Növényvédelmi előrejelzés

Itt a tavasz! – Fel kell gyorsítani az aktuális tennivalók elvégzését a kertben

Agrofórum Online

A januári és különösen a februári időjárás egyáltalán nem a telet tükrözte. Az ország nagy részén a tél folyamán alig esett hó, de az új esztendő első két hónapjában esőből is igen kevés esett, miközben a napi középhőmérsékletek rendre átlag felettiek voltak. Emiatt a talajfelszín napi nedvesség párolgása elérte a 2-3 millimétert.

A tartósan tavaszias időjárás megszakította a növények téli nyugalmi állapotát. A hónap utolsó napjaiban a gyümölcsfák egy részénél a rügyfakadás jelei mutatkoznak. Így tesz a körte és a szilva, valamint a meggy, de más gyümölcsfajoknál is erősen megduzzadtak a rügyek. Mindez nagyon kritikus helyzet, mert egy visszatérő, faggyal járó lehűlés komoly károkat tehet a nedvességtől duzzadó, rajtra kész rügyekben.

Őszibarack rügyduzzadás

Fel kell gyorsítani a teendőket, különösen a metszési munkálatokat, a talajerő visszapótlását és a tél végi lemosó permetezések elvégzését. Különösen vonatkozik ez az őszibarackra, mert a fellazult rügypikkelyek közé az érkező esők könnyedén bemossák a tafrinás levélfodrosodás szaporító képleteit. Ha még nem került sor az őszibarack metszésére, inkább előzze meg a rezes lemosó permetezés a metszési munkálatokat.

Körte rügyfakadás

A tartósan fagymentes talajban már aktivizálódnak a hasznos élő szervezetek. A talajfelszín közelében tartózkodnak a földigiliszták és végzik talajéletet serkentő munkájukat. Az őszi munkák során komposztálásra összerakott vagy talajtakarásra felhasznált szerves anyag a tél folyamán átesett a korhadási folyamatokon, térfogata a töredékére esett össze. Mindez jó jel, de nitrogén trágyázással vagy cellulózbontó készítményekkel tovább gyorsíthatjuk a folyamatot. A mikrobiológiai készítmények aktivizálódásához a 15 ºC feletti hőmérséklet az optimális, ezt érdemes megvárni.

Talajtakarás faaprítékkal

A téli csapadék, még ha nem is volt túl sok, cserepessé tette a talaj felszínét, ezért a talaj szikkadásával érdemes sekélyen fellazítani a sorközöket az áttelelt fokhagyma, saláta, sóska és spenót ágyásokban. Lazítás előtt kiszórt fejtrágya, esővel bemosódva valóságos csodát tesz a növények növekedésében.

Áttelelt fokhagyma

A száraz és enyhe időjárás továbbra is igen kedvező a mezei pocok szaporodásához. A folyamat már ősz óta tart, és emiatt a gyepesített gyümölcsösökben és szőlőültetvényekben most is tart a gradációs folyamat.

Mezei pocok meggyesben

A kártevő egész télen szaporodott, és emiatt újabb és újabb kolóniák alakulnak ki. A további szaporodás megakadályozása érdekében a csalétkezés mellett érdemes a pocokkal fertőzött füvesítéseket feltárcsázni, ami a kártevő jelentős létszámcsökkenését idézi elő. T alakú fák kihelyezésével elősegíthetjük a ragadozó madarak odatelepülését, melyek sok mezei pockot fognak össze.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

A duzzadó vagy fakadó rügyekben fagykárokkal lehet számolni

2018. március 18. 23:35

Az őszi kalászos gabonák és a káposztarepce már szinte mindenütt megkapta az első fejtrágyát, ez meg is látszott a határ képén, hiszen a vetések üdítően zöldellenek. Most ezt a kedvező képet zavarta meg a visszatérő télies idő.

Bőven akad növényvédelmi tennivaló a gyümölcsösökben

2019. július 17. 05:36

Szeszélyes eloszlásban országszerte záporok, zivatarok alakultak ki, helyenként pedig jeget is hoztak a zivatarfelhők. Növényvédelmi téren bőven akad tennivaló.

Nagyon magas a kukoricamoly fertőzőttség

2018. szeptember 19. 09:42

Az elmúlt időszak időjárását a csendes, nyugodt, évszakhoz képest kissé melegebb idő jellemezte. A körülmények kedveztek az aktuális betakarítási munkáknak és az őszi talaj előkészítésnek.

Erőteljesen terjed az almafa vértetű, védekezzünk ellene!

2019. július 31. 08:33

Július utolsó hetének időjárását főként a nagy változékonyság jellemezte. Zivatarfelhők jöttek- mentek az országban, kiszámíthatatlan valószínűséggel okoztak csapadékot, helyenként jeget is hozva. Kisebb körzetekben az eső intenzitása jelentős károkat okozott. A jelenlegi növény-egészségügyi helyzet a betegségeknek és a kártevőknek egyaránt kedvez, elsősorban a magas páratartalom és az erős éjszakai harmatképződés miatt. A talaj átmeneti magas nedvességtartalma kedvező mikroklímát teremt a kórokozók számára, de több kártevő rajzása ismét erősödött.