Terményárak

Gabonaárak: aláírás előtt a helyzet változatlan

Agrofórum Online

A szójabab és a kukorica kurzusa alig változott, a búza kicsit több, mint egy százalékkal drágult a kereskedelmi egyezmény aláírása előtt.

A chicagói árutőzsdén a szójabab és a kukorica árjegyzése alig változott, a szójabab tonnája 346 dolláros szinten, míg a kukoricáé a tonnánkénti 153 dollárnak megfelelő kurzuson stabilizálódott.

A sodródás főleg azzal magyarázható, hogy kivártak a piacon a kereskedők a Kína és az Egyesült Államok közötti első fázisú kereskedelmi egyezmény aláírása előtt. A hivatalos eseményt követően újból megnyílhat a kínai óriáspiac az Egyesült Államok gabona- és mezőgazdasági termékeinek exportja előtt.

A kiszivárgott hírek szerint Peking beleegyezett abba, hogy jelentős mértékben növelje az amerikai élelmiszerek vásárlását, de a részletek még csak ki sem szivárogtak. Ez nagy bizonytalanságot okozott a piacon az elmúlt hetekben.

„Szinte még semmit sem tudunk a megállapodásról. Ezért csak sodródtak a piacok. A legtöbb befektető már azt szeretné látni, hogy Kína amerikai szójababot, kukoricát és húst vásárol” – hangsúlyozta Matt Ammermann, az INTL FCStone árupiaci kockázatelemzője a Thomson Reuters hírügynökségnek. Szerinte a kínai szállítások elindulása után agresszív árazással kínálja majd saját szójabab termését Brazília a világpiacon.

A két fél közötti viszony rendeződésének irányába mutat, hogy az Egyesült Államok már nem tartja árfolyam-manipulátornak Kínát. Robert Lightizer külkereskedelmi főképviselő szerint a megállapodás része, hogy Kína kötelezettséget vállal a kínai jüan árfolyamának befolyásától való tartózkodásra, és a kínai gazdaság külső egyensúlyára vonatkozó lényeges információk megosztásába – emelte ki az Equilor Befektetési Zrt. Donald Trump, amerikai elnök korábban több alkalommal megvádolta a kínai kormányt és a jegybankot, hogy mesterségesen gyengítik a kínai devizát, ezzel növelve a vállalatok versenyképességét. A kereskedelmi megállapodás első fázisának lezárását szerdán írhatják alá Washingtonban.

A búza kurzusának 1,2 százalékos emelkedését az európai árak folyamatos növekedése erősíti. Európában a nagy exportpályázatok fűtik a piacot. A közeljövőben Egyiptomban és Törökországban várható nagyobb tender. Egy tonna búza a 209 dollárnak megfelelő szintig erősödött Chicagóban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Emelkedést várnak a szójabab grafikonján

2019. szeptember 27. 10:34

Az optimizmust az fűti, hogy Kína amerikai szójababot vásárolt, ezzel szemben áll, hogy az afrikai sertéspestis korlátozza a keresletet.

Egy hónapos csúcs után korrigál a búza árjegyzése

2019. november 26. 11:33

A búza ára 0,3 százalékkal 530,62 dollárcentig drágult vékánként, de nap közben 529,62 dollárcentig is lenézett a kurzus. A búza vékájáért hétfőn 533,62 dollárcentet is adtak, ami egy hónapos csúcsnak számít.

Kitart a gabonarali

2019. december 18. 09:17

Mivel Brazília készen áll a szójabab betakarítására, ami néhány hónapon belül megkezdődhet, felmerül a kérdés, vajon Kína valóban az Egyesült Államokból akar szójababot vásárolni.

A kínai kereslet miatt drágult a szójabab

2020. augusztus 27. 09:07

A szójabab ára az Egyesült Államokban több mint hét hónapos csúcsra ugrott azt követően, hogy élénkült a kínai kereslet az amerikai szójabab iránt.