Hogyan szabadulhatunk meg a körtelevélbolhától?

Agrofórum Online

H. Sámuel kérdése: A körte leveleinek megjelenésével egy időben minden évben a bolhák is megkezdik károsításukat. Hogyan szabaduljak meg tőlük?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A körtefákon előforduló kártevők közül a körtelevélbolhák okozzák a legjelentősebb károkat. Amellett, hogy jelenlétükre már nagyon korán, 5 fok feletti hőmérséklet esetében számíthatunk, gyors és tömeges elszaporodás jellemzi. Tavasszal akár 300-400 db tojást is rakhatnak, évente 5-6 nemzedékük is kifejlődhet. A körtén három levélbolha faj is előfordulhat, azonban a füstösszárnyú körtelevélbolha (Cacopsylla pyri) jelenléte a meghatározó.

Szívogatásuk hatására a levelek besodródnak, deformálódnak, kisebbek maradnak, később elhalnak. Emellett lassul a hajtásnövekedés, az ízközök is rövidülnek. A gyümölcsök mérete a növekedésben visszamarad és torzul. Látványos kártétel a korompenész megjelenése, mely a rovarok által ürített mézharmaton jelenik meg, csökkentve ezzel az asszimilációs felületet. A terméseken megtelepedő korompenész pedig a gyümölcsök értéktelenné válásához vezet.

A levélbolhák ellen eredményesen akkor védekezhetünk, ha több szempontot is figyelembe veszünk. Ennek egyik fontos eleme a vízhajtások eltávolítása, ugyanis így csökkenthetjük a tojásrakás és lárvák fejlődésére alkalmas felületet. Minden olyan agrotechnikai művelettel (tápanyag-utánpótlás, öntözés, metszés), amivel a hajtásnövekedést a nyár közepéig le tudjuk állítani, elszaporodásuk mértékét csökkenthetjük.

A védekezés hatékonyságát az olajos lemosó kezeléssel növelhetjük. A vegyszeres védelem legfőbb szempontja a természetes ellenségek (pókok, ragadozó katicabogarak, virágpoloskák) megóvása, ugyanis hiányuk rövid időn belül a levélbolhák egyedszámának rohamos növekedéséhez vezet. A körtelevélbolha ellen a permetezést akkor kezdjük el, amikor a tojások 40-50%-a már a kelés előtti állapotban van (sárga színű), ezt kézi nagyító segítségével ellenőrizhetjük. Hatékonyak lehetünk akkor is, ha a kezelés időpontjában még a fiatal lárvák vannak túlsúlyban. A megfelelő eredmény érdekében 8-10 nap múlva javasolt a kezelés megismétlése is (pl. acetamiprid). A legkritikusabb időszakban, vagyis a hajtásnövekedés idején és tavasszal mindenképp ügyeljünk a kártevő megjelenésére.

 

Ne felejtsük el, kötelező a permetezőgépek műszaki felülvizsgálata!

2020. szeptember 29. 09:02

A kötelezettségre a Kölcsönös Megfeleltetés rendszerben érintett gazdáknak kiemelten ügyelniük kell, mivel a mulasztás esetükben akár az agrártámogatások csökkenésével is járhat.

Valóban csodaszer az élesztő a növények számára?

2020. február 6. 08:37

B. Róbert kérdése: Van-e valóság alapja annak a hírnek, hogy élesztős oldattal végzett beöntözés vagy levélpermetezés serkenti a növényeket?

Óvatosan a permetezéssel: kiemelt ellenőrzések a méhek védelmében

2018. április 26. 09:50

2018 tavaszán az ország teljes területén kiemelten ellenőrzi a Nébih a növényvédelmi kezeléseket a házi méhek és a vadon élő beporzók védelme érdekében.

Permetezni kell: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

2020. március 3. 15:15

2020 első két hónapja nem kényeztette el a gazdálkodókat csapadék tekintetében. Január-február hónapokban csupán egy havi mennyiség hullott le, mindehhez pedig több évtizede nem látott, magas téli hőmérséklet társult. Szerencsére az elmúlt esztendő utolsó két hónapja csapadékban bővelkedett, mindkét hónapban többhavi csapadék hullott, eső formájában.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420