Növénytermesztés

Még mindig csak beszélünk a precíziós gazdálkodásról – Fiatal gazdákat kérdeztünk a jövő mezőgazdaságáról

Agrofórum Online

Nincs más választás, csak az előremenekülés, a fejlesztés, a precíziós gazdálkodás gyakorlati bevezetése a gazdaságokba. De hiába beszélnek sokat erről a szakemberek már évek óta, a legtöbb termelő még nem jutott el a végső elhatározásig - akár a fokozatos átállás irányában sem.

Ezért tartott a tél folyamán gazdafórumot Németh András precíziós mezőgazdasági szaktanácsadó, aki a saját kunpeszéri tapasztalatait is megosztotta az ország minden területéről az Alföldre érkező gazdatársakkal. A rendezvényre az Agrofórum is meghívást kapott, így kapva az alkalmon, megkérdeztük a fiatal termelőket, hogy mit gondolnak a mezőgazdaság jövőjéről – főként a helyspecifikus gazdálkodás szempontjából.

Horváth Árpád családi gazdálkodó, Perkáta

Mi ezidáig nem foglalkoztunk precíziós gazdálkodással, mert úgy gondolom, hogy túl nagy egyveleg ez a magyar gazdák számára. De mostanra úgy hiszem, hogy aki tényleg fejlődni szeretne, és tartaná a lépést, annak csak ez lehet jövő. Másképp nem lehet csinálni. Azt látom, hogy nálunk például már kihoztunk mindent a növényeinkből, ami tudnak a saját területeinken. Ez azt is jelenti, hogy a precíziós gazdálkodással nem a bevételeinket kell növelnünk, hanem a költségeinket csökkentenünk, hogy még hatékonyabbak legyünk. A helyspecifikus gazdálkodás bezetéséhez nélünk a jövőben le kell cserélnünk a műtrágyaszórót, a permetezőgépet, a vetőgépet, majd a kombájnunkat szeretnénk felszerelni hozamtérképezővel. Új kombájn vásárlásán is gondolkodunk, ami eleve képes erre.

Azt is ltni kell ugyanakkor, hogy a precíziós gazdálkodáshoz a tudásunk még nincsen meg. Tanulnunk kell, folyamatos továbbfejlesztésekre van szükség ahhoz, hogy tudjuk tartani azt a színvonalat, amit mi szeretnénk elérni. Nem olyan régen diplomáztam Gödöllőn, de azt látom, hogy az akkor megszerzett tudás már kevés a jelenlegi irányokhoz.

Gergely Dávid családi gazdálkodó, Gesztely

2016 óta vannak kijuttatott műtrágya-adataink, NDVI képeink, üzemanyag-fogyasztási adataink, hozamadataink, de úgy gondolom, hogy még mindig csak a felszínt kapargatjuk. Próbálkoztunk már változó tőszámú vetéssel, differenciált műtrágya-kijuttatással, 2020-ban pedig a differenciált növényvédőszer-kijuttatást is bevezetnénk. Úgy gondolom egyébként, hogy a precíziós gazdálkodás esetében mindenkinek a saját tapasztalataira kell hagyatkoznia.

Rengeteg kis táblán dolgozunk, sok partnernek nyújtunk különböző szolgáltatást, legyen az tápanyag-utánpótlás, vetés vagy betakarítás, esetleg növényvédelem. Én úgy gondolom, hogy a precíziós gazdálkodás különböző elemeinek hazsnálatával tudunk versenyképes maradni. Sokan foglalkoznak mezőgazdasági bérszolgáltatással a térségünkben, és ezzel tudunk valami kis pluszt nyújtani, ezzel tudunk kitűnni a tömegből.

Németh András precíziós mezőgazdasági szaktanácsadó, Kunpeszér

Két irány közül lehet választani: vagy az lesz, hogy fejlődik egy gazdaság, vagy az, hogy leépül és nemsokára bezár. Annak a köztes útnak, amin talán mi is vagyunk, hogy elstagnálunk, eléldegéünk egyik évről a másikra, de nem fejlődünk, vége lesz rövid időn belül.

Ha csak a robotokormányzást nézem, ami nem precíziós gazdálkodás, máris elképesztő költséghatékonyság-növekedést tapasztalunk. Például kaszáláskor, hengerelésnél egyetlen nap alatt egy kis géppel alsó hangon 15 százalékkal több területen el tudjuk végezni a munkát, és ehhez nem kell semmivel sem több gázolaj, kopóalkatrész és munkabér.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

FIGYELEM, FIGYELEM!

2020. szeptember 21. 11:31

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

Küszöbön a robotok hatalomátvétele a növénytermesztésben

2019. július 31. 04:36

Ausztráliában és Kanadában több start-up vállalkozás is mezőgazdasági robotok készítésére szakosodott és munkájuk olyannyira sikeres, hogy néhány farmer már használja is az általuk gyártott gépeket.

Földközeli és drónos távérzékelési mérések a szőlészetben

2019. május 25. 12:43

A földközeli és drónos távérzékelési mérések felhasználják a térinformatika, a távérzékelési technika, valamint az új információs technológiai eszközök alkalmazását egyaránt.

Racionálisabb kijuttatás, magasabb hozamok - Precíziós gazdálkodás a Búzakalász Kft.-nél

2019. március 6. 18:46

A Fejér megyei Búzakalász Kft. Füle település térségében működik 1400 hektár bérelt területen, ami mellett 700 hektáron teljes integráció is zajlik. Az őszi búza, az őszi árpa, a napraforgó, a repce és a kukorica mellett termesztenek cukorrépát, és zöldborsó vetőmag előállítással is foglalkoznak. Emellett a cég egy sertésteleppel is rendelkezik, ahol korábban tenyésztés, ma azonban csak hizlalás történik.

Gépészet Videó

Kukoricavetést megelőző gondolatok, tapasztalatok, tervek - (Kukoricavetés 1.)

2018. április 14. 15:43

Többféle technológiát, kísérletet tervezünk elvégezni az idei évben, ezek előkészítéséről, tervezéséről és a tervezett értékelésről szeretnék pár gondolatot megosztani.