Növényvédelmi előrejelzés

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (12. rész)

Agrofórum Online

15. Kukorica

2019 az 1901-óta mért meteorológiai adatok szerint a 2. legmelegebb év volt. Önmagában ez a tény kedvező a kukorica számára, amennyiben a meleg idő kellő mennyiségű és jó eloszlású csapadékkal társul. Ha összességében nézzük a sikeres termesztéshez elegendő mennyiségű csapadék állt rendelkezésre, de az eloszlással már akadtak nehézségek. A korai kitavaszodás gyorsan felmelegítette a talajt, így a kukorica vetése időben megkezdődött, sőt egyes helyeken meg is előzte a napraforgó vetését. A megfelelő minőségű vetőágy elkészítéséhez még elegendő nedvesség volt a talajokban, de a gyors és egyöntetű kelés már több körzetben akadályokba ütközött, ugyanis a vetési mélységig kiszáradt a talaj felszíne. A keléshez hiányzó eső miatt a kelés üteme lelassult és egyenetlenné vált. Ez a tendencia csak a májusi bőséges csapadék megérkezése után múlt el, a vetések gyorsan megerősödtek és kiegyenlítődtek.

Drótféreg kártétel kukoricán

Az elhúzódó kelést kihasználva több helyen okozott gondot a talajlakó kártevő fertőzés, így főként a drótférgek kártétele, valamint a fiatal korban támadó barkófélék. Mindkét kártevő jelenléte szoros összefüggésbe hozható a kellően hatékony rovarölő csávázó szerek hiányával, aminek következménye a talajlakó kártevő fertőzöttség általános emelkedése. A barkók kártételét elsősorban az indokolta, hogy az elhúzódó kelés kedvez a kártételnek, mert a kukorica lassan nő ki a kártevő „foga” alól.

Barkó kártétele kukoricán

A növekvő kukoricát májusban több táblán a vetési bagolylepke lárvája, a mocskospajor támadta meg, néhány állományt újra kellett vetni, akkora mértékű pusztulást okozott a kártevő.

Mocskospajor

A kukoricamoly áttelelő nemzedékének a rajzása korán és elhúzódóan kezdődött. Az első rágástünetek már a címerhányás előtt jelentkeztek, majd folyamatosan megjelentek a hímvirágokon is. A második és harmadik csonka nemzedék fertőzését is figyelembe véve az év végére rendkívül magas, 30-40 százalékos tőfertőzés alakult ki.

Kukoricamoly rágásnyom

A rendkívül magas kukoricamoly fertőzöttség mellett neuralgikus pontja a termesztésnek a gyapottok-bagolylepke hernyók károsítása, mely ebben az évben is jelentős mértékű csőfertőzésben testesült meg. Ha az év végére kialakult, csaknem teljes mértékű csőkártétel mellé csapadékos ősz társult volna, akkor a fuzáriumos csőfertőzés nagy gondot idézett volna elő a takarmányok toxin fertőzöttsége terén. Szerencsénk, hogy a betakarítási időszak során alig volt eső, így egészséges maradt a szemtermés.

Gyapottok-bagolylepke hernyó

Az amerikai kukoricabogár lárvakártétele országos szinten nem okozott látványos fertőzést és növénykidőlést. Ennek ellenére a kukorica virágzásakor már az imágórajzás magas szinten tetőzött, sok volt a károsított kukoricacső.

Táplálkozó amerikai kukoricabogarak

Jégesővel károsított táblákon még az átlagosnál magasabb fertőzést okozott a golyvásüszög, de ez érdemben nem befolyásolta a termés nagyságát.

Golyvásüszög

Az előző év károsító helyzetének alakulása alapján 2020-ban ismét erős talajlakó kártevő fertőzésre, elhúzódó kelés esetén jelentős barkókártételre kell számítani. Az évek óta magas szintű kukoricamoly-kártétel védekezés híján erős marad, valamint az amerikai kukoricabogár lárva- és imágókártétel talajfertőtlenítés, vetésváltás és állományvédelem nélkül szintén veszélyeztetheti a kukoricát.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Iránymutatást adnak az integrált növényvédelmi tevékenység ellenőrzésekor

2020. július 1. 09:34

A hatóság a hibák feltárásával és a lehetséges megoldások ismertetésével segíti a gazdálkodókat az integrált növényvédelem előírásainak betartásában.

Az étkezési paprika növényvédelme - növénykórtani problémák (2/1.)

2019. március 28. 09:17

A hajtatott paprika legfontosabb növénykórtani problémái között szerepel a paradicsom bronzfoltosság vírus (TSWV), amelynek terjesztésében a nyugati virágtripsz játszik szerepet.

Peronoszpóra fajok jelentősége szántóföldi kultúrákban

2019. január 23. 04:36

A szerző célja, hogy a peronoszpóra eredetű betegségeken belül felhívja a figyelmet és ismertesse a szóján (Glycine max) károsító Peronospora manshurica, valamint az őszi káposztarepcét (Brassica napus L. convar. napus) és az olajretket (Raphanus sativus var. oleiferus) fertőző Peronospora parasitica kórokozó gombafajok jelentőségére, bemutatva tüneti megjelenésüket és a védekezési lehetőségeket.

Ne felejtsük el a permetezőgépeket levizsgáztatni!

2020. június 3. 10:17

Az EU-s előírásoknak megfelelően Magyarországon is kötelezővé vált a permetezőgépek műszaki állapotának időszakos felülvizsgálata. E kötelezettség előfutáraként létrejöttek a felülvizsgáló állomások, valamint azok vezetőinek képzése is lezajlott.