Mi károsítja a csodálatos ibolya leveleit?

Agrofórum Online

J. Adél kérdése: Kertünkben rengeteg ibolya található. Több növényen is megfigyeltem, hogy a levelek bepödrődtek. Mi okozhatja a jelenséget?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Az ön ibolyáját gubacsszúnyog károsítja. A kora tavaszi dísznövények között talán az egyik legnépszerűbb virág az ibolya (1. ábra).

1. ábra Kékibolya

Úgy tűnik, hogy az ibolyát nemcsak az emberek, hanem a növényi károsítók is kedvelik, mert több károsítója van, nemcsak állati kártevő mint az ibolya-gubacsszúnyog, hanem gombabetegségek (lisztharmat, üszög, rozsda stb.) is megtámadják. Az ibolya-gubacsszúnyog Európa nagy részén és Észak-Amerikában honos, hazánkban gyakori, csak az ibolyát „kedvelik”. Az ibolya-gubacsszúnyog az ibolya levelén okoz elváltozást. A szúnyog szívásának hatására a levéllemez két oldalról a főér tengelye felé besodródik. A nőstény ide rakja tojásait. A 4-5 nap múlva kikelő lárvák a besodródott levél belsejében táplálkoznak majd bebábozódnak. A besodródott rész rendellenesen megvastagszik és szőrös lesz (2. ábra). Az elváltozás a tő belső levelein a legszembetűnőbb.

2. ábra: Ibolya-gubaszúnyog miatt bepödrődött levelű növény

A kifejlett egyed (imágó) körülbelül 2 mm hosszú, barnás testű (3. ábra).

3. ábra: Ibolya-gubacsszúnyog imágó

A lárvák változó színűek, kezdetben fehéres vagy sárgás, majd narancsszínűek (4. ábra).

4. ábra: Ibolya-gubacsszúnyog lárvák

 

5. ábra: Ibolya-gubacsszúnyog báb

A kifejlett bábot az 5. ábra szemlélteti. Az ibolya-gubacsszúnyog határozatlan nemzedékszámú faj. Az első nemzedéke április első felében jelenik meg, a második június közepe körül, a harmadik augusztus végén, szeptember elején, esetleg egy 4. generáció október elején. Az ibolya-gubacsszúnyog szaporodásához kedvező a 20-25 C° körüli hőmérséklet. Száraz forró nyár és hideg tél akadályozza a kártevő elszaporodását. Az utolsó nemzedék lárvái szabadban a kifejlett gubószövedékkel körülvéve telelnek át. A gubók egymáshoz tapadó csomókban besodródott levelekben találhatók.

Védekezés: A fertőzött leveleket távolítsuk el és semmisítsük meg. Nagyobb felületen szívókártevő ellen használt szisztémikus hatású szerekkel permetezzünk. Áprilistól vizsgáljuk azokat a gubacsokat, melyeket már elhagyott a gubacsszúnyog, ott nemsokára beindul a rajzás. A rajzó szúnyogok ellen áprilistól kezdődően szisztemikus növényvédő szerrel permetezzünk.

 

Mivel permetezzünk a zöldségeskertben?

2020. június 29. 11:33

Milyen permetszereket használhatok kiskertemben a zöldségnövényeket károsító rovarok és betegségek ellen?

Beporzók Napja: mindannyian tehetünk a beporzók védelméért

2020. március 11. 06:43

Ahogyan arra a március 10-i Beporzók Napja is rávilágít, a hosszú távú megoldást a mezőgazdaság fenntarthatóbbá tétele jelenthetné, mely többek között a méhtartás körülményeinek javítása, illetve vadvirágokkal borított szegélyek létesítése révén valósulhat meg.

AgroApp – egy új növényvédőszer-kereső applikáció

2018. március 26. 17:39

Az AgroApp-ban készítmény, hatóanyag, kultúra és károsító alapján tudunk keresni. Az AgroApp ingyenesen letölthető Appstore-ból és Playstore-ból egyaránt.

Feloldották a növényvédőszer-használati tilalmat az ökológiai jelentőségű másodvetéseken

2018. szeptember 24. 07:58

Az Európai Bizottság rendeletének módosítása értelmében 2018-tól a termelő ökológiai jelentőségű területeken tilos a növényvédőszerek-használata, így az ökológiai jelentőségű másodvetéseken is.