Növényvédelmi előrejelzés

Aktuális tél végi feladatok: metszés és tápanyag-utánpótlás

Agrofórum Online

A napok előrehaladtával egyre jobban érezhető a tavasz közeledte. A napsütötte, védett helyeken néhány kora tavaszi évelő és hagymás növény bontogatja szirmait, a mogyorófélék és az éger növeszti barkáit, egy-két cserje virágzik. Melegebb napokon az éhező méhek virágpor és nektár reményében meglátogatják a kinyílt virágokat.

Helleborus creato

A tél idáig hó nélkül, viszonylag enyhén telt el, leszámítva néhány fagyos januári napot, valamint ködös február eleji időszakot. A kertekben és ültetvényekben néhány helyen, télen sem állt meg a munka, vagy pedig már javában végzik az aktuális teendőket, ami most elsősorban a metszést és a tápanyag-utánpótlást jelenti.

Tél végi lemosó permetezés

A most aktuális feladatoknak vannak növényvédelmi vonatkozásai is, mellyel megalapozhatjuk a kezdődő szezon sikeres végrehajtását. Ezeket a munkákat legjobb a tavaszi lemosó permetezés elvégzése előtt megcsinálni. Szinte mindegyik fafajon még most is az ágakon lógnak a tavalyról rászáradt gyümölcsmúmiák. Ezeket, ha nem távolítjuk el, fertőző forrásai lesznek a gyümölcsfertőző monília gombabetegségnek, ezért a metszés során távolítsuk el és semmisítsük meg.

Birsmúmia

Néhány fafaj hajlamos a sarjképződésre, az almafák sarjhajtásait feltétlenül vágjuk ki, mert az almafa vértetű áttelelő helye, fertőzési góca. Csonthéjasokon gyakori jelenség, hogy hajtásfertőző monília után elhalnak ágak, ágrészek. Ha tavaly nem távolítottuk el, akkor most ne habozzunk, hanem vágjuk le, a vágási felületet pedig kenjük be sebkezelő anyaggal a fertőzés megelőzése érdekében, és a gyorsabb gyógyulásért.

Nagy farontó lepke kártétele

A barackmoly és a keleti gyümölcsmoly hernyó alakban az őszibarack vesszőcsúcsaiban telel át. Ha ilyen vesszőket látunk a fákon, kurtítsuk meg, még akkor is, ha jó erős termővesszővel állunk szemben. A beteg vesszőt természetesen semmisítsük meg. Metszés közben vizsgáljuk át a fák törzsét, ágait, így meggyőződhetünk róla, hogy van-e pajzstetű fertőzés, vagy áttelelő takácsatka tojás a növényeken. Ez azért fontos, mert a tavaszi lemosó permetezéshez ez alapján kell kiválasztani a készítményeket. Ha nem találunk atka vagy pajzstetű fertőzésre utaló jeleket, elegendő csupán a réz- és kéntartalmú szerek használata. Abban az esetben azonban, ha kártevők jelenlétére utaló tüneteket látunk, válasszunk inkább olajos készítményeket, melyek gyárilag tartalmazzák a rezet és a ként is.

Pajzstetű eperfán

A tél végi lemosó permetezés során ne sajnáljuk a permetlevet, jusson bőven mindenhová, még a kéregrepedésekbe is, mert ezeken a helyeken is vannak áttelelő kártevők. A permetezést szélcsendes időben, a lemosó készítményre előírt védőfelszerelésben hajtsuk végre. Őszibarack esetében csapadékos tavasszal szükség lehet a rezes permetezés megismétlésére, mert a tafrinás levélfodrosodás szaporító képleteit az eső mossa be a rügypikkelyek közé, ezért folyamatos permetlé borítottság biztosítja a fertőzésmentes rügyfakadást.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Most kell védekezni a fenyércirok, a mezei acat és a gyapottok bagolylepke ellen

2018. július 4. 08:27

Az aratás és a járulékos munkák elvégzése mellett fontos feladat a tarlók ápolása, ami nemcsak agronómiai, hanem növényvédelmi szempontból is fontos teendő.

Megjelentek az amerikai fehér szövőlepke első egyedei

2019. május 27. 10:05

A májust eddig jellemző csapadékos periódustól szépen „kipendült” a határ. Most minden szép zöld, mintha sosem szenvedtek volna a növények a májusig tartó tavaszi aszálytól. A melegedésnek indult talajból már több tápanyagot képesek felvenni a növények, főként a kukorica, így már múlóban a sárga levélszín, viszont elég gyakran látni liluló növényfoltokat a táblák mélyebb fekvésű részein, ami a preemergens gyomirtó szerek gyökérzónába történő bemosódására utal.

Tarra rágott bokrok: még rajzik a puszpángmoly

2018. szeptember 19. 10:15

Az elmúlt hét időjárását a csendes, nyugodt nyárvégi napok jellemezték. Eső nem hullott, így semmi sem zavarta a betakarítási és talaj előkészítési munkákat. Az alma és a körte szüretelése javában tart, a szőlőé pedig a finiséhez közelít.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.