíni vízből biztosított a rendelkezésre állásig. Az egyszerűsített öntözési vízhasználatra szóló vízjogi üzemeltetési engedély az egyszerűsített talajvédelmi terv alapján kialakított talajvédelmi szakhatósági állásfoglalásban meghatározott időtartamig, de legfeljebb öt évig hatályos.
  • Az Agrárminisztérium jelentős mértékben megemelte a méhészek és a haszongalamb-tartók támogatását. Méhcsaládonként ötszázról ezer forintra nő a méhállomány egészségügyi kondíciójának megőrzéséhez igénybe vehető támogatás, a haszongalamb vásárlásához nyújtott támogatásra pedig 2020-ban 100 millió forint a megemelt keretösszeg.
  • A NAK új kiadványában hasznos tanácsokkal szolgál azoknak a gazdálkodóknak, akik erdőtelepítésre vállalkoznak. Az Erdőtelepítés című kézikönyv a kamara honlapjáról letölthető. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, valamint a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ Erdészeti Tudományos Intézete munkatársainak közreműködésével készített kiadványban pedig az erdészeti fajtanemesítés és fajtavizsgálat sok évtizedes tapasztalataira alapozva, az erdősítések és fásítások eredményes kivitelezéséről, a mezőgazdasági területek védelméről, és az ország erdősültségének, illetve fával, faállománnyal borítottságának növeléséről tudhatnak meg többet a gazdálkodók.
  • Az agrárium szempontjából fontosabb EU- s javaslatok tárgyalása várható a következő félévben, amelyek kiemeltek az új KAP miatt: Az Európai Bizottság az Európai Zöld Megállapodáson dolgozik, amelynek célja, hogy az EU 2050-ig klímasemlegessé váljon. Emiatt több javaslat várható a fenntartható élelmiszerekre, a tartósabb termékekre, a növényvédő szerekre, a biológiai sokféleséggel kapcsolatos stratégiára, valamint a légi közlekedésből és a hajózásból származó káros kibocsátások csökkentését célzó tervekre vonatkozóan.
  • Módosult a termőföld védelméről szóló törvény. A módosulás értelmében engedélyeztetés helyett bejelentés-kötelessé vált a hígtrágya termőföldön történő felhasználása mellett 2020. január 1-től, a talajjavítás (földhasználó hozzájárulása szükséges), a mezőgazdasági célú tereprendezés illetve a talajvédelmi műszaki beavatkozások, valamint létesítmények (ha nem tartoznak más hatóság engedélyezési körébe) létrehozása.

Fontos közelgő határidők:

  • WebGN: 2020. január 31-ig! (https://dev.agroforum.hu/agrarhirek/gazdainfo/elkezdodott-a-webgn-benyujtasi-idoszaka/)
  • Nitrát-adatszolgáltatás: 2020. március 31-ig.
  • Évi élelmiszerlánc-felügyeleti díj második részletének befizetési határideje: 2020. január 31. A felügyeleti díjat a Nébih 10032000-00289782-30006016 számú elkülönített fizetési számlájára kell utalni. A gördülékeny ügyintézés érdekében fontos, hogy az átutalás közleményében tüntessék fel a befizetésre kötelezett adószámát/azonosító jelét, valamint az első részlethez tartozó pénzügyi bizonylat számát.
  • Az őstermelői igazolványokat január elsejére visszamenőlegesen 2020. március 20-ig lehet érvényesíteni.
  • Ne feledjék, tart a téli trágyázási tilalmi időszak február 15-ig!

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gazdainfó: elkezdődött az átmeneti támogatások kifizetése

2020. szeptember 23. 12:08

Az Európai Unió bizottsági közleménye alapján az Agrárminisztérium a koronavírus járvány miatt nehéz helyzetbe került agárvállalkozások és élelmiszer-feldolgozást végző vállalkozások részére átmeneti támogatás igénybevételét tette lehetővé több ágazat részére a Gazdaságvédelmi Akcióterv részeként kidolgozott Nemzeti Élelmiszergazdasági Válságkezelő Programból.

Gazdainfó: Ideje befizetni a kárenyhítési hozzájárulást!

2020. szeptember 9. 16:03

A kárenyhítési hozzájárulás megfizetésének határideje 2020. szeptember 15. A megfizetés kötelező, mulasztás esetén adók módjára behajtandó köztartozásnak minősül.

Gazdainfó: újranyílt támogatások és pályázatok hete

2020. szeptember 2. 09:31

A VP ciklus végén várható volt, hogy egyes beragadt források miatt újra nyitnak majd pályázatokat, így a hét fő híre a vasárnap kiírt Állattartó telepek fejlesztése és a Kertészeti üzemek korszerűsítése pályázat. A COVID miatt támogatási programokat is hosszabbítottak, íme a fő tudnivalók, linkekkel együtt a Gazdainfóban.

Gazdainfó: egyeztetésen több pályázat

2020. július 29. 06:39

Jó hír azoknak, akik régóta várnak már külső forrásra fejlesztési elképzeléseik megvalósításához, hogy társadalmi egyeztetésre megnyitottak több VP pályázat tervezetet. Ezekhez augusztus 1-ig várják a véleményeket a kialakított partnerségi fórumokon.

Közeleg a tartási helyek adategyeztetésének határideje

2020. június 7. 10:47

Június 15-én lejár a több tartási hellyel rendelkező állattartók adategyeztetésének a meghosszabbított határideje.

Holnap jár le az élelmiszerlánc-felügyeleti díj befizetési határideje

2018. július 30. 09:55

Július 31-e a 2018. évi élelmiszerlánc-felügyeleti díj első részletének befizetési határideje.

Hazánkban még nem mutatták ki az afrikai sertéspestis vírusát

2018. február 6. 08:00

Egy év alatt több mint 10 ezer sertés (házisertés és vaddisznó) vizsgálatát végezték el, amiből több mint háromezer minta Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből érkezett.

A Trichinella-fertőzöttség több megyében is előfordul, de járványtól nem kell tartani

2019. február 12. 12:34

A fertőzöttség vadon élő állatokban viszonylag gyakori, a hatóság szakemberei a vaddisznókon kívül rendszeresen észlelik aranysakálokban és rókákban.