Tápanyag-utánpótlás

Kén és nitrogén: együtt okosabb

Yara Hungária

Amikor tápelemek sajátosságait, növényre (és egymásra) gyakorolt hatásait szeretnénk megismerni és elemezni, javaslom, hogy minden esetben a talajból induljunk el. Optimista énem és a mindennapos gazdálkodói eszmecserék azt mutatják, hosszú távon gondolkodva, egyre többen ismerjük el azt az alapvetést, hogy a talajjal kezdődik minden. Ha csak jelen írásom címében szereplő két esszenciális elemre gondolok: az a tény, hogy a talaj nitrogéntartalmának 95%-a, kéntartalmának pedig 90-95%-a a talaj szerves anyagában található, már kellő bizonyítéka lehet annak, hogy nem ördögtől való a talajcentrikus és szervesanyag-megőrző gondolkodásmód, ha tápanyaggazdálkodásról beszélünk.

A szigorodó környezetvédelmi szabályozások nyomán ma már az egykori ipari körzetek légköri leülepedése sem éri el a növények által felvett mennyiséget, így (kénutánpótlás nélkül) potenciálisan fokozódó kénhiányra lehet és kell számítani. A talajok kénben való elszegényedéséhez fentieken túl hozzájárul az is, hogy a szulfát-ion, mint a növények által egyedüliként hasznosítható kénforma (csapadékviszonyoktól és talajaink mechanikai összetételétől függő mértékben) lemosódik a mélyebb szintekbe. Liziméteres kísérletek alapján ez középkötött talajon elérheti a 130 S kg/ha/év mennyiséget, homok szövetű talajokon pedig ennél is többet (SO3% tartalomtól függően, naturáliában ez 3-4 db 500 kg-os BB műtrágyát jelent hektáronként…).

Köztudott, hogy kén jelenlétében a kijuttatott N-műtrágyánk hatékonyabban dolgozik, ezért célszerű ezt a két tápelemet egy termékben alkalmaznunk. Kénhiány esetén a nitrát feldúsul a növényben és ezáltal gátolt lesz a nitrogén-metabolizmus. Hiánytünete, a nitrogénnel ellentétben – kisebb mobilitása lévén – nem az idősebb, hanem a fiatal leveleken mutatkozik meg először.

Mindezek tudatában, s annak ismeretében, hogy az őszi búza minden 8,5 egység nitrogén mellé 1 egység ként igényel a fejlődése során (repcénél ez az arány még szűkebb: 4 egység nitrogén és 1 egység kén), nagyon fontos a két elem együttes jelenléte mellett, azok egymáshoz viszonyított aránya is. Hisz egyoldalú nitrogén műtrágyázással tovább nyitjuk ezt a „nitrogén-kén ollót”, s ezzel a fennálló kénhiányt még tovább súlyosbítjuk. Minőségre gyakorolt hatást vizsgálva, repcében az olajképződésben, búzánál a fehérjeszintézisben nélkülözhetetlen a kén szerepe, a cisztein, mint kéntartalmú aminosav a sütőipari minőség alapvető záloga. A repce fajlagos tápanyaigénye kén esetében 12-16 kg/t közt van tonnánként. 3-4 tonnás hektáronkénti termést megcélozva ez azt jelenti, hogy az elemi kén-igény 45-60 kg hektáronként.

Őszi kalászosokban nitrogén és kénigény együttes kielégítéséhez a YaraBela Sulfan (N:24%, SO3:15%) termékünket javasoljuk, mely kiváló fizikai tulajdonságai mellett abban is egyedülálló, hogy a ként nem a leginkább savanyító hatású ammónium-szulfát N-formában (100 kg N hatóanyag pH puffereléséhez 540 kg CaCO3-ra lenne szükség), hanem gipsz, CaSO4 formájában, ammónium-nitrát alapon. N hatóanyagának 50%-a nitrát forma, mely gyors, azonnali felvételt tesz lehetővé, 50%-a pedig ammónium, mely a nitrogénéhség csillapításánál egy folyamatos tartamhatást biztosít.

A fenológiához, tápanyagfelvételi dinamikához, a nitrát- és szulfát-ion természetéhez igazodva mindenképpen a megosztott fejtrágyázást javasoljuk. Csapadékviszonyoktól, talajtípustól, intenzifikációtól és célzott termésátlagtól függően, repcében, tél végén a lehető legkorábban 250-400 kg/ha, majd rejtett zöldbimbós állapotban 200-300 kg/ha adagban. Őszi búzában bokrosodáskor 200-300 kg/ha, szárbainduláskor 120-200 kg/ha, majd kalászhányás idején (minőség!) 70-120 kg/ha a mindenkori évjárat alapján meghatározott dózistartomány.

Technológiába beépítve, kén és nitrogén együttes jelenlétével, és tökéletes arányával, YaraVita lombtrágyacsaládunkból a YaraVita Thiotrac is segít, ha a talajon keresztüli felvétel bármilyen okból akadályozott. Alapesetben búzánál kalászvédelemmel egy menetben, repcében pedig virágzás után 5 liter/ha az ajánlott dózisa. Hatóanyagtartalma: 200 g/liter N és 750 g/liter SO3.

Az ablakon kitekintve, érdekesen indul ez a szezon is… Bár a tavalyihoz képest sokkal jobb alapokkal fordultak át az idei esztendőbe az őszi állományaink, most, 2020. február 1-én, 15 Celsius fokos, napsütéses idő mellett íródnak e sorok. Úgy tűnik, az idei tél érdeklődés hiányában újra elmaradt, pedig december óta, az ünnepeken át mindezidáig vártuk Tél Kapitánytól a hótakaróba bújtatott hideget. A hőmérséklet tartós emelkedésével egyre gyorsabban fogy az ősszel kiadott tápanyag, és egyre több lesz az éhes tábla. Ha ez így marad és nitrátrendeletünk/talajviszonyaink is engedik, nincs mire várni. A műtrágyaszórók vélelmezhetően idén is egyre több helyen, kék-fehér viking hajós minőséggel feltöltve, indulásra készen állnak.

A Yara idén is az Ön partnere, keressük egymást bizalommal!

Sikeres szezont kíván mindenkinek:

Szabari Szabolcs
06-30/964-9513

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Starterek, fungicidek és lombtrágyák a kalászosoknak

2020. július 10. 18:48

A Kwizda Terepszemlén a szakemberek a koronavírus-járvány miatt ezúttal nem személyesen, hanem élő videóban mutatták be a 2020-as tápanyagos és növényvédelmi kísérletek eredményeit.

A jó repcetermés alapja az átgondolt tápanyagellátás

2020. július 1. 06:00

A repce a harmadik legjelentősebb olajnövény (az őszi káposztarepce magja 40-50 % olajat tartalmaz), és a második legfontosabb fehérjenövény a világon (repcedara fehérjetartalma kb. 38-40 %).

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben II.

2020. június 30. 09:36

Egy közepes nagyságú, 5 000 m2 felületű hajtató kertészetnek, amennyiben egyszeri alkalommal 5 mm mennyiségű tápoldatot szeretnénk kijuttatni, 25 m3 térfogatnak megfelelő tartálykapacitással kellene rendelkeznie, ekkora tartályban kellene bekeverni a műtrágyát.

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben I.

2020. június 29. 19:32

Korábbi írásainkban már többször érintettük a tápoldatozást, gyakran emlegettük, mint korszerű trágyakijuttatási technikát egy-egy növény termesztéstechnológiájának ismertetése során. Most a fejtrágyázás időszakában – a gyakori olvasói kérdések és levelekre válaszolva – szükségét látjuk megismételni, a módszert részletesebben ismertetni, az összefüggéseket kicsit mélyebben elmagyarázni.

Mennyi az annyi?

2018. augusztus 17. 06:42

Ismét elérkezett a repcevetés szezonja, amely természetesen újra rengeteg döntést igényel – fajta, hibrid, agrotechnikai megoldások, tápanyagellátás. A döntéseket pedig még több kérdés előzi meg, melyek megválaszolásához sok szempontot figyelembe kell vennünk.

Akik még nem döntöttek

2020. március 10. 10:48

Azoknak a kukorica- és napraforgó-termelőknek szeretnék néhány szakmai érvet és terméket ajánlani, akik még nem döntötték el, milyen komplex műtrágyát akarnak tavasszal kijuttatni növényeik tápanyagszükségletének kielégítésére. Ne csak az ár legyen meghatározó! Fontos szempont, hogy a kiválasztott műtrágya a kezdeti időszaktól tudjon tápanyagot biztosítani a növényeinknek. Ezt egy vízben jól oldódó termékkel tudjuk elérni.

Álláslehetőség a Yara Hungária Kft.-nél

2018. január 30. 12:16

A Yara Hungária Kft. szaktanácsadó, területi képviselő pozícióra keres új munkatársat.

Búzát termeszteni pedig kell! Akkor csináljuk jól és hatékonyan!

2020. szeptember 8. 14:07

A magyarországi vetésszerkezet kihagyhatatlan része a búza. Lehet csökkenteni, más kalászosra cserélni, de azért a búza mindig ott lesz a vetésszerkezet legfontosabb tagjai között. Ha nem lehet kihagyni, akkor az a cél, hogy minél gazdaságosabban, eredményesebben termesszük. Egy pár gondolat a sikeres technológiához tápanyagellátási oldalról közelítve.