Szőlő-Bor

A szőlőmagban rejlő kincseink

Agrofórum Online

A Bock Borászat a Villányi Borvidékről évente mintegy 11 ezer mázsa kékszőlőt szüretel. Mint azt Bock József, a Bock Pince Kft. ügyvezető-tulajdonosa elmondta, közel tizenöt évvel ezelőtt kezdtek el azzal foglalkozni, hogy valamilyen módon hasznosítsák a borszőlő feldolgozásának egyik melléktermékét, a rendkívül magas antioxidáns tartalommal rendelkező kékszőlőmagot. Az egykori tervek mára testet öltöttek: szőlőmagolajjal, számos élelmiszer kiegészítővel jelentkeztek már a piacon, 2019-ben pedig kozmetika termékekre is felkerült a Bock-logó.

„Mint borászt, mindig foglalkoztatott, hogy minél többet megtudjak a vörösbor kedvező élettani hatásairól. Az viszonylag hamar bizonyítottá vált, hogy a kékszőlőnek és az abból készült bornak jóval magasabb az antioxidáns taralma mint, fehér társaié. A Kertészeti Egyetemmel közös együttműködésbe kezdtünk, amelyek mai napig folytatódnak. Az volt az egyik központi kérdés, hogy lehet-e hasznosítani, és ha igen, miképpen a szőlőmagot és a szőlőbogyónak a héját. A kékszőlőmag belsejének polifenol tartalma kiemelkedő, emellett gazdag esszenciális zsírsavakban, illetve számos ásványi anyagot és nyomelemet is tartalmaz. Egy budapesti kutató keresett meg azzal az ötlettel, hogy a szőlőmagból, amelyből mi kipréseljük az olajat, ő lisztet állít elő.” – idézi fel Bock József.

Így tehát a liszttel és az olajjal kezdődött el a szőlőmag széles körű felhasználása: „Magamat is kísérletbe vontam, teszteltem a termékeket, és azt tapasztaltam, hogy határozottan jót tett a szervezetemnek, és egyre inkább foglalkoztatott a gondolat, hogy aknázzuk ki ezt a lehetőséget, és a lehető legmagasabb színvonalon állítsuk elő a terméket.

Lényeg a szárítás

Felmértük a kapacitásainkat, és ez alapján terveztük meg az üzemünket, amelyben 2018-ban kezdődött el a gyártás. Az azt megelőző években az olajat kisajtoltuk a szőlőmagból, az őrleményt mással daráltattuk le. A megmaradt magot a kiszárítást követően elraktároztuk, így rendelkezésre állt a kellő nyersanyag.”

Amikor a gyártási folyamatról kérdezem, Bock József így foglalja össze azt: „A leglényegesebb elem a szárítás, illetve az idő. A lehető legkevesebb időnek szabad eltelni a préselés és a szárítás megkezdése között. A szárítás egy zárt, nyolc méteres csatornában történik, mintegy hat óra alatt. Ahogy a folyamat befejeződik a szőlőmag nedvességtartalma nem haladja meg a 8-10%-ot. Ezt követően úgynevezett big boxokba kerül a termék, majd átszállítják a megfelelő klímájú raktárba, ahonnan további feldolgozásra fog kerülni, mint kozmetikai vagy étrendkiegészítési, esetleg gasztronómiai alapanyag. A bogyóhéj mindösszesen 30%-át dolgozzuk fel, a magból viszont a teljes mennyiséget. A préselés előtt a magról leválasztjuk a maghéjat (korpa), ezt követően préseljük ki az olajat.”

Mielőtt tovább lépnénk a lehetséges felhasználási módokra, megkérdezem beszélgetőtársamat, hogy mire ez a nagy sietség, vagyis miért létfontosságú a gyors szárítás? A minőség és az íz érdekében, kapom a választ. A nedvesség hatására ugyanis roppant hamar megindul az ecetbaktériumok terjedése, ami által a liszt és az olaj is elveszítené azt a friss, üde ízét, amely kedveltté teszi. Szintén legalább olyan fontos, hogy csak érett, barna szőlőmagot lehet minderre felhasználni.

„Abban az esetben, ha egy könnyedebb rozét alkotunk, amelyhez a korai szüret kapcsolódik, akkor annak magját nem vonjuk be a gyártásba. Annak viszont, hogy a kékszőlő oportó, merlo, vagy cabernet nem sok jelentősége van.”

És akkor mi minden készül

A Bock Kékszőlőmag Mikroőrlemény, amely glutén- és laktózmentes, illetve vegán étrendekbe is beilleszthető, a konyhában is sokoldalúan felhasználható – tudom meg Bock Józseftől, aki elmondja, hogy az éttermükben, a Hotel Ermitage-ben, megkóstolható az ebből készült borkorcsolya. A mikroőrlemény beltartalmi értéke hő hatására nem csökken jelentősen, így palacsinta-, gofri-, sütemény- és kenyérsütéshez is kiváló, de a kísérletező hajlamúak bátran kipróbálhatják, akár tejtermékekhez vagy müzlihez keverve is.

Lisztből, mint megtudom, számos gyártmány van a piacon, de tabletta kiszereléssel csak a Bock Borászat rukkolt elő egyedüliként: „A Pécsi Tudományegyetem és a Szent István Egyetem szakembereinek bevonásával, több éves kutatómunkával fejlesztettük ki azt az egyedi gyártási technológiát, amelynek segítségével a kékszőlőmag mikroőrleményből praktikus, egyszerűen fogyasztható étrend-kiegészítő tablettát alkottunk meg. Igen fontos kiemelni, hogy a Bock Kékszőlőmag és -bogyóhéj Mikroőrlemény és Tabletta teljes antioxidáns kapacitása (TAK) azonos koncentrációra vetítve átlagosan másfélszer magasabb a C-vitaminnál.”

A Bock Kékszőlőmag Olaj, amely az első fejlesztések között volt, felhasználhatóságát tekintve híd a kozmetikai és a gasztronómiai termékek között. Hideg sajtolással készül, rendkívül gazdag bioaktív komponensekben és polifenolokban. A semleges illatú olajat önmagában, vagy az arcápolókba keverve egyaránt lehet használni. Aki viszont úgy gondolja, szájon át biztosítja a bejuttatását, az saláták ízesítésére is bátran hasznosíthatja…

„Keményen tolják a fiatalok, a New Generation!”

A portfolió legifjabb termékei a kozmetikumok, amelyekhez kapcsolódó feladatokat az ifjabb Bock generáció, József lánya, fia és menye látják el, ők építették ki az együttműködést Göcsei Kamillával, a HappySkin natúrkozmetikum márka alapítójával. A márka már jól ismert a natúr kozmetikumok kedvelőinek körében, egyrészt arról, hogy termékeik garantáltan vegyszer és illatmentesek, illetve nem tesztelik azokat állatkísérletek során. Ezentúl megatározó az is, hogy zömében magyar alapanyagokkal dolgoznak. A két brand együttműködésének lett eredménye a Bock emblémával ellátott, HappySkin család, amely, köszöni szépen gyarapodik.

De mik azok a polifenolok?

A különböző növényekben több, mint nyolcezer féle polifenolt ismerünk. Szinte minden növényi eredetű élelmiszerben jelen vannak, mennyiségük és szerkezeti felépítésük szerint igen változatosak. A polifenolok nem tápanyagként hasznosuló, ám az egészségre előnyös hatással bíró vegyületek, amelyek többek között a zöldségek, a gyümölcsök, valamint egyes italok jellegzetes színének, illatának kialakításáért felelősek. A legelterjedtebb anyagok közé tartoznak a növényvilágban, de elsősorban kedvező egészségügyi (oxidáció ellenes, gyulladáscsökkentő, daganatellenes, keringési rendszert védő) hatásaikról ismertek.

A rezveratrol egyike a legtöbbet kutatott polifenoloknak, számos kedvező – a koszorúerekre, idegrendszerre, májműködésre és a keringési rendszerre kifejtett – egészségügyi hatást derítettek ki róla. Emellett gyulladáscsökkentő, vírusfertőzések és oxidatív stressz, a vérlemezkék összecsapzódását és a daganatos sejtek növekedését gátló tulajdonsága miatt is kiemelt szereppel bír.

A kutatások eredményei azt sugallják, hogy a relatív módon nagy flavonol-, antocianin- és procianidin-tartalommal bíró gyümölcsök, mint például a gránátalma, a vörös szőlő és a bogyós gyümölcsök, hatékonyabban csökkentik a szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezőit, különös tekintettel a magas vérnyomást csökkentő, a trombociták összecsapzódását gátló és az érbelhártyafüggő értágulatot növelő hatásra, mint az összes többi vizsgált gyümölcsfajta.

A flavonoidok csökkentik a hajszálerek törékenységét és áteresztőképességét, erősítik az immunrendszert, gyulladáscsökkentők, gátolják a daganatok növekedését, kedvező hatással bírnak a szívre és az érrendszerre, májvédő, illetve vírus- és baktériumellenes hatásúak. A legtöbb flavonoid más antioxidánssal együtt fejti ki jótékony hatását (A-, C-, E-vitaminnal). Az antocianidinek segítenek a vérrögképződés megelőzésében, csökkentik a szívinfarktus kockázatát, mérséklik az ödémaképződést.

http://www.preventissimo.hu/tudastar/cikk alapján.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A Napa-völgy szőlővidéke is lángokban áll Kaliforniában

2020. szeptember 30. 08:18

Az amerikai médiában közvetített riportok tanúsága szerint többen azon gondolkodnak, hogy végleg elköltöznek a vidékről.

Jó minőségű szőlőre számítanak Szekszárdon

2020. szeptember 27. 14:17

Sok lehetőség rejlik az idei szőlőben, könnyedebb és testes vörösborokat is lehet készíteni belőlük.

Még mindig a Lidl a legnagyobb hazai borexportőr - taroltak a saját márkás borok

2020. szeptember 17. 13:52

Egy Champion, három arany és három ezüst díjat nyert a Lidl Magyarország a 21. VinAgora Nemzetközi Borversenyen. Az áruházlánc a 2019-es gazdasági évben több mint 23,7 millió palack bort értékesített a hazai és külpiacokon egyaránt, mellyel megőrizte, sőt tovább növelte piaci részesedését, így a teljes magyar palackos borexport közel 30 százalékát tudhatja magáénak.

Már elérhető a magyar bor hivatalos közösségimédia-oldala

2020. szeptember 15. 08:17

Megszületett a hivatalos Facebook és Instagram oldal Wines of Hungary - Personally név alatt.

Borpiac: mennyiség helyett a minőség

2020. március 7. 09:05

Az Egri Borműhellyel is a borvidék fejlesztését célzó együttműködési megállapodást írt alá az Erste Bank. A pénzintézet tavaly 10 százalékkal növelte borpiaci portfólióját, miközben az agrárfinanszírozás a piaci átlagot meghaladó mértékben bővült, és a bank idén is jelentős növekedést tervez a területen. Az Erste úgy látja, idén felgyorsul az agráriumban az árak emelkedése miközben a mezőgazdaság teljesítménye tovább növekedhet, a borpiacon pedig a mennyiségi értékesítés helyét a magasabb hozzáadott értéket tartalmazó termékek veszik át.

Díjazták a hazai borokat

2019. június 26. 08:03

Az itthon megtermelt borok döntő többségét az országhatáron belül fogyasztjuk el.

Folyamatosan nő a borászati ágazat árbevétele

2018. november 20. 05:37

Az Opten közleménye szerint, 2015-ben a magyar borkészítő vállalkozások éves nettó árbevétele meghaladta a 102 milliárd forintot, a tavalyi évet több mint 108 milliárd forinttal zárták.

Nagyot csökkent a bor termelői ára

2019. július 8. 09:03

Szakértők szerint a felsorolt árak azért is megdöbbentően alacsonyak, mert Magyarországon a borszőlő termelési költségei lényegesen magasabbak, mint a nagy bortermelő nyugat-európai országokban.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420