COVID-Agrár

Mezőgazdasági drónok és robotok a koronavírus elleni küzdelemben

Agrofórum Online

A COVID-19 koronavírus járvány elleni védekezés segítéséhez a XAG Co, Ltd. (Kína) 5 millió jüanos alapítványt és a világ élvonalába tartozó mezőgazdasági technológiáját ajánlotta fel. A veszélyeztetett területek fertőtlenítéséhez, a higiénikus környezet biztosításához, XPlanet drónokat és R 80 robotokat küldött, amelyekkel közreműködhetnek a vírusok terjedésének csökkentéséhez.

A Civil Aviation Administration of China által elismert XCloud növényvédelmi UAS (Unmanned Aerial System) felhő rendszert alkalmazó 370 professzionális team, több mint 2600 XAG mezőgazdasági drónnal 2020. február 28-ig csatlakozik a fertőtlenítési műveletekhez, amely Kína 20 provinciájában 902 millió m2 területen fejteti ki tevékenységét.

XAG drón és kezelői

Intelligens és automatikus megoldások a COVID-19 elleni küzdelemben

Az agresszív és gyorsan terjedő vírus elleni küzdelemben a gyors tesztek, oltóanyagok és kezelési terápiák fejlesztése mellett az automatizálási technológiák alkalmazása is előtérbe kerül. Ilyen például a drónok és robotok alkalmazása a területek fertőtlenítésénél a kézi permetezés helyett. Fertőzött zónák, sűrűn lakot területek, hulladékgyűjtő pontok azok a helyszínek, ahol a helyspecifikus megoldások használhatók a vírusok elpusztítására.

A fertőtlenítési feladatok gyors és pontos végrehajtásához, a XAG mezőgazdasági drónok és robotok modern technológiájuk (robot rendszerű szabályozás, automatikus üzemeltetés, precíziós működés) segítségével könnyen adaptálhatók. A manuális permetezéssel szemben ezek az intelligens eszközök megvédik a kezelőt/irányítót a vírussal való találkozástól, a fertőzéstől. Alkalmazásukkal nagyobb területek biztonságos fertőtlenítése, illetve pontszerű permetezéssel speciális helyek elérése valósítható meg.

XAG R80 robot működés közben

Az egyedi alkalmazáson túl, a drónok és robotok együttes működtetésével a földi és légi permetezés előnyei érvényesíthetők. A változó sebességű légi permetezéssel, sokkal nagyobb terület fertőtlenítése valósítható meg. Egy XAG drón egy nap alatt maximum 600 000-700 000 m2 fertőtlenítésére képes, amelyhez normál esetben 100 munkás szükséges. Ugyanakkor a precíz kijuttatással egyötöd fertőtlenítőszer megtakarítása is elérhető.

A drónok alkalmazásának azonban határai vannak, mivel a toronyházak között, illetve folyosókon nem képesek hatékony munkát végezni, ilyen helyeken léphetnek be a XAG mini robotjai. A XAG R80 mezőgazdasági robotokat eredetileg precíz növényvédelmi monitorizálásra és permetezésre fejlesztették ki. A 3600 fokos körbeforgásra alkalmas nagy sebességű intelligens JetSprayer fejek azonban jól adaptálhatók a feladatokhoz.

A 80 literes tartállyal ellátott, centiméter pontosságú navigációs rendszerével, a robot képes keskeny területeken, akadályokat automatikusan kikerülve haladni és a célterületet különböző szögből permetezni.

A XAG robot JetSprayer szórófejei

Alkalmazási területek: rendőrségi jármű, kórház, óvoda

Kísérletek és vizsgálatok után a XAG társaság együttműködve a kormányzati szervekkel bemutatókat tartott különböző koronavírus veszélyes helyeken (kórházak, ipari parkok, iskolák). A hagyományos légi és földi fertőtlenítési eljárásokhoz képest, a nagytöménységű fertőtlenítő szer kijuttatása drónnal és robottal, sokkal precízebben végrehajtható. A drón szórófejéből kilépő, illetve a robot porlasztójából kijuttatott fertőtlenítőszer, a levegő páratartalma által felhígulva jut a cél felületre és létrehozza a vírusmentes állapotot.

A drónok képesek követni és együttműködni a fertőzött és fertőzésmentes területek között közlekedő rendőrségi és orvosi járművekkel. Például február 5-én a XAG társaság közreműködött a Tianhe Public Security Bureau (Guangzhou, Kína) által végzett rendőrségi jármű precíz fertőtlenítésében. A nagy pontosságú mobil telefonos applikáció használatával a drón kezelője a parkolási terület határainak kijelölésével, a jármű helyének pontos meghatározásával irányította a felszállást. Ezt követően a drón automatikusan megközelítette a kijelölt területet, majd a jármű fölött lebegve 3-5 méter magasságból kijuttatta a fertőtlenítő szert. Az eredmények azt mutatták, hogy a fertőtlenítő szer a jármű felületének 99,8%-át borította be.

Rendőrkocsi fertőtlenítése drónnal

Egy héttel később a Third Affiliated Hospital of Sun Yat-sen University (Lingnan Hospital, Kína) épülete előtt hajtották végre az első földi-légi fertőtlenítési gyakorlatot. A XAG társaság R80 robotja és drónjai végezték az ambulancia, a karantén terület és az átjárók fertőtlenítését. Az R80 robot 50 μm méretű részecskékre bontva, 12 méter szélességben permetezte a fertőtlenítő anyagot, amely ezáltal hatékonyabban tapadt az épület falára.

Mentőautó fertőtlenítése robottal

Az iskolák szintén kritikus helynek bizonyulnak a koronavírus fertőzés szempontjából, amikor a diákok visszatérnek. A helyi Emergency Management Bureau-val együttműködve a XAG társaság Február 12-én robot eszközeivel bemutatót tartott a Guangzhou LieDe Kindergarten intézetben. Az R80 robot precízen végrehajtotta a mobil telefonon programozott feladatát. Először a bejárati ajtónál lépett működésbe, majd az udvaron áthaladva, akadály nélkül közlekedett az osztálytermekben és folyósokon át, folyamatosan működtetve a három – dimenziós szórófejét (JetSprayer). Az épületből kijőve folytatta munkáját a külső területeken, beleértve a kertet és a játszótér tetőzetét.

Robot az épületben

Azokon a helyeken ahol járművek nem használhatók, korábban 4-5 dolgozó órákon át végezte a fertőtlenítést. Most a drónok és robotok együttes alkalmazásával a 7836 m2 terület csupán 5 perc alatt lepermetezhető.

Robot az óvodában

Drón a játszótér fölött

Az új koronavírus megjelenését (hivatalos nevén COVID-19) először 2019 decemberében, a kínai Wuhan tartományban észlelték. A járvány, azóta világméretűvé vált és a sajtójelentések napról-napra növekvő számú megbetegedésről és sajnos halálesetekről számolnak be. A kritikus helyzetre tekintettel a high-tech társaságok színre lépnek innovatív megoldásaikkal, a közvélemény megnyugtatására és a védekezés megsegítésére.

Forrás: https://www.xa.com/en/news/official/xag/72

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A KITE Zrt. kiemelt óvintézkedések alkalmazása mellett működik

2020. szeptember 29. 04:36

A KITE Zrt. a jelen járványügyi helyzetben is folyamatosan működik tovább.

A belga burgonyaipar a koronavírus következményeivel küzd

2020. szeptember 28. 15:47

A sült krumpli országában, Belgiumban a koronaválság rányomta bélyegét az egyik kiemelten fontos élelmiszeripari szegmensre, a burgonyaiparra.

A COVID-19 hatása az európai traktorpiacra

2020. szeptember 23. 08:04

A mezőgazdasági traktor eladás a tavalyi évhez viszonyítva 12,08%-kal csökkent az első félévben.

A KITE is szigorít a koronavírus-járvány miatt

2020. szeptember 4. 17:01

A KITE Zrt. Operatív Törzse az elmúlt napok fokozottan emelkedő koronavírusos megbetegedéseinek esetszámai, valamint egy központi kollégájuk közvetlen érintettsége miatt újabb korlátozó intézkedések bevezetéséről határozott.

Az ősi selyemúton terjedő mezőgazdasági technológia

2018. január 24. 21:01

Egyre több a bizonyíték, hogy az Ázsia területén élő ősi nomád pásztorkodó közösségek növénytermesztési tevékenységet is folytattak.

Csodálatos téli légifotók - Havas erdők, mezők és legelők madártávlatból

2019. január 12. 14:05

Ha már ilyen sok hó hullott az utóbbi napokban, akkor néhány drónfelvételt is készítettünk a Pilisben.

Bulvár Képgaléria

Senki ne vegyen permetező drónt!

2019. március 12. 13:47

A rendezetlen jogszabályi környezet miatt permetezési célra jelenleg tilos drónokat használni. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara – a társszervezetekkel egyetértésben – sürgeti a szükséges szabályozás megteremtését.

Mire jók a drónok és mire nem?

2019. november 25. 07:55

Közös innovációs konferenciát tartott az Agrárközösség és az MKB Bank Hódmezővásárhelyen november 21-én. A rendezvényen kerekasztal beszélgetésen keresték az előadó szakemberek a válaszokat azokra a kérdésekre, hogy mik a drónos permetezés agronómiai előnyei és mik a technikai korlátai. A technológia széleskörű gyakorlati elterjedésnek feltételeiről is szó esett.