Terményárak

Terményárak: a közeli határidős jegyzéseket megugrasztotta a koronavírus

Agrofórum Online

Március középső hete az európai terménypiacokon hirtelen árugrásokat hozott a búza jegyzésében. Az ok a kínálat hiánya, de nem azért mert elfogyott volna az áru, hanem amiatt, mert nem volt mivel elvinni a vevőkhöz.

Már a hét elején jelentek meg információk arról, hogy a koronavírus miatt megbetegedett emberek kiesése a szállításoknál problémát jelent, de hogy ténylegesen elmaradjanak amiatt szállítások, mert nincs mozdonyvezető sem, az váratlan volt. Elsőként Franciaországban jelentkezett ez a probléma, ahol a tengeri kikötőkbe történő beszállítások akadoztak és ezt tőzsdei vételekkel igyekeztek pótolni.

A másik szállítási akadály Argentínához kapcsolódik, ott az exportvám megemelése 3 %ponttal eredményezett leállást és a kikötőkben áruhiányt.

A héten jelent meg az európai gabonakereskedők szövetségének előrejelzése a 2020/21-es szezonra és az ebben megadott 135,4 M tonnás európai búza (durum nélkül) termés szintén az áremelkedés irányába hatott. Ez a mennyiség 10 M tonnával alacsonyabb, mint a 2019. évi volt (145,7Mto) és a csökkenésből közel 5 M to Franciaországra esik. Ez is egyértelműen erősödést kiváltó tényező, még akkor is, ha a csökkenésből 6,5 %-ot a hozam várható visszaesése okoz és így 7,4 to/ha-s átlaghozammal számolnak most. A terület is csökkent, 4,68 M ha-ra 300e ha-ral, így valamilyen szintű visszaesés mindenképpen várható. A tavalyi hozamokhoz közelítő eredmények esetén azonban a várható termés mennyisége korántsem biztos, hogy 5 M to-val csökkeni fog. Ez óvatosságra intő jel, mert ha a feltételek, becslések jobb átlagot hoznak majd, azok hirtelen áresést hozhatnak.

A szövetség becslésének másik, komolyabb adata a Nagy-Brittaniában várt 5 M to-s kiesés, ahol a vetésterület visszaesése 1,4 M ha-ra komolyabb gondot jelent. Az elmúlt három évben 1,8 M ha körül volt stabilan a vetésterület és ezt a kisesést egyértelműen pótolhatatlannak tartják az elemzők. A hozamok csökkenése itt is várható, így az elmúlt három év 14,9 M tonnás átlagtermése után most a 14M tonnás eredmény is biztatónak tűnik.

Ezek a negatív várakozások főként a Nyugat-Európába irányuló brit takarmánybúza szállításokat érinthetik majd kedvezőtlenül. A britek számára viszont ez áremelkedést hozhat és a többi nyugat-európai ország várható termésének minősége lehet a kérdés. A Strategie Grains elemző cég e havi anyagában közölt egy táblázatot, amely szerint az európai többség inkább malmi minőséget vár idén is. A belga, holland területek azonban ugyancsak takarmányból termelnek többet, így jelentős árugrás feltehetően nem következik be.

A búza becslés másik érdemi információja a mi térségünk várható eredményeire vonatkozik és ez már a hazai lehetőségeket is befolyásolja. Szomszédaink közül Szlovákia -51 e to (-2,7 %), Szlovénia gyakorlatilag változatlan (-2 eto), Horvátország -17e to (-1,9%) terméssel számol, de ami minket jobban érint az Románia és Bulgária, mert ez a két ország akikkel érdemben kell versenyeznünk. Előbbinél 1,2 millió tonnával, utóbbinál 125 e to-val várnak nagyobb termést és ezzel Romániában az elmúlt három évet meghaladó terméssel számolnak és erre a 2,2 M ha-os, a koárbbi éveket 200 e ha-ral meghaladó vetésterület is lehetőséget ad.

Összességében ez a búza előrejelzés is arra enged következtetni, hogy a 2020/21-es szezonban sem lesz ellátási gond, az EU27-ek külső exportja csökkenhet valamivel, ez viszont főként a franciákat érinti majd.

Az olajosmagvaknál is kijózanítóak a számok: a kritikus repce területe 5,5 m ha, továbbra is hiányzik a 2017-2018-as évekhez képest 1,2 m ha, de további csökkenés a termésben már nem várható, a mostani időjárási helyzet kielégítő. A napraforgó esetében változatlan terület és hozamok mellett a már ”beállt” 9,77 M to-s termés valószínűsíthető, ami a tavalyi piaci helyzethez hasonló szezont hozhat.

Az ó-termésű termények piaca itthon nem mutat különösebb élénkséget, sőt! A kamionos szállítások körüli bizonytalanság sok árutulajdonos számára jelent csúszást a korábban eltervezettekhez képest és ez akár a későbbi eladási lehetőségeket is korlátozza. Most –reméljük továbbra is- a vasúti szállítás jelenti a megoldást, amit a feldolgozó üzemek esetleges bezárása akaszthat meg.

Globálisan és Európa-szerte is az egyik legnagyobb bizonytalansági tényező a kőolaj árának alakulása. Évekkel ezelőtt volt egy kalkuláció, ami akkor is már azt mutatta, 50 USD/barrell olaj alatt az etanol és a biodízel gyártás már nem gazdaságos. Most 25-30 USD/barrell körül vagyunk és bár a bioüzemanyagok felhasználása azóta nőtt, de az árszintekre ez további erős nyomást gyakorolhat. Az USA-ban a megtermelt kukorica 30 –egyes adatok szerint 35-40- százaléka kerül feldolgozásra etanollá és ha ez a piac beszűkűl, az tartósan fogja nyomni az árakat lefelé. Ehhez kapcsolódóan állhatnak le, vagy csökkenthetik termelésüket az európai gyártók is, amivel a kukorica piac legjelentősebb szereplői eshetnek ki.

A graifonkra kattintva a részletes ártáblázatot olvashatja!

Az árakban is látszik, hogy míg a búza jegyzése általánosan tudott erősödni a múlt héten, addig a kukorica jegyzése ezt nem követte ugyanolyan ütemben. A hétfői áraknál már a búza esetében is látszik, hogy az ó-termésre bekövetkezett áremelkedés mértékétől lényegesen elmarad az új-termésre vonatkozó jegyzés változása és még azt sem éri el a kukorica árának erősödése. A repce párizsi jegyzése meg gyakorlatilag változatlannak vehető.

A következő napokban is a gazdasági leállása miatti kereslet-csökkenés lehet a fő mozgató erő, a helyi sztrájkok illetve a munkaerő hiánya eredményezhet rally-kat, de amilyen gyorsan megugranak az árak, olyan hirtelen esésre is van kilátás.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Terménypiac: tartottá vált árak, meglepő becslési adatok miatt

2018. szeptember 17. 18:04

Jól megkülönböztethető folyamatok zajlanak a különböző régiókban és ezek eredője támaszt adott az áraknak – az árcsökkenés megállt.

Terménypiac: csökkenő árak és esőre várás

2018. október 24. 15:36

Továbbra sincs keresleti helyzet Európában a terménypiacokon – minden terméknél csökkenő árak jellemzőek, a repce jegyzése is éppen, hogy csak tartotta a hét elejei szinteket.

A pánik most áresést hoz?

2020. február 4. 09:02

A januári búza-áremelkedés megakasztotta a belső keresletet, az export megint nehézségekbe ütközik, „eltűntek” a teherautók, a dunai szállítás sem tud teljes sebességgel haladni, nincs hova.

Terménypiac: áresésre felkészülni – most jöhet a meglepetés

2018. szeptember 5. 10:15

Augusztus utolsó napjaiban és a hét végén két fontos téma került középpontba és csak részben látszik a megoldás.