Miért pusztul a fű a kertben nagy hóborítás után?

Agrofórum Online

K. Piroska kérdése: Előző teleken, a nagy mennyiségű hó után, a gyepünkön erős fűpusztulás lépett fel. Nagy területen elhaltak, elrohadtak a fűszálak. Hogyan tudom megelőzni a betegség megjelenését?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus  

 Kedves Érdeklődő!

A hópenész nevű betegséget a Microdochium (Fusarium) nivale nevű gomba okozza. Nem csak télen, hanem egész évben fertőzi a gyepet, tavasztól őszig az úgynevezett „dollárfolt” betegség néven ismert megbetegedést váltja ki. Jelen cikk csak téli kártételére tér ki. A kórokozó a fű károsítása mellett súlyos pusztítást idéz elő az őszi vetésű gabonáknál (elsősorban búza) is, téli hó alatti zsenge leveleiket fertőzi meg.

A hópenész elnevezés beszédes, jelzi, hogy hótakaróhoz kötött a betegség. Amikor havazás lép fel, és a hótakaró tartósan megmarad, a betegségre számítani lehet. A gomba alacsony hőmérsékleti igényű, optimális fejlődését 12-19 ºC, nedves talaj és magas légnedvesség (páratartalom) biztosítja. Amikor a hótakaró hetekig a füvön marad, felszíne alkalmilag megolvad, és vékony jégréteg fedi, a gyep levegőzése megszűnik, a gomba felszaporodik, erős fertőzés alakul ki. A kórokozó a – 20 ºC-ot is túléli.

Tünetei a következők: a levelek foltokban vizenyőssé válnak, ezt gyors levélszövet elhalás követi, színük mattá változik, a levelek a talajra fekszenek. A foltokban, gyakran finom fehéres, szürkés gombaszövedék fejlődik ki. Rövid időre rózsaszínű gombabevonat is megjelenhet. A gomba spórái a gyep levelein, szártövén, a talajban, a talajra hullott elhalt leveleken mindenhol jelen vannak, széllel, vízzel, fű ápolása során a művelő eszközökkel, cipők talpára tapadva is terjedhetnek.

Hópenész gombamicéliuma

Hatékony védekezés ellene a megelőzés.

A gyep talaját rendszeresen, a tél beállta előtt is lazítani kell, ami a talaj levegőzését és az akadálytalan vízelvezetést biztosítja. Ősszel, tél előtt kerülni kell a magas nitrogéntartalmú műtrágyát, helyette kálium túlsúlyos műtrágya alkalmazása javasolt. A gyep tápanyagpótlását ősszel és tél beállta előtt speciális összetételű műtrágyával kell ellátni, ősszel ne a szokásos műtrágyával kezeljük a füvet. Kerülni kell a filces, sok törmeléket tartalmazó talajfelszínt, azok a talaj levegőzését gátolják.

Kertekben az utakról, járdákról eltakarított hótömeget ne halmozzuk fel nagy magasságban, ne alkossunk hófalakat, a hókupacok lassan olvadnak el, alattuk a hosszan tartó levegőtlen körülmények között a gomba felszaporodik és fertőzni fogja a legyengült gyepet. Ha több hétig hópaplan borítja a gyepet, a hótakarót fel kell törni éles hegyes eszközzel (pl. vasvilla), hogy a gyep levegőzése helyreálljon. Ahol év közben is foltos fűpusztulást észleltek, még ősszel érdemes a gyepnél – megelőzésképpen – Pythium oligandrum vagy Trichoderma harzianum hatóanyagú biológiai gombaölő szerek valamelyikével kezelést végezni.

Ízesített chili, ecetes gomba és tizenhatféle sör Baranyából (+VIDEÓ)

2019. augusztus 8. 04:45

Traktorok, mezőgazdasági munkagépek, sok látogató, és a Szentlőrinci Gazdanapok elengedhetetlen hozzávalói, a helyi, térségi termékek.

Zöldség Videó

Levéltetvek is okozhatnak súlyos betegségeket a burgonyában

2019. május 29. 04:37

Fontos tisztában lenni azzal, milyen betegségek fordulhatnak elő a burgonyanövényeken, hogy időben meg tudjuk tervezni a védekezést az esetlegesen felbukkanó kórokozók ellen.

Mi károsítja a menta leveleit?

2019. szeptember 10. 09:10

Sz. Renáta kérdése: Menta bokrok levelein apró, kerek, barna foltok jelentek meg, szinte mindegyik levélen. Teának nevelem, most szüreteltem volna. Mi okozhatja?

Mi okozza barna foltok kialakulását a fagyal levelein?

2020. március 24. 04:36

M. Lászlóné kérdése: Fagyal bokraim levelein sok barna szélű foltot vettem észre, a levelei lehullanak. Mi okozza, tehetek-e érte még valamit?