Terményárak

Megállíthatatlan a búza drágulása

Agrofórum Online

A búza 2,1 százalékkal drágult, miközben a kukorica és a szójabab ára csökkent a chicagói árutőzsdén a hét első kereskedési napján.

Hétfőn zárva tartottak az Egyesült Államok tőzsdéi a Martin Luther King nap miatti szünnap kapcsán. Ez nemcsak a részvény- és kötvénypiacra, hanem az árutőzsdére is vonatkozott. Kedden vegyes hangulatban indult meg a kereskedés Chicagóban.

A búza ára az elemzők szerint alapvetően azért növekedett látványosan, mert a rivális exportőrök piaci magatartása felfelé hajtotta a kurzust. A tonnánkénti mennyiségre átszámított ár a 213,52 dolláros szintig ugrott fel. Ezen a szinten utoljára 2015 júniusában kereskedtek a gabonával.

Az orosz búzaexportban tapasztalható árak a legmagasabb szintet érték el július óta. Ezt az egyre növekvő egyiptomi igények és az Oroszországban felmerült exportkvóta bevezetésének lehetősége okozta.

A kukorica árjegyzése 0,5, a szójababé 1,2 százalékkal csökkent. Itt a magyarázat a hetek óta halogatott, már-már klasszikus helyzet, mely szerint a Peking és Washington közötti kereskedelmi megállapodás első szakaszának aláírása után még mindig nem hozták nyilvánosságra, hogy Kína pontosan mennyi agrárterméket vásárol majd a jövőben az Egyesült Államoktól.

A kereskedők és a mezőgazdasági termelők szorosan figyelemmel kísérik a kínai igények változásával kapcsolatos híreket. A két fél közötti megállapodás célja a feszültségek csökkentése a majdnem két évig tartó vámháborút követően. A megegyezés keretében Kína ígéretet tett arra, hogy legalább további 12,5 milliárd dollár értékű amerikai mezőgazdasági termékkel vásárol többet 2020-ban, a 2017-es 24 milliárd dollárnyihoz képest. Az ígéretek szerint 2021-ben a 2017-es szintet legalább 19,5 milliárd dollárnyival fejelik majd meg. Ezek megoszlása azonban még nem ismert, ami bizonytalanságot okoz a piacon.

„A kínai szállítások miatti korábbi kurzusemelkedések egyelőre túllicitálásnak bizonyultak” – mondta Brian Hoops, a Midwest Market Solutions árupiaci cég elnöke.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Három hónapos csúcson a búza ára

2019. október 17. 08:12

Most az Egyesült Államokban tapasztalható hideg időjárás miatt adtak egyre többet az árutőzsdén a búzáért

Egy hónapos mélyponton a szója ára

2019. november 13. 10:17

Enyhe, 0,1 százalékos csökkenést követően 916,75 dollárcentre süllyedt a szójabab vékánkénti ára. Ez jó egy hónapos mélypontot jelent a termény kurzusában.

Az esőerdő rovására bővül a brazil szójatermesztés

2019. szeptember 7. 12:30

A 2019/2020-as szezonban a brazil szójatermés elérheti a 123 millió tonnát is, míg a világ legnagyobb szójafogyasztója, Kína csupán mintegy 17 millió tonnát takaríthat be.

Több kukorica és napraforgó termett az idén, mint tavaly

2018. november 27. 12:33

A napraforgó betakarítása novemberre befejeződött, a vetésterület 100 százalékát learatták, összesen 604,4 ezer hektárról 1,8 millió tonna napraforgót takarítottak be.