Terményárak

Örülhetnek az agrártermelők: ma aláírhatják az első kereskedelmi megállapodást

Agrofórum Online

Donald Trump csak „óriási gyönyörű szörnyként” hivatkozott a Kína és az Egyesült Államok közötti megállapodásra, melyben megállapodtak, hogy az amerikai elnök nem vezet be újabb vámokat, illetve megfelezik a 15 százalékos vámot 120 milliárd dollár értékű kínai árura.

Cserébe Kína megígérte, hogy 200 milliárd dollár értékben fog amerikai termékeket és szolgáltatásokat vásárolni a következő két évben. A megállapodás mindössze 86 oldal és nem egy klasszikus szabadkereskedelmi megállapodás, nem megy bele a legfontosabb strukturális kérdésekbe, nem tárgyalja a kínai szubvenciókat, sem a kínai cégek szabadalmi joghoz való kapcsolatukat. Cserébe részletesen tartalmazza, hogy milyen árút és milyen értékben kell vásárolnia Kínának. A legfontosabb ezek közül a további 32 milliárd dollár értékű agrár termékek és az 50 milliárd dollár értékű olaj és földgáz – húzta alá az Equilor Befektetési Zrt.

A mostani megállapodás nem érinti a korábban kivetett vámokat, így a kínai áruk közel kétharmada, 360 milliárd dollár értékű árú, még mindig vám alatt marad. Az amerikai pénzügyminiszter, Steven Mnuchin, azt mondta, hogy a választásig ez így is fog maradni. A megállapodás jelentős előrelépés és Trump és kínai vezetés is győzelemként értékelheti. Trump elérte, hogy Kína csökkentse a többletét, míg Hszi Csin-ping kínai elnök, hogy a strukturális kérdéseket elég csak később tárgyalnia. A mostani megállapodásra érdemes első fázisként gondolni és a legfrissebb információk alapján a következő, nehezebb fázisra már csak a novemberi választás után kerülhet sor.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Újraindulnak az USA és az EU kereskedelmi kapcsolatai?

2020. január 17. 09:47

A Trump-kormányzat és az Európai Unió közötti kereskedelmi vita egyik sarkalatos kérdése az, hogy az unió nem kívánja megnyitni piacát a nagy arányú amerikai agrárimport előtt.

Amerika a legnagyobb szójabab-beszállító Európában

2018. szeptember 21. 09:03

A bizottságot vezető Jean-Claude Juncker a Donald Trump amerikai elnökkel való július 25-i tárgyalásán ígéretet tett arra, hogy növelni fogják az amerikai szójabab európai behozatalát.

Íme a világ legnagyobb tejipari cégei

2020. június 15. 04:36

Az Almarai nevű szaúd-arábiai társaság nemcsak Ázsiában, hanem az egész globális tejipari piacon is az első számú szereplőnek számít

Látványosan emelkedett a szójabab ára

2019. december 15. 11:03

Az eddig kiszivárgott hírek szerint az Egyesült Államok 160 milliárd dollárnyi termékre kivetett vámtarifát függeszt fel, cserébe Peking beleegyezik abba, hogy 2020 folyamán 50 milliárd dollár értékben vásárol amerikai mezőgazdasági termékeket.