Mikor tehetjük ki a leandereket tavasszal a kertbe?

Agrofórum Online

Sz. Balázsné kérdése: Lassan itt a jó idő, mikor tegyem ki leandereimet a kertbe? Hogyan ápoljam?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A fagyos napok elmúltával, amikor a nappali hőmérséklet már tartósan eléri a 15 fokot, és a hőmérséklet már nem csökken mínusz 5 fok alá újra kihelyezhetők kertjeinkbe a leanderek. Ez általában március vége és április eleje között szokott megtörténni. Épségének megőrzése érdekében azonban törekedjünk a fokozatosságra. Főként a napfényhez és a hőmérséklet változásához való hozzászoktatásának van kiemelt jelentősége. Lehetőség szerint elsőként félárnyékos helyre tegyük növényeinket. Minél később helyezzük ki őket, annál fokozottabban ügyeljünk a napsütésre, hiszen az egyre erősödő napsütésben levelei könnyedén megéghetnek. A megkésett kihelyezés esetében, ha félárnyékos helyet nem tudunk biztosítani számukra, árnyékolásáról pl. takarással is gondoskodhatunk, ami főként a déli órákban lehet szükséges.

Nyáron viszont már az árnyékot nem kedveli, ezért végleges helyét úgy válaszuk meg, hogy a lehető legtöbb napsütés érje. Tavasszal a tápanyag utánpótlásáról és átültetésről is gondoskodni kell amennyiben kinőtte cserepét, ha nem ültetjük át a hiányzó földjét pótoljuk. Egészen őszig hetente egyszer szükséges a tápoldatozás, míg fel nem készítjük újból a telelésre. Nyáron bőséges vízellátást igényel, forró és száraz napokon akár kétszer is öntözhetjük.

A növények kihelyezésekor növényvédelmi szempontból is érdemes a leanderek átvizsgálása. Gyakran előfordul, hogy a teleltetés folyamán, az ősszel még egészséges növények pajzstetvekkel fertőződnek. A pajzstetvek kis egyedszámú előfordulása esetében, elegendő a levelek szappanos vízzel való lemosása. Nagymértékű elterjedésükkor már rovarölő szeres (olajtartalmú készítmények, acetamiprid) kezeléssel védekezzünk. A száraz nyári napok az atkák elszaporodásának kedveznek, felszaporodásuk kb. júniusban szokott elkezdődni és júliusban már súlyos kártételre lehet számítani, ilyenkor a levegő párásításával, a lombozat nedvesítésével az atkák szaporodása csökkenthető.

A levéltetvek is megjelenhetnek lombozatán. Szívogatásuk mellett nagy gondot okoz az általuk ürített mézharmaton megjelenő korompenész, ami amellett, hogy elcsúfítja a növényeket, még az asszimilációs felületet is lecsökkenti. Szerencsére a leanderen megtelepedő levéltetvek viszonylag könnyen elpusztíthatók. Abban az esetben, ha még csak néhány levéltetű jelent meg a növények levelén, elegendő egy ronggyal letörölni őket, vigyázva a hajtások és bimbók épségére. Tömeges megtelepedésük esetében acetamiprid, deltametrin, flonikamid hatóanyagú készítményekkel védekezhetünk.

 

Öntözési terveket készítő vízitervezők elérhetősége

2019. július 23. 12:58

Az öntözés vízjogi engedélyes tevékenység. A vízjogi engedélyezési eljárás iránti kérelemnek pedig tartalmaznia kell az engedélyezési tervdokumentációt, elvi vízjogi engedélyezés esetén a műszaki megoldást tartalmazó dokumentációt.

Miből legyen sövény? I. rész – lombhullató, pompásan virágzó sövénynövények

2019. június 22. 04:36

Milyen lombhullató, feltűnő virágzatot nevelő növényfajok alkalmasak sövény telepítéséhez is? Melyek a legnépszerűbbek közülük? Hogyan gondozzuk az egyes sövénynövény-fajokat?

Kiemelt szerep jut az öntözésfejlesztés ösztönzésére

2019. május 20. 06:16

Ma a vízelvezetés helyett a víz megtartására kell törekedni, a víz a mezőgazdasági öntözés célját kell szolgálja.

Milyen betegségei, kártevői vannak a babérmeggynek?

2019. október 2. 11:01

Z. Judit kérdése: Babérmeggy sövényt tervezek telepíteni. Milyen betegségei, kártevői vannak, amelyek felléphetnek az állományban, mire készüljek?